Jaškinovy góly přiživily naději

Aleš Koňařík • 21.02.2004

V s e t í n – Dunící mantinely a takřka praskající kosti, nasazení hodné play-off. Po delší době byl na Vsetíně k vidění zápas převyšující extraligový průměr. Zápas, který Vsetín rozhodl již po 22 minutách, kdy nad Slavií vedl o tři góly. O první dvě trefy se postaral nestor zadních řad, Alexej Jaškin. „Najel jsem si do volného místa a dostal jsem dvě vynikající přihrávky. Snažil jsem se ty rány umístit a v obou případech to vyšlo.“

„Jenže nebýt Radovana Biegla a jeho skvělých zásahů v první třetině, těžko bychom dnes získali tři body,“ připustil vsetínský obránce. Po jeho gólu sice Vsetín od 8.minuty vedl, jenže pak jej Pražané uzamkli v obranném pásmu, kde si s modrým týmem pohrávali jako kočka s myší. Nápor odzvonilo Novákovo břevno a nevybíravý Antošův faul na Juraje Prokopa. V pětiminutové přesilovce opět zazářila hvězda devětatřicetiletého obránce. „Dva góly za zápas jsem dal tuším že vloni, ale přesně to po mně nechtějte, raději nechci kecat,“ smál se Jaškin.

O třetí úspěch se na začátku druhé dvacetiminutovky postaral Zdeněk Sedlák. „Velice dobrou práci odvedl Martin Vyrůbalík, který vybojoval puk. Štraub a Hudec mi jej poslali před bránu, tam už to bylo celkem jednoduché,“ popisoval Sedlák realizaci povedené akce. V další části druhé třetiny však při jeho vyloučení Slavia snížila. Sedlák byl potrestán za zákrok na Marka Ivana, o pár minut později se situace ve stejném obsazení zopakovala. To už Sedlákovi i Vakovi povolily nervy a příliš okatě přehrávajícího útočníka zahrnuli spoustou nepublikovatelných výrazů. „Byl jsem naštvaný. Ivan si dvakrát za sebou skončil pro faul a to už člověku uletí nervy. Takové filmování nemám rád,“ mračil se Sedlák.

Od poloviny se ale útočně pojatý zápas proměnil a rozdrobil do mnoha osobních konfliktů a několika pranic. Proč takový zvrat, když vlastně o nic zásadního v utkání nešlo? „Neřekl bych, že to byl bezvýznamný zápas. I když máme na postup malou šanci, tak pořád zůstává nějaká naděje. Navíc i Slavii jde o umístění pro play-off a o relativně nejslabšího soupeře,“ podotkl Jaškin. Sám však v postup Vsetína příliš nevěří. „Jsem realita. Teoretická šance tu pořád ještě je, ale vzhledem k naší situaci v tabulce můžeme na play-off pomýšlet jen těžko. Nemyslím, že Kladno svůj náskok jen tak promarní.“

Drsný duel nedohrálo šest hráčů. Slávisté přišli o obranné trio Kučera, Kolařík, Kuntoš a vyloučeného Antoše, za domácí nedohráli Štraub a Prokop. Vsetín nechtěl ustoupit ze hry na čtyři formace a na místo zraněného křídelníka naskočil obránce: Josef Hrabal.

„I jako bek často útočím, takže jsem docela věděl co a jak. Navíc pravé křídlo má jednoduchou roli, jen si vlastně hlídám obránce. Byl jsem v pohodě,“ popisoval osmnáctiletý zadák své působení na nezvyklém postu. „Když hraju v obraně, musím mít větší zodpovědnost, teď jsem jen lítal dopředu a napadal protihráče. Na druhou stranu jsem po třech střídáních cítil, že fyzicky je taková hra náročnější.“ Jako křídlo tedy rozhodně nezklamal, na kariéru útočníka však nepomýšlí. „Pokud budu dál nastupovat pravidelně, tak hlavně na mém postu v obraně.“