Dobří holubi se vracejí. Vsetín se může spolehnout na odchovance

Tomáš Kopecký • 15.07.2017

Věrnost vsetínských odchovanců, to je kapitola sama o sobě. Na aktuální soupisce klubu nalezneme hned 15 hráčů, kteří s velkým hokejem začínali právě na Lapači. Valaši tak jednoznačně sází na hokejisty, kteří jsou s místním klubem spjati, ať už pro ně Vsetín slouží jako výchozí stanice k dalším štacím, nebo se zde vrací dokončit svou sportovní kariéru. Jak si vedou zelenožlutí v porovnání s jinými prvoligovými celky?

Osm týdnů. Přesně tolik časů ještě zbývá do startu WSM Ligy. Vsetínští hokejisté již brzy načnou novou kapitolu v klubové historii. Po jedenácti letech se Valaši zapojí do profesionální soutěže a budou čelit novým výzvám. České Budějovice, Karlovy Vary, Kladno,… To vše jsou kluby, které mají v rámci českého hokeje neotřesitelnou pozici. Nyní se zpět na scénu vrací i Vsetín.

S postupem výšse samozřejmě pojí i personální změny v kádru. Vsetínské vedení zatím přivedlo do svých řad 7 posil, které by měly mužstvo táhnout. Z velké části se jedná o hráče, kteří mají svou minulost spojenou se zelenožlutým dresem. "Kádr jsme se snažili doplnit tak, aby měl hlavu a patu. Přišlo proto spoustu kluků, kteří se do Vsetína vracejí a mají ke klubu a městu vztah," prozradil jednatel Daniel Tobola v rozhovoru pro hokej.cz.

Tomáš Frolo, Martin Podešva, Radim Hruška. Tito tři jmenovaní odehráli dohromady v české extralize 1278 duelů. Nejmladší z nich, dravý útočník Podešva, navíc přidal 221 zápasů za Znojmo v EBEL Lize. Všichni se nyní po dlouhém účinkování v jiných klubech vrací tam, kde s hokejem začínali. Čím to je, že se tito hráči vrací zpět?

"Vsetín je můj domov, mám tu postavený barák, rodinu. Tohle hrálo roli. Jsem tady už od juniorky, oženil jsem se zde. Považuju se za Valacha," vylíčil důvod návratu ostrý bek Tomáš Frolo, který si v médiích díky svému hernímu projevu vysloužil přezdívku zlý muž. Dvojnásobný vítěz extraligy v dresu Plzně a Litvínova by nyní měl být základním stavebním kamenem obrany.

Velkou roli mohou hrát také fanoušci, kteří na Lapači vytvářejí úžasné prostředí. Ve městě je enormní zápal pro hokej a hokejisté skvělou atmosféru samozřejmě cítí. "Vsetínští diváci jsou neskuteční. Poslední roky se mě všichni vyptávají, jestli je to pravda, že tam chodí takové velké návštěvy na 2.ligu. Opravdu už se nemůžu dočkat," doplnil Radim Hruška.

Martin Podešva se do Vsetína vrací po devítí sezonách, velkou část své kariery odehrál v mezinárodní EBEL Lize. V 221 zápasech si připsal 132 bodů. Na jeho krásný bekhendový zásah v pádu se může podívat na videu.

Kromě výše zmíněné zkušené trojice se domů vrátila také dvojice Ondřejů - Slováček a Holomek. Vsetínská soupiska nyní čítá 22 jmen, z nichž hned 15 můžeme považovat za vsetínské odchovance. V rámci první ligy se tím Valaši zařadili mezi úplnou špičku. Podobnými statistikami se v soutěži mohou chlubit ještě České Budějovice, Havířov a Kladno, kteří disponují čtrnácti odchovanci. Přerovští Zubři mají ve svém kádru osm hráčů, kteří poprvé nakoukli do seniorských soutěží právě tam.

Jsou to jen čísla, avšak i ta názorně ukazují, jak úspěšně dokáže (či spíše dokázal) Vsetín pracovat s mládeží. Vztah s rodným klubem hráčům vydrží po celou dobu kariéry, a když jim příjde na ruku nabídka návratu, tak jí nepohrdnou a splatí pomoc při hokejových začátcích. Kdo ví, třeba se jednou dočkáme také toho, že zelenožlutý dres navlečou Ondřej Němec a Jiří Hudler. To si však budeme muset ještě nějaký rok počkat...