Dva zápasy pokazily výbornou sezónu juniorů

Tomáš Novosad • 14.03.2002

V s e t í n - Vsetínská juniorka si před letošní sezónou kladla za cíl získat mistrovský titul. V základní i nádstavbové části Vsetín tato slova potvrzoval. Jenomže zkrat ve čtvrtfinálové sérii vystavil vsetínským nadějím stopku. Junioři nedokázali přejít přes houževnatý a lépe sehraný tým Litvínova. Pro vsetínské stránky zhodnotil uplynulou sezónu juniorů hlavní trenér Břetislav Kopřiva a brankář Štefan Žigárdy.

Trenér Kopřiva hodnotí navzdory výpadku ve čtvrtfinále sezónu jako poměrně úspěšnou: "Sezóna celkově nebyla špatná. V dlouhodobé části jsme se stále drželi na špici. Dobré výkony podávali jak starší kluci, tak hráči z dorostu, kterým jsme často dávali příležitost." Podobně vidí sezónu i brankář Štefan Žigárdy: "Základní část byla výborná, uhráli jsme první místo v tabulce a v nadstavbě jsme udělali rekord juniorů v počtu bodů."

Vsetín od samého startu soutěže vedl tabulku moravské skupiny. Po celou sezónu však působila celá řada hráčů jak v juniorském týmu, tak v prvním týmu Vsetína. "Situace v prvním týmu Vsetína donutila vedení klubu, aby k některým zápasům áčka nasazovala hráče z juniorky, a to pro náš tým nebylo dobré. Kdyby navíc mohli hrát Němec nebo Hudler, možná bychom se teď nemuseli bavit o konci sezóny.", hodnotí vzniklou situaci Kopřiva.

V celé sezóně junioři nenašli tým, se kterým by neuhráli ani bod. V nástavbové části se juniorce dařilo i proti dalšímu favoritovi soutěže, týmu Pardubic. Na ledě Pardubic junioři vyhráli 5:6 a na Vsetíně se oba týmy rozešly remízou 1:1. To už však všechny týmy pomýšlely na play-off.

Postavení v tabulce přiřklo pro čtvrtfinálovou sérii Vsetínu papírově slabší tým Litvínova. Vsetínské juniorce se právě proti Litvínovu v letošní sezóně nedařilo. Zápas v Litvínově skončil porážkou 7:, jed doma vybojovali výhru 2:0. Litvínov proto cítil velkou šanci a na čtvrtfinále se dobře připravil. Vsetín naopak v nejdůležitějším utkání sezóny předvedl velmi špatný výkon a Severočeši zmařili naději na zisk titulu. "Sezóna pro nás bohužel letos skončila už ve čtvrtfinále, což nás samozřejmě mrzí. Možná kdyby se hrálo na více vítězných utkání bylo by play-off spravedlivější, systém je však pro všechny stejný. Čtvrtfinálovou sérii s Litvínovem rozhodla hlavně naše nesehranost a neschopnost vstřelit branku," hodnotil neúspěch Vsetína jeho trenér. Jako totální krach hodnotí čtvrtfinále Žigárdy: "Před sezónou bylo našim cílem získat titul, ale nezodpovědnou hrou ve čtvrtfinále jsme se o něj připravili. Sezóna pro nás dopadla katastrofálně," nešetřil kritickými slovy druhý gólman juniorského výběru.

Právě k Žigárdymu také směřovala slova lodivoda Kopřivy při hodnocení jednotlivých hráčů. "Žigárdy je nesmírně pracovitý brankář. Jeho čas ještě přijde. V zápasech sice nepůsobil moc jistě, ale v trénincích prokazoval své kvality. Letos nedostal v zápasech příliš šancí, příští sezónu by měl nastupovat častěji. ", nastínil možnou budoucnost Žigárdyho Kopřiva."Odchytal jsem 14 zápasů, což je víc, než jsem si přál, kvalita ale nebyla nejlepší. Dostal jsem pozvánku na reprezentační zájezd do Kanady, což mě nesmírně potěšilo, protože jsem s ní rozhodně nepočítal," poohlédl se za uplynulým průběhem soutěže Žigárdy.

Sezóna však pro něj a několik dalších hráčů vsetínské juniorky ještě nekončí. V dubnu se totiž koná na Slovensku Mistrovství světa hráčů do 18 let. Na přípravném kempu by podle Kopřivy, který současně také zastává funkci hlavního reprezentačního trenéra této věkové kategorie, neměla ze vsetínského týmu chybět pětice Němec, Hudler, Žigárdy, Hruška a Vávra. Hudler a Němec přitom mají své místo v konečné nominaci prakticky jisté. Žigárdy se však na svou šanci podívat se na MS osmnáctiletých dívá spíše pesimisticky : "Naději bych asi měl, kdybych odchytal více zápasů za juniorku, ale prakticky bez zkušeností v juniorské extralize bych si přál aspoň na kemp před mistrovstvím, odkud se budou vybírat hráči na MS. Zatím jsem v reprezentaci odchytal 2 zápasy, které podle mého názoru dopadly výborně. Teď už to bude jen na trenérech, kterou trojici pro MS osmnáctiletých vyberou." Žigárdy by i příští rok rád strávil na Vsetíně: "Co se týče přestupu nebo nabídek, tak zatím žádné nemám, a i kdyby byly, tak je odmítnu. Chci hrát tady, hraje se tu dobrý hokej, tak proč odcházet. Chtěl bych příští sezónu odchytat ve Vsetíně."

Trenér Kopřiva dále mimořádně kladně hodnotil výkon Lukáše Valka, nejproduktivnějšího hráče juniorky: "Valko byl pro nás velmi užitečným hráčem. Během posledních dvou let se neuvěřitelně zvedl. " Řeč přišla také na slovenského reprezentanta Marka Dubce: "Marka provázela po celou sezónu zranění a odehrál také spoustu zápasů za muže. Jeho výkony v zápasech juniorky byli výborné, ale může jít ještě více nahoru.". Dobrým dojmem také v letošní sezóně zapůsobili obránci Michal Horák a Jiří Kučný, kteří se podle Kopřivy v letošní sezóně výrazně zlepšili.

Právě Valko, Horák či Kučný by v příští sezóně měli tvořit kostru mužstva. Mnoho vsetínských hráčů má totiž přes dvacet let a jejich starty v juniorce už nebudou možné. Kopřiva také potvrdil jednání z dalšími možnými posilami pro nový ročník: "V současnosti už jednáme s novými hráči, kteří by mohli od nové sezóny v našem týmu nastoupit. Vyloučen není ani návrat Robina Kováře, který nyní působí v USA."