Kvalifikační milníky: My se vrátili!

Radek Bařina • 14.04.2017

Valaši to dokázali! Po 10leté pauze se vrací tam, kam patří a odkud vlastně nikdy nesestoupil – do profesionálního hokeje. K jistotě postupu do WSM ligy potřeboval Vsetín na ledě Jablonce vyhrát a to se také, po výsledku 7:3, podařilo. Poté už mohly propuknout bujaré oslavy ve společnosti fanoušků, kterých do vzdáleného Jablonce dorazilo několik stovek. Připomeňme si ještě jednou klíčové okamžiky postupového utkání i celé kvalifikace. To vše v posledním letošním vydání Milníků.

Klíčový okamžik: domácí přesilovka 5 na 3

Vsetín sice po dvaceti minutách vedl 2:0, rozhodně však neměl v Jablonci na růžích ustláno. Vlci věrni svému jménu bojovali a nebýt výborného Šurého v brance VHK, mohlo být skóre mnohem vyrovnanější. V úvodu prostřední dvacetiminutovky se domácím otevřela velká šance ke zdramatizování duelu – více než minuta a půl přesilovky pět na tři. Vsetínští ale tyto krizové okamžiky sehráli skvěle. Jablonec si ve dvojnásobné přesilovce vytvořil jen minimum střeleckých příležitostí a tato skutečnost jakoby definitivně zlomila jeho odpor. O pár minut později navíc zvýšil Vsetín na 3:0 a od té chvíle už zápas bez problémů kontroloval.

Hvězda: Radim Ostrčil

Už jsme zmiňovali, že Ostrčil letos neměl nejpovedenější sezónu, v kvalifikaci si ale vše vynahradil. Ve všech čtyřech utkáních patřil k nejlepším bekům, na jabloneckém ledě se navíc dočkal i radosti ze vstřelené branky… a to rovnou dvakrát. Nejprve vsítil uklidňující gól na 3:0, kdy po nádherném pasu od Finsterleho uklidil puk přesně k pravé tyči. Hned při svém dalším střídání zvýšil "Goša" na 4:0. Tentokrát jeho střela od modré zaskočila přemisťujícího se gólmana. Ostrčilovy trefy zkrátka daly razítko na postup VHK a vsetínskému odchovanci vynesly titul hvězdy zápasu.

Smolař: Jiří Stejskal

Zkušený gólman Jiří Stejskal je jasnou jedničkou v jabloneckém brankovišti. Jen málokdy se stane, že by střídal, což se potvrdilo i v kvalifikaci, v níž nechyběl ani minutu. Tedy až do čtvrtečního zápasu, kdy v kleci vydržel jen necelých 32 minut. Po šesté inkasované brance totiž rezignoval a přepustil své místo Martinu Bouškovi. Přitom hlavně v první třetině chytal Stejskal výborně, zneškodnil nejednu vsetínskou šanci. V prostředním dějství se však od něj štěstí odklonilo a vsetínská gólová smršť mu předčasně ukončila poslední zápas sezóny.

Zklamalo: tentokrát bez infarktových stavů

Hledat zklamání na zápase, který Vsetínu zajistil postup do WSM ligy, je věcí takřka nemožnou. S trochou nadsázky můžeme za zklamání označit fakt, že dramatická zápletka rozhodujícího duelu vydržela sotva do poloviny zápasu. Zbylých třicet minut už se dohrávalo v podstatě jen z povinnosti. Ale ruku na srdce, infarktových chvil si v posledních dnech užili Vsetínští více než dost. Dramatický zápas s Havlíčkovým Brodem, ale i sledování duelu Havlíčkův Brod – Jablonec, pocuchalo nervy vsetínského hokejového fandy nevídaných způsobem. Za klidnější průběh čtvrtečního zápasu tak byli nejspíš všichni rádi. Aspoň bylo víc času na radostné křepčení.

