40 let od postupu: Slavnostní zápas v historických dresech je tady!

Václav Trávníček, Viktor Krus • 18.02.2009

V s e t í n - Dlouho očekávaná událost je konečně tady. Vsetínský hokej, který si v letošní sezóně připomíná čtyřicet let od historicky prvního postupu do 2.ligy, jíž momentálně hraje, oslaví kulaté výročí už dnes. Celek šestinásobného mistra extraligy změří od 18ti hodin síly s Šumperkem, vedoucím celkem východní skupiny 2. ligy. Hosté přijedou na Lapač ve formě. Favorit soutěže okupuje první pozici a má Vsetínu co vracet – Valaši na jeho ledě ukořistili v posledním vzájemném duelu dva body za vítězství v prodloužení. Utkání bude pikantní také pro bývalé hráče Vsetína, kteří nastoupí v dresu Draků – půjde o útočníky Ambruze, Dubu nebo například trenéra Jiřího Režnara. Všichni na Lapač!

UVNITŘ: SEZNAM PADESÁTI POZVANÝCH BÝVALÝCH HRÁČŮ

Dnešní utkání se ponese skutečně ve slavnostní atmosféře. Hráči VHK do něj nastoupí v replikách historických dresů z roku 1969. Zajímavostí je, že zatímco stávající barvy klubu jsou žlutá a zelená, před čtyřiceti lety tomu bylo jinak. Klub, fungující tehdy pod názvem Zbrojovka Vsetín, hrál v dresech s kombinací barev červená – modrá – bílá. V tomto duchu byly také repliky vyrobeny, přičemž přednost dostala bílá varianta s modrým znakem Zbrojovky na hrudi.

Kromě pro dnešního fanouška již netradičních barev budou dresy ještě něčím výjimečné. Neponesou totiž jména hráčů, nýbrž fanoušků. „Před Vánoci jsme na internetových stránkách klubu uspořádali aukci těchto dresů. Jména úspěšných dražitelů se tak objeví na jmenovkách hráčů, kteří k utkání nastoupí,“ vysvětlil Václav Trávníček z organizačního týmu. „Navíc peníze, které aukce vynesla, půjdou na konto zraněného hokejisty Petra Šotka, kapitána Rožnova pod Radhoštěm. Po odečtení nákladů na výrobu dresů ta částka činí deset tisíc korun. Je to mimochodem stejná částka, jakou hráči věnovalo jeho mateřské Valašské Meziříčí. Peníze budou na Šotkovo konto odeslány ještě před začátkem zápasu,“ dodal.

„Na slavnostní utkání jsme pozvali padesát bývalých hráčů, kteří v minulosti oblékali červeno-modro-bílý dres Zbrojovky Vsetín. Máme pro ně připraveno pohoštění a chceme, aby si zápas užili,“ řekl jednatel Valašského hokejového klubu Stanislav Pavelec. Utkání bude předcházet slavnostní buly, které vhodí dlouholetý funkcionář vsetínského hokeje Josef Vrána. „Přemýšleli jsme nad tím, který z bývalých hráčů by se toho ujal. Nakonec jsme se ale rozhodli, že se nebudeme snažit vybírat nikoho z hráčů. Slavnostní buly vhodí dlouholetý funkcionář vsetínské Zbrojovky - pan Josef Vrána,“ poznamenal Pavelec.

Zápasem žijí fanoušci i kabina

Středečním utkáním žijí fanoušci i hráči, téma historických dresů je v kabině často propíráno. „Musím říct, že o tom se s klukama bavíme hodně, hlavně s těmi, kteří jsou přímo ze Vsetína. Pamatuji si, když tady hráli hokejisté ve starých dresech, takže si myslím, že to bude výjimečný zápas. Půjde o hokejový svátek a bylo by určitě hezké ho podpořit vítězstvím. Vnímáme to velice pozitivně a přemýšlíme, že si s klukama necháme ty dresy na památku taky vyrobit. Pro mne jako pro vsetíňáka znamená naskočit do těch dresů opravdu svátek,“ prohlásil například útočník Josef Mikeš. „Také se těším. Jsem zvědavý, co se bude dít. V historických dresech jsem nikdy nehrál. Vůbec nevím, s jakou jmenovkou budu hrát, třeba budu Nováková,“ smál se další z hráčů, Pavel Marek. V očekávání je i vsetínský trenér Viktor Hlobil. „Jsem zvědavý, jak to celé bude vypadat. Hlavně si přeji, aby na stadion přišlo co nejvíce lidí,“ řekl.

Utkání šestého Vsetína s prvním Šumperkem začíná dnes v 18 hodin a děti do 150cm výšky mají vstup zdarma. Kromě slavnostní roviny půjde také o důležité body do tabulky. Jestliže Valaši skončí po aktuální části sezóny do sedmého místa, začnou předkolo play off, hrané na dva vítězné zápasy, na domácím ledě. „To je našim cílem,“ prohlásil odhodlaně útočník Marek.

