Kvalifikační milníky: Bod z Havlíčkova Brodu se počítá

Radek Bařina • 04.04.2017

Těžší úvod kvalifikace si vsetínští nemohli "přát". Domácí byli na Valachy dobře připraveni a na svém širokém kluzišti jim byli vyrovnaným soupeřem. Dramatická bitva nakonec po zásluze doputovalo až do prodloužení, v němž byli úspěšnější domácí, kteří v přesilovce vytěžili bonusový bod. Vsetínští ale nemusejí být příliš zklamaní. Z ledu těžkého soupeře přivážejí bod, který může být v konečném důsledku rozhodující. Nejen o tom si přečtěte v našich Milnících.

Klíčový okamžik: branka v prodloužení

Vzhledem k obrazu hry byl výsledek zápasu asi spravedlivý. Domácí brzy vedli, Vsetín ve druhé třetině po zásluze vyrovnal, na dění ve třetí třetině pak bylo jasně patrné, že ani jeden z celků nechce začít kvalifikaci s nulou na bodovém účtu. Po 60. minutách si tak týmy rozdělili po bodu, bonusový druhý pak připadl Havlíčkovu Brodu. Ten dostal hned v úvodu prodloužení výhodu přesilovky čtyři na tři a i když ji nehrál vůbec dobře, nakonec ji se štěstím proměnil. Střela Dubna od modré se od číhajícího Davida Michálka odrazila nechytatelně za záda Šurého. Smolný moment pro Vsetínské tak rozhodl o tom, že spokojeněji odcházeli z ledu hokejisté Havlíčkova Brodu.

Hvězda: Lukáš Endál

Lukáš Endál je největším tahounem Havlíčkova Brodu a jednou z největších hvězd celé druhé ligy. V pondělním utkání potvrdil, že si svou reputaci zaslouží. Po celý zápas byl nejnebezpečnějším hráčem svého týmu, odehrál největší počet minut ze všech aktérů v poli a zároveň se podílel na obou trefách svého týmu. Při té první zavezl touš do pásma, šikovně ho podržel a pak přesným pasem našel volného Třetinu, který neměl problém otevřít skóre zápasu. Při vítězné trefě pak nabil Dubnovi, jehož tečovaná rána rozhodla o domácím úspěchu.

Smolař: Radim Kucharczyk

Radim Kucharczyk odehrál zvláštní zápas. Na jedné straně vstřelil gól, který se v konečném účtování může jevit jako klíčový, na straně druhé ale prožil i méně povedené chvíle. Ta nejzásadnější přišla úvodních sekundách prodloužení. Zkušený útočník VHK prohrál vhazování a následně při pokusu o vypíchnutí puku zasáhl brusle Třetiny. Domácí hráč se ochotně poroučel k zemi, zatímto Kucharczyk se neochotně poroučel na lavici hanby. Odsud mohl jen bezmocně sledovat, jak domácí využívají přesilovku čtyři na tři a dávají tak vítězný gól.

Zaujalo: Vytížení klíčových hráčů Havlíčkova Brodu

Pokud chtěli havlíčkobrodští reálně pomýšlet na postup, museli doma se Vsetínem uspět. Podřídili tomu úplně všechno. Na Vsetín se skvěle připravili, dřeli, bojovali… Kapitolou samou o sobě je pak využití jejich klíčových hráčů. S trochou nadsázky se dá říct, že Třetina, a hlavně Endál, takřka neslezli z ledu. V některých úsecích první třetiny chodili na led v podstatě ob střídání a velkou porci minu trávili na kluzišti i v dalších fázích hry. Endál si navíc svá střídání notně protahoval, takže si dovolíme odhadnout, že jeho celkový „ice time“ se blížil skoro ke 30 minutám. Podstatné je, že to domácí zvládli, i když ke konci zápasu už docela tahali nohy. Uvidíme ale, zda takové vytížení utáhnou opory i v dalším sledu zápasů.

Číslo dne: 2

Podruhé v nadstavbové části soutěže nalezli vsetínští hráči přemožitele. I podruhé to bylo v prodloužení. Po Hodonínu dokázal Vsetín zdolal také Havlíčkův Brod. Vítězná branka padla ve druhé minutě prodloužení ve chvíli, kdy končila dvouminutová přesilovka domácích. I na jejich druhém gólu měl podíl Lukáš Endál, který se se dvěma asistencemi stal katem Vsetína. Dvojka zkrátka vládla zápasu.

Zklamalo: Extempore v závěru

Vsetínští fanoušci znovu potěšili svou podporou. I do vzdáleného Havlíčkova Brodu se vydali ve velkém počtu, aby vytvořili svým ovečkám domácí atmosféru, což se také povedlo. Bohužel, mezi více než 500 vsetínskými fans se objevilo cca 20 osob, které více, než závěr zápasu na ledě, zajímalo jejich vlastní utkání. Jak byli s jeho výsledkem spokojeni neposoudíme a ani soudit nechceme, faktem ale je, že na jejich počínání doplatili nejvíce právě fanoušci Vsetína a jejich reputace v  očích široké veřejnosti. Máslo na hlavě však mají i domácí fans, jejichž provokace a zejména vhazování předmětů do vsetínského kotle byly největší rozbuškou celé rebélie. Nicméně, co se stalo, stalo se. Mnohem důležité teď bude znovu seskupit řady vsetínských fans a stejně jako v předchozích zápasech vyřazovací části jim vytvořit tu pravou valašskou atmosféru, kterou Vsetínu závidí celá republika. Hráči to budou potřebovat!

Co bude následovat? Po pauze dorazí Jablonec

Ve druhém kole kvalifikačních bojů bude mít Vsetín volno, středeční zápas totiž svede dohromady Jablonec a Havlíčkův Brod. A právě Jablonec v čele s Tomášem Demelem bude soupeřem Vsetína v jeho dalším utkání. To se odehraje v pátek od 17:30 na Lapači. Buďte u předposledního domácího zápasu sezóny i vy a podpořte vsetínské hráče na cestě za návratem.

Postupová matematika: bod může mít cenu zlata

Úvodní utkání kvalifikace dala účastníkům jednu jistotu. Pokud Vsetín dokáže v neděli jakýmkoliv způsobem porazit Havlíčkův Brod za tři body, bude mít z dvojutkání víc bodů i lepší bilanci vzájemných zápasů, což může být pro případný postup naprosto klíčové. A v silách Vsetína vítězství rozhodně je. Pondělní střetnutí v Havlíčkově Brodě se zdaleka ne všem hráčům povedlo - tým určitě nepodal svůj nejlepší výkon. Na straně VHK bude i bouřlivé prostředí a také užší kluziště. Široká ledová plocha v Havlíčkově Brodě Vsetínu viditelně příliš nesedla, naopak domácí ji dokázali využívat na maximum. Na Lapači by měl být k vidění úplně jiný hokej a pokud Vsetínští odehrají to, na co mají, a pohlídají si duo Endál – Třetina, mělo by být v jejich silách uspět!

Zapomínat samozřejmě nesmíme ani na Jablonec. Ten vstoupí do kvalifikace až zítra a bude zajímavé sledovat, jak si v domácím prostředí povede. Jablonečtí jsou sice považování za mírného outsidera kvalifikace, tým ale rozhodně špatný nemají a navíc proti sobě budou mít soupeře unaveného z dramatické bitvy. Vlci tak rozhodně nejsou bez šance.