Číslo dne: 10

Letos je to 10 let! 10 let od chvíle, kdy jedno administrativní rozhodnutí od stolu vyškrtlo Vsetín z hokejové mapy. Rok se na Lapači vůbec nehrál mužský hokej. Dalších devět pak vsetínský klub strávil ve 2. lize – třetí nejvyšší soutěži. Ve čtvrtek se ale na ledě Jablonce dočkal. V desetigólové přestřelce vystřílel výhru 7:3 a to značí jediné – vsetínský hokej se po 10 letech vrací do světa profesionálního hokeje. Po 10 letech se tak znovu může těšit na souboje se Slavií Praha, Kladnem a možná také s Pardubicemi či Českými Budějovicemi…

Zaujalo: I v Jablonci byl Vsetín doma

Mluví se o tom stále dokola, ale když ono to jinak nejde... Fanoušci Vsetína znovu potvrdili svou extratřídu. Co na tom, že ze Vsetína do Jablonce je to 325 km? Co na tom, že je všední den? Co na tom, že existuje reálné riziko, že na tribuny malého jabloneckého stadiónu neseženou lísky? Na pražském nádraží nebo třeba v královohradeckém McDonaldu – tam všude jste mohli potkat velké skupiny osob ozdobených charakteristickými zelenožlutými barvami. Všichni mířili do Jablonce s cílem podpořit svůj tým na posledním kroku do WSM ligy. Nikoho znalého pak nejspíš nepřekvapilo, že na zimním stadiónu měli početní převahu. Platí-li tedy oficiální návštěva1200 diváků, fandů VHK bylo více než 600. Všichni společně pak, jako již tradičně, vytvořili svým miláčkům domácí atmosféru. A od poloviny zápasu se mohli začít radovat – vysněný postup do WSM ligy se stal realitou.

5 milníků kvalifikace

Jaké byly nejvýznamnější okamžiky právě skončené kvalifikace?

1. Strhující bitvy s Havlíčkovým Brodem

Již před sezónou se spekulovalo, že největšími aspiranty na postup budou Vsetín, Poruba a Havlíčkův Brod. To se nakonec i potvrdilo. Obě bitvy Vsetína s Havlíčkovým Brodem patřily bezesporu k tomu nejlepšímu, co letošní druha liga nabídla. Jejich vzájemný souboj, který se o druhé dubnové neděli odehrál na Lapači, by se dal bez zaváhání zařadit mezi pět NEJ zápasů Vsetína za posledních 10 let (a vzhledem k výsledku by mu dost možná patřila příčka nejvyšší). Střetnutí, ve kterém se střídaly chvíle euforie a hrůzy se zapíše do vsetínské historie jako jedno z nezapomenutelných. VHK ROBE nakonec tento klíčový duel strhl na svou stranu, když se v prodloužení probil k životní brance René Kajaba. Jeho trefa se nakonec ukázala jako rozhodující gól celé kvalifikace!

2. Rozhodovalo až skóre

Letos nastala málo vídaná situace. Po čtyřech kolech kvalifikace měli Vsetín i Havlíčkův Brod stejný počet bodů i vzájemné zápasy. Bylo tak jasné, že o postupujícím rozhodne celkové skóre. Oba celky čekal ještě zápas s Jabloncem, logika tedy hovořila jasně - nastřílet soupeři co nejvíce gólů. Hodně se čekalo, jak k situaci postaví Jablonec, kterému už de facto  o nic nešlo. Naštěstí pro fair-play i regulérnost soutěže, Vlci k zápasům přistoupili jako praví sportovci. I když oba jasně prohráli, nikdo soudný jim ani omylem nemůže vyčítat horší přístup nebo dokonce vypuštění střetnutí. Vsetín na svém ledě proháněli až do poloviny zápasu, co jim jen síly stačily. V Havlíčkově Brodě sice Vlci nezvládli první třetinu, přesto to nezabalili a nakonec uhráli výsledek 6:2. Tím mimo jiné rozhodli o tom, že Vsetínu stačí v Jablonci vyhrát jakýmkoliv tříbodovým vítězstvím. Suma sumárum, způsob, jakým se rozhodovalo o postupu do WSM ligy rozhodně nebyl šťastný (v příštích sezóna by si týmy zasloužily úpravu systému kvalifikace), byl ale férový a v mezích možností i spravedlivý.

