Milníky play-off: Pod nadvládou zelené a žluté

Radek Bařina • 26.03.2017

2:0 na zápasy vedou hokejisté VHK Vsetín ve finálové sérii s Porubou. Sobotní zápas na ledě Poruby ovládli Valaši na ledě i v hledišti a naprosto po zásluze slavili vítězství 4:2. V pondělí od 17:30 tak budou mít Vsetínští první mečbol. Nejzajímavější a nejdůležitější okamžiky sobotního duelu si připomeneme v dalším díle Milníků.

Klíčový okamžik: Drtivý nástup VHK

Nezapomněli porubským hráčům říct, že zápas začíná už v 17:00? V prvních minutách zápasu se totiž zdálo, že jsou duchem nepřítomni. V úvodu vyrobili hromadu hrubých chyb a po zásluze za to pykali. Vsetín totiž nabídnuté dárky dokázal proměnit, v polovině 5. minuty tak svítil na ukazateli skóre stav 3:0 pro VHK. Poté se sice domácí vzpamatovali, dokázali se dotáhnout na rozdíl jediné branky a dokonce v několika šancích sahali po vyrovnání, manko z úvodu zápasu ale nakonec smazat nedokázali. Právě skvěle zvládnutý vstup do zápasu byl rozhodujícím faktorem finále číslo 2.

Hvězda: František Zúbek

František Zúbek prožívá dobré play-off. Služebně jeden z nejstarších hráčů VHK hraje letos s velkou chutí a nasazením a nejinak tomu bylo i ve druhém finále. V tom byl spolu s Janem Kolaříkem klíčovým mužem valašského celku. Jeho první hvězdný okamžik přišel už po necelé minutě hry. Díky svému důrazu dokázal srazit puk na hůl Jana Kolaříka, který následně obkroužil branku a pohodlně otevřel skóre utkání. V závěru druhé třetiny si oba hráči role vyměnili. Jan Kolařík našel v přečíslení ukázkovým pasem Františka Zúbka a populární bojovník propálil přemisťujícího se Kubáně. Trefou na 4:2 Zúbek uklidnil vsetínský tým a zároveň zlomil odpor Poruby. Titul hvězdy zápasu si tak bezesporu zaslouží.

Smolař: Jakub Čech

Brankářská jednička Poruby si ve druhém zápase příliš nezachytala. Utkání pro ni totiž skončilo již po 80 sekundách, kdy se domácí lodivod sršeň rozhodl nahradit Čecha Kubáněm. Za zmíněných 80 sekund stihl Čech jednu šanci zmařit, po dalších dvou se však jen otáčel pro puk do své svatyně. Nebyly to sice vyloženě jeho góly, byť minimálně ten druhý byl určitě chytatelný, svůj tým ale ani nikterak nepodržel a na zápas tak jistě bude chtít rychle zapomenout.

Zklamalo: Jen ty přesilovky

Je jen jedna herní činnost, v níž je zatím Poruba lepší. Jsou jí přesilovky. Porubští je hrají jednoduše, tlačí se do brány, snaží co nejvíce stínit Šurému a často střílet. Tak také vstřelili svou první branku. Vsetínu tato přímočarost i důraz před bránou chybí. Valaši sice dokážou dlouze kombinovat v útočném pásmu, jejich přesilovkám ale chybí střelba. A když už nějaká ta střela přijde, má jen minimální šanci na úspěch, neboť před brankovou obvykle není ani noha. Na přesilovkách zkrátka mají Valaši stále co zlepšovat.

Číslo dne: 1250

Asi nikdy nezjistíme přesný počet fanoušků VHK, kteří vyrazli podpořit své ovečky do Poruby. Ohady se nejčastěji pohybují mezi 1200 a 1300 a k tomuto počtu se přikláníme i my. Číslem dne proto volíme zlatý střed těchto hodnot! Březnová Poruba roku 2017 tak zažila jeden z největších výjezdů v historii vsetínského hokeje. A že se výjezd nadmíru vydařil, dokládá nejen výsledek utkání, ale také skvělá atmosféra, kterou během zápasu vsetínští vytvořili. Napomohli tomu i domácí činitelé, kteří, vidouc hordy odhodlaných Valachů mířící na jejich zimák, postupně rozšiřovali sektor vyčleněný vsetínským fanouškům. Fenomén hokeje na Vsetíně zkrátka funguje!

Zaujalo: Skvěle zvládnutá třetí třetině

V prostředním dějství byla Poruba na dosah vyrovnání. Valachy sice nepřehrávala, svými výbornými přesilovkami a smrtícími protiútoky ale dávala Vsetínu pořádně zabrat. Defenzíva VHK ROBE často hodně hořela. Po přestávce ale přišla radikální změna. Ať už si vsetínští řekli v kabině cokoliv, zafungovalo to na 100 %. Valaši zpevnili obranný blok, začali hrát mnohem zodpovědněji a důsledněji směrem do obrany a výsledek byl ten, že Poruba si ve třetí třetině nevytvořila snad ani jednu vyloženou brankovou příležitost. Pokud se jí výjimečně podařilo prodrat až do zakončení, situaci s přehledem vyřešil Šurý. Příležitost nedostal TORAX ani v přesilovkách, Valaši se totiž dokázal vyhnout nedovoleným zákrokům. Díky všem těmto okolnostem zvládli Vsetínští třetí dějství s naprostou bravurou a s přehledem si dokráčeli pro vítězství.

Následuje: Kvalifikace je nadosah

Teď už Poruba opravdu nemá co ztratit. Otázkou je, zda svěřenci trenéra Sršně najdou dost fyzických a mentálních sil, aby dokázali sérii zdramatizovat. Každopádně se nedá očekávat, že třetí výhra padne Vsetínu do klína zadarmo. Poslední krok bývá nejtěžší, v pondělí od 17:30 se proto dá na Lapači očekávat strhující bitva. Bude moci Vsetín už v pondělí slavit postup do kvalifikace?

Očekávání: Kdo ovládne úvod zápasu?

Těžko může očekávat, že se na projevu obou mužstev ve třetím duelu něco výrazného změní. Poruba bude znovu sázet na přímočarost, bude se snažit co nejvíce napadat vsetínskou rozehrávku a bude také spoléhat na velice nebezpečné přesilovky. Hodně důležitý bude úvod utkání. Porubě začátky obou finálových zápasů hrubě nevyšly, do třetice tak udělá maximum proto, aby se její výbuch neopakoval. Vsetín se naopak bude snažit, aby navázal na své výborné nástupy, úvod zápasu by tak mohl přinést strhující podívanou.

Předzápasové novinky: S Čechy nebo bez Čechů?

Na marodku Vsetína se před sobotním zápase v Porubě zařadil nemocný Filip Čech a je otázkou, zda se tento zkušený hráč stihne dát do pořádku už na pondělní duel. Jinak je tým Vsetína bez větších šrámů, a protože vítězná sestava se nemění, dá se tušit, že Valaši nastoupí v obdobném složení jako v sobotu. U Poruby bude zajímavé sledovat, zda dostane příležitost v brance Jakub Čech, nebo Andreas Kubáň, který dochytal sobotní zápas. Je také otázkou, zda se porubský trenér nepokusí oživit tým nějakou změnou ve složení formací, to se ale dozvíme až v pondělním podvečeru.

Zbývající počet kroků do WSM ligy: 4