FOKUS: Namíchá Vsetín chemii proti Chemikům?

Aleš Koňařík • 21.09.2003

V s e t í n – Konec poraženeckých nálad, s Litvínovem už musíme bodovat, zní ze vsetínské kabiny. Bude to boj na dvou frontách: srovnat se s tíhou čtyř porážek v řadě a získat zpět přízeň fanoušků, které výkony vsetínských hráčů zatím nemohly příliš potěšit. Chabou útěchou je skutečnost, že jen České Budějovice jsou o skóre poslední a mistrovská Slavia má před Vsetínem náskok jen dva body. Najdou konečně vsetínští hokejisté ztracenou sebedůvěru? Sledujte od 17:00 on-line přenos.

Loňské zápasy:

2.kolo Litvínov - Vsetín 4:3
(Šulc, Kotrla, Klíma, Říha – Kucharczyk, Ambruz, Stantien)

15.kolo Vsetín - Litvínov 2:6
(Hudler 2x – Martinec, Havel, Gombár, Klíma, Hübl, Prorok)

28.kolo Litvínov – Vsetín 1:4
(Kotrla – Demel, Kotásek, Streit, Jaškin)

41.kolo Vsetín - Litvínov 3:0
(Stantien 2x, Jaškin)

Poslední sezóna: Z prvního místa do suterénu

Litvínov loni po celkovém vítězství v Tipsport cupu vlétl do extraligy jako splašený hřebec a po devíti kolech senzačně opanoval první příčku. Napomohl tomu i start Martina Ručínského, který neměl smlouvu v NHL. Jenže „chemici“ začátek poněkud přepálili a poté už tabulkou jen klesali a play-off, po kterém fanoušci Litvínova nějaký ten rok prahnou, se nakonec opět změnilo jen v marnou tužbu. Nepomohl ani příchod Richarda Žemličky ze Sparty, zřejmě největšího přestupového překvapení uplynulé sezóny, Litvínov nakonec zůstal pouhých šest bodů pod čárou oddělující úspěšné od neúspěšných. Své plány musel opět odložit minimálně o rok.

Litvínovské srdce, sparťanské know-how

Při hledání nových posil se Litvínov porozhlédl po hráčích ze své vlastní líhně a z různých angažmá nalákal zpět Mariána Kacíře (Vsetín), Davida Balázse (K.Vary) a Vojtěcha Kubinčáka (Sparta) – tedy sázka na sounáležitost z regionem, která tak úspěšně funguje v Pardubicích. Nicméně šéfové týmu jsou bez výjimky výrazné postavy spjaté především se Spartou: sehraní trenéři Výborný s Hynkem a kapitán Richard Žemlička, jehož zkušenosti vyvažují odchod legendárního Petra Klímy do hokejového důchodu. V Litvínově věří, že se takto složený tým konečně může probojovat mezi nejlepších osm. Mužstvo opustili obránci Kuntoš a Gýna, na hostování do Třince zamířil útočník Zdeněk Skořepa.

Litvínov má po čtyřech kolech na kontě dvě remízy (se Znojmem 1:1 a s Vítkovicemi 3:3) a plný počet bodů vybojoval až v v pátek proti Plzni (3:1). Domácí debakl s Karlovými Vary (1:6) by mohl Vsetínu naznačit, kudy vede cesta k prvním bodům. V tabulce patří Litvínovu osmé místo. Hned v prvním kole však přišel o Jindřicha Kotrlu, kterého střet se znojemským obráncem Snopkem vyřadil na dva měsíce ze hry.

Postřeh ze střídačky - Tomáš Demel o duelu s Litvínovem:

„Pro nás teď nebude žádný zápas jednoduchý. Litvínov určitě nemá slabý tým, stačí si vzpomenout na osobnosti jako Richard Žemlička nebo brankář Marek Pinc, a nakonec všichni v extralize hrají docela dobře v obraně a každý zvládá protiútoky. My se musíme soustředit hlavně na zodpovědnou hru dozadu a více pomáhat Radku Bieglovi, protože tohle se nám zatím moc nedaří. Zlepšit se tak nebo tak musíme každopádně ve všech herních činnostech. Jak se mi hraje proti Litvínovu? Stejně jako proti každému jinému týmu, nerozlišuju mezi Litvínovem nebo Spartou. Snažím se, abych mančaftu pomohl nějakou tou brankou k vítězství.“

Sestavy v minulém kole:

Litvínov: Pinc - Martínek, Hranáč, Poživil, Kroupa, Bombic, Ťupa, Rebolj, Klobouček - Balázs, V. Hübl, Žemlička - Prorok, Rolínek, Havel - Trávníček, T. Martinec, Kubinčák - Kašpar, Petružálek, Gombár..

Vsetín:Biegl - Jaškin, Luža, Kuboš, Vyrůbalík, Polák, Němec - Dubec, Stantien, Ambruz - Hudec, Štraub, Selingr - Hašek, Vak, Demel - Vampola, Hruška, Sochor