3. Postup těsný, ale zasloužený

Jak už bylo zmíněno, Havlíčkův Brod se ukázal jako velmi silný soupeř, který byl tažen asi nejlepší útočnou dvojicí soutěže Endálem a Třetinou. S ohledem na oba vzájemné zápasy si ale dovolíme tvrdit, že Vsetín byl o něco lepším celkem a i proto je jeho postup zasloužený. V Havlíčkově Brodě jsme viděli vyrovnaný zápas, ve kterém VHK nebyl horší, na Lapači pak byl Vsetín aktivnějším mužstvem, většinu zápasu vedl a o tři body přišel až 25 sekund před koncem. Samozřejmě, hokej se nehraje na krásu ale na góly a chybělo jen málo k tomu, aby Havlíčkův Brod slavil a Vsetínu zbyly oči pro pláč. To se ale nestalo a my tak můžeme s úlevou prohlásit, že postup Vsetína byl velmi těsný, ale naprosto zasloužený. Před Havlíčkovým Brodem je nicméně třeba smeknout. Pokud udrží stávající kádr, bude mít příští rok k postupu velmi dobře našlápnuto. Tím spíš, že Poruba zřejmě opustí druholigová kolbiště.

4. Kompaktní týmový výkon

Stejně jako po celou sezónu, i v kvalifikaci se Vsetín mohl spolehnout na velkou vyrovnanost kádru. Znovu se prosadili hráči všech formací vyjma čtvrté, která ale měla úplně jiné úkoly než střílet góly. Také z pravidelně nastupujících obránců bodovali v kvalifikaci všichni krom defenzivního Martina Janáčka. Vsetín se zkrátka mohl opřít o to, že když se nedařilo jedné formaci, zastoupila ji jiná… tento luxus si žádný jiný celek dovolit nemohl. A to ještě musíme připomenout, že Vsetínu v kvalifikaci chyběli důležití hráči Luka a Teper. Jak už bývá na Valašsku zvykem, parta v kabině znovu fungovala bezvadně a táhla za jeden provaz. Navíc měla za zády zkušené lodivody, kteří v kritických chvílích dokázali zachovat klid a tým podpořit. VHK ROBE Vsetín zkrátka fungoval jako jeden tým, za což byl po zásluze odměněn!

5. Obrovský zájem o vsetínský hokej

A pak tu máme samozřejmě diváky, kteří byli po celou sezónu šestým hráče a silným motorem zelenožluté mašiny. V play-off celá euforie vyvrcholila. Vsetínští si doslova podmanili druholigové stadióny, hráči VHK si tak užívali domácí prostředí kamkoliv přijeli. V kvalifikaci jsme se znovu po roce dočkali vyprodaného Lapače (5 400 s Havlíčkovým Brodem), proti Jablonci se to nepovedlo jen těsně - 5 200. Navrch beznadějně natřískaný sektor v Havlíčkově Brodě a početní většina na stadióně vzdáleného Jablonce. vsetínská jízda v hledišti byla zkrátka fenomenální. To samozřejmě platí i o atmosféře, tu dokáží Valaši vytvořit neopakovatelnou. Zájem o Vsetín ale rostl i mezi širší veřejností. V kvalifikaci byli na Lapači k vidění zástupci mnoha médií, stejně jako významné osobnosti nejen ze světa hokeje. Zájem potvrzují i čísla z klubového webu. Ten v závěru kvalifikace zaznamenal historický rekord, když ho v rámci jediného dne navštívilo přes 25 000 fanoušků. V posledních 14 dnech se hc-vsetin.cz stal druhým nejnavštěvovanějším klubovým hokejovým webem v ČR – lepších čísel dosáhla jen Kometa. Vsetínský hokejový fenomén znovu ožil!

ZBÝVAJÍCÍ POČET KROKŮ DO WSM LIGY: už jsme tam!