Jackovy zápisky #7 – Bolfíkovy branky, traktor a výhra proti Hradci

Václav Trávníček • 18.11.2008

V s e t í n - První vítězství po dlouhých sedmi zápasech vybojovali v pondělí vsetínští dorostenci. Tým kouče Jenáčka se zvedl ode dna v utkání proti Hradci Králové. „Věděli jsme, že hrajeme tři zápasy během tří dnů, takže jsme páteční i sobotní duely odehráli na čtyři pětky. S výjimkou třetí třetiny v Liberci, kdy jsme sestavu stáhli na tři formace. Tím jsme ušetřili nějaké síly a v pondělí jsme vsadili na to, že doma prostě musíme zvítězit,“ řekl trenér v sedmém dílu Jackových zápisků. V rámci trojkola se však zmínil i o horších chvílích: k pátečnímu i sobotnímu soupeři dojeli Vsetínští se zpožděním a - prohráli.

Proti Mladé Boleslavi jsme nezachytili začátek

„Během reprezentační přestávky jsme zapracovali na věcech, které nás nejvíc trápily – obrana, hra u branek, přesilovky. Snažili jsme se trošku uvolnit atmosféru, aby kluci ze sebe shodili ten batoh a hokejem se i bavili. Po tomto tréninkovém bloku jsme zajížděli do Čech – na led Mladé Boleslavi a Liberce. Bílí Tygři do to doby neprohráli, Mladá Boleslav měla taky kvalitní tým z první sedmičky mančaftů. Body tam visely hodně vysoko, ale chtěli jsme to zkusit, hrát uvolněně. Bohužel se nám nepodařilo překvapit. K pátečnímu zápasu jsme vyjížděli v šest hodin ráno. Mladá Boleslav má takové specifikum – dvě haly. Byli jsme pozváni na jednu hodinu. Já byl přesvědčen, že hrajeme před extraligou mužů na velkém stadionu. Přestože jsme vyjeli v šest ráno, museli jsme hrát na tom malém. Kvůli situaci na silnicích jsme přijeli později, než jsme chtěli. A to jsme se ani nezastavovali nikde na jídlo.

Dojeli jsme tak, že kluci nešli ani na rozcvičku, ale vysvlékli se a hned z voleje šli na rozbruslení. I to poznamenalo začátek utkání: hned z prvního střídání jsme dostali branku. Boleslav hraje silový, důrazný hokej. Je fyzicky nadupaná. Nezachytili jsme začátek a první třetinu prohráli 3:0. Proti tak kvalitnímu celku se zápas těžko otáčí. Hlavně jsme ale nechtěli utržit debakl, chtěli jsme zápas dohrát důstojně, což se nám podařilo. Další dvě třetiny jsme se dotáhli na 5:3. Pak jsme zkusili power play, ale znovu inkasovali. Jestli však prohrajete 5:3 nebo 6:3, to už je celkem jedno. Ale v hokeji se dají během power play vstřelit dvě branky, proto jsme to zkusili.“

Duel s Libercem? Nemáme se za co stydět

„Smůla pokračovala, když jsme ráno nemohli nastartovat autobus. Přes kábly nás zkoušel oživovat traktor, ale ani to nepomohlo. Takže tímto bych chtěl poděkovat majiteli penzionu a manažerovi Benátek nad Jizerou, který přes svého kamaráda sehnal nějaký startovací stroj. Autobus jsme zprovoznili po dvou hodinách, takže bylo jasné, že znovu dojedeme pozdě. Taky že ano, dojeli jsme deset minut před rozbruslením. Vyskočili jsme autobusu a hurá, jdeme na to. Úvodních deset minut jsme nezachytili. Po zbytečném vyloučení jsme dostali branku a pak si dali vlastní gól na 2:0.

Zase tam byl strach, abychom nedostali moc branek a nepoznamenalo nás to. Nicméně si myslím, že od druhé třetiny jsme hráli naprosto vyrovnaný zápas. Snížili jsme Peterem Trškou na 2:1 a pak se to honilo. Snažili jsme se o vyrovnání, bohužel při power play nás potkal stejný osud, jako v Mladé Boleslavi. Do opuštěné branky po naší střele, která o milimetry minula soupeřovu klec, se soupeř trefil. Prohráli jsme 3:1, ale myslím, že se nemáme za co stydět. Neodehráli jsme špatný zápas.“

Konečně jsme si sáhli na body

„Utkání s Libercem bylo vlastně přípravou na pondělí, kdy nás čekal velice důležitý duel s Hradcem Králové. Věděli jsme, že hrajeme tři zápasy během tří dnů, takže jsme páteční i sobotní duely odehráli na čtyři pětky. S výjimkou třetí třetiny v Liberci, kdy jsme sestavu stáhli na tři formace. Tím jsme ušetřili nějaké síly a v pondělí jsme vsadili na to, že doma prostě musíme zvítězit. Vybrali jsme kluky, kteří se nám momentálně zdají jako nejlepší, do tří pětek. Do utkání jsme nastoupili nervózně, s vědomím, že prostě musíme bodovat. Takže první třetina byla taková oťukávací. Vedli jsme 1:0, ale soupeř nás potrestal: v přesilovce srovnal na 1:1.

Od druhé třetiny náš výkon rostl, zlepšovali jsme se a začali plnit věci, které jsme trénovali: obranná hra, vyhrávání soubojů jeden na jednoho a u mantinelů. Podařilo se nám díky tomu vstřelit branky a zápas dovést do vítězného konce. Hradec Králové hrál slušně, měl několik výborných útočníků a vzadu hrál důrazně. Výsledek 5:1 tomu moc neodpovídá, nicméně pro nás je to strašně důležité vítězství. Kluci už si potřebovali sáhnout na body. V dalším dvoukole nás čeká Litvínov a Chomutov. Jestliže chceme jít nahoru, musíme na pondělní výkon navázat, musí se nám podařit to, co se nám ještě nepovedlo: vyhrát dva zápasy po sobě. Potom se uvidí, co bude dál.“

Lukáš Bolfík se ukazuje jako platná posila

„Dvě branky dal v pondělí Lukáš Bolfík, který přišel do Vsetína na zkoušku. Dostali jsme na něj tip od jednoho člověka, který nám říkal, že se mu daří v Břeclavi. Podle statistik na internetu jsme zjistili, že je opravdu hodně produktivní. Pozvali jsme ho k nám na zkoušku na dva tréninky. Už ale po tom prvním jsem byl přesvědčený, že tam není jenom bojovnost, ale i něco toho hokejového, co odlišuje hráče od průměru. Musím smeknout nad tím, jak zvládl přechod, vždyť loni hrál krajský přebor a jezdil hrát ligu do Hodonína. Líbí se mi, že nehrál na sebe, ale byl týmovým hráčem, dobře bránil. A proti Hradci Králové vsítil v pondělí dvě branky. Kromě Bolfíka plánujeme kádr posílit dalšími dvěma hráči. Zatím s nimi jednáme a pokud bychom se s nimi po zkouškách dohodli, byli by pro nás určitě posilami.“

Předchozí díly:

Jackovy zápisky #6 - Během přestávky už s novým gólmanem a odborným konzultantem (4.11.2008)

Jackovy zápisky #5 - Smolná prohra s Pardubicemi, rvačka a vítězství proti Spartě (21.10.2008)

Jackovy zápisky #4 - Je třeba se víc tlačit do brány (13.10.2008)

Jackovy zápisky #3 - Až do Vánoc budou každá dvoukola utkání pravdy (7.10.2008)