Šumperk: Lídr tabulky a favorit soutěže

Šumperk je ve famózní formě. Okupuje první místo tabulky venkovních utkání, vyhrává zápas od zápasu a stále přidává další body do své sbírky. Občas ovšem i Šumperk selže! Jako třeba v posledním vzájemném utkání proti Vsetínu, kdy Valaši hodně překvapivě uloupili z dračího doupěte dva body. Z posledních desíti kol Šumperk pouze třikrát selhal a pouze jednou nezískal ani bod. Nejprve prohrál v Břeclavi, která se krčí u konce tabulky 2:3 pr. Druhý zkrat přišel právě ve zmiňovaném zápasu se Vsetínem, kdy Valaši porazili Draky rovněž 3:2 v prodloužení. Poslední neúspěch přišel ne ledě Hodonína, kde Šumperk prohrál 2:4. Draci ovšem špatné myšlenky z takovýchto utkání rychle eliminují ohromnou gólovou salvou. Tu poslední zažil hokejový Uničov, který v dračím ohni roztál 4:8. Se slzami v očích z prohry zůstali po zápase také hokejisté Pelhřimova, kteří prohráli neuvěřitelně vysoko 2:9. Třetí velkou výhru si Draci v posledních deseti zápasech připsali proti břeclavským Lvům - 1:7. Na kluzištích hostů Draci nastříleli 73 branek a inkasovali 54 gólů, což je bezkonkurenčně nejméně z ligy.

Vsetínští hráči se momentálně také vezou na vlně výher. Po poslední zasloužené prohře 4:6, která byla k vidění proti Šternberku, přišla dvě důležitá vítězství. Nejprve Vsetín rozdrtil Techniku Brno 4:1 a poté Valaši minulé kolo zdolali venku pátou Opavu 4:3 po prodloužení. Do branky se po jednozápasové stopce vrátil génius s lapačkou Lukáš Plšek. V posledním vzájemném střetu se Šumperkem byl právě gólman Plšek obří oporou, protože chytil několik jasných tutovek jako mucholapka mouchy. Co je velkou zajímavostí, že Vsetín je v posledních deseti zápasech lepší než Šumperk. Na rozdíl od Draků má na svém kontě o jednu porážku méně. Což jej možná pasuje do role černého koně soutěže.

Někdejší hráči Vsetína v dresu Draků

Ze Šumperka přijedou na Lapač i bývalí vsetíňáci a právě oni patří k obrovským oporám. Michal Vymazal hrál před devíti lety v dorosteneckém kádru Vsetína a dnes je nejproduktivnějším hráčem Draků. Jeho skóre, které činí 36 bodů za 10 branek a 26 přihrávek, dotahuje další bývlý setíňák Martin Ambruz. Ten je pouze o dva bodíky pozadu a v letošní sezóně nasázel 22 gólů a 12 krát přihrál. Zdeněk Novosad je třetím hráčem, který pokořil třiceti bodovou hranici (15+17). Čtvrtý muž tabulky produktivity Šumperka je opět bývalý vsetínský hráč. Lukáš Duba se pyšní 12ti trefami a 17ti asistencemi, ale také 111ti trestnými minutami. V sestavě se také objeví hokejová ikona Roman Meluzín (12+13), který byl účastníkem zlatého mistrovství světa ve Vídni v roce 1996. Nejproduktivnější obránce Draků je Aleš Holík, který má 33 zářezů ve své hokejce za 16 gólů a 17 asistencí. Není úplně jasné, kdo se postaví do modrého brankoviště. Zdali to bude Pavel Maláč či Lukáš Daneček, to je ve hvězdách. Na trenérské lavici bude přešlapovat další bývalý vsetíňák Jiří Režnar, který vykonává post hlavního kouče.

Minulé nadstavbové utkání:

Šumperk – Vsetín 2:3 pr. (0:0, 2:1, 0:1 – 0:1)
Vsetínští hokejisté na ledě prvního Šumperka brali dva body za výhru v prodloužení, kterou jim přesnou střelou zajistil útočník Josef Mikeš. Svěřenci kouče Hlobila přitom museli dvakrát dorovnávat skóre. Nejprve v třicáté minutě srovnal Knebl na 1:1, deset minut před koncem pak Tesařík vymazal vedení Šumperku 2:1. Za podpory brankáře Plška, který zneškodnil několik tutových šancí, tak Valaši dokráčeli do prodloužení. V tom rozhodl o dvou bodech pro Vsetín právě Mikeš. Zajímavostí je, že Kneblova branka byla už jeho čtvrtá ve čtyřech zápasech za sebou. Utkání také přihlížel jako Plškův náhradník dorostenec Patrik Nechvátal, jenž do Šumperku odcestoval místo obvyklé dvojky Marka Rožníka.

Sestavy v minulém kole:

Vsetín: Plšek - Bezouška, Šimek, Haschka, Pšeja, Rajnoha, Blažek, Černý - Knebl, Marek, Mikeš, Tesařík, Jurík, Vaněk, Klabačka, Gajdošík, Hrňa

Šumperk: Daneček, Maláč - Vrtík, Novotný, Ondráček, Blanár, Osin a, Sedlák, Zacpálek - Čížek, Hašek, Brunec - Ambruz, Hulva, Vymazal - Novosad, Duba, Stejskal - Drábek, Žálčík, Fischer.