Milníky play-off: První čtvrtfinále rozhodlo prodloužení (AKTUALIZOVÁNO O VIDEO!)

Radek Bařina • 19.02.2012

Play-off druhé hokejové ligy nabírá na tempu. Po úvodním sobotním zápase nás již v pondělí čeká utkání číslo dvě – tentokrát hrané na vsetínském Lapači. Na následujících řádcích jsme se pokusili pojmenovat zásadní momenty prvního utkání série a též naznačit, co by nás mohlo čekat v zápase následujícím. Ten startuje v pondělí od 17:30 a připomínáme, že majitelé permanentek mají na tento atraktivní souboj vstup zdarma.

Klíčový okamžik: nevyužitá přesilovka pět na tři
Pětiminutová přesilovka a v ní 109 sekund trvající výhoda dvou mužů v poli. Za stavu 1:1, nedlouho před koncem druhé třetiny, ideální příležitost ujmout se vedení. Vsetínští hokejisté ji ovšem využít nedokázali. Z obléhání branky Jestřábů vytěžili jen několik tvrdých střel od modré, které ale pohříchu nezamířily mezi tři tyče, případně je zastavil dobře chytající Sedlář. Šanci jít do vedení zkrátka Valaši nevyužili a po zápase je to mohlo hodně mrzet.

Hvězda: Martin Stejskal
Vybrat nejlepšího hráče prvního zápasu série nebyl lehký úkol. Dobře zachytali oba gólmani, kvalitně pracovaly i obrany obou celků. Nakonec jsme ale zvolili domácího útočníka Stejskala. Ten je už tradičně postrachem vsetínského celku a těžko hledat zápas, v němž by se proti Valachům bodově neprosadil. Platilo to i tentokrát. Několik jeho nebezpečných příležitostí v základní hrací době se sice neujalo, vše si ale Stejskal vynahradil v závěru prodloužení. Právě jeho šikovný průnik, při němž se probil vsetínskou defenzívou, totiž hrál klíčovou roli u vítězné branky z hole Peštuky.

Smolař: Jiří Korčák
Pouze pětadvacet minut trvalo první čtvrtfinále pro Jiřího Korčáka. Poté jej totiž Paška poslal hlavou proti mantinelu a pro šikovné vsetínské křídlo utkání skončilo. Další minuty strávil v ošetřovně na šití a místo hokejového zážitku si z Prostějova odvezl nepříjemnou památku na svém obličeji.

Co zaujalo: jak se Vsetín vyrovnal se širším kluzištěm
Na rozdíl od základní části se tentokrát VHK velmi dobře podařilo eliminovat velkou výhodu domácích - širší hřiště. V první desetiminutovce sice Valaši měli s rychlými výpady Jestřábů podél mantinelu velké problémy, poté se ale vsetínská defenzivní hra výrazně zlepšila a ve zbytku utkání jsme typickým Jestřábích náletů viděli jen poskrovnu. S tím souvisí i ne velké množství vyložených šancí domácích. Když už navíc nějaká přišla, bylo to spíše po vybojovaném puku v útočném pásmu než po nějaké rychlé útočné akci. Teď jsou na tahu Jestřábi, aby ukázali, jak oni se vyrovnají se vsetínskou plochou rozměrů NHL. Ani jim to totiž v základní části nešlo.

Číslo dne: 173
Přesně tolik sekund dělilo oba celky od loterie v podobě samostatných nájezdů. Peštukova druhá trefa v sezóně se ale postarala o to, že první vítězství v sérii zůstane v Prostějově.

Druhý zápas: využije Vsetín domácí výhody?

Co bude následovat:
Na druhý zápas se čtvrtfinálová série přesune na vsetínský Lapač. Hrát se bude v pondělí v tradičním čase od 17:30. Do utkání vstoupí Jestřábi s vedením v sérii 1:0.

Očekávání:
Zejména pro Vsetín bude toto utkání klíčové. Stav 0:2 na zápasy by se totiž, s ohledem na vyrovnanost obou soupeřů, otáčelo velice obtížně. Vsetín bude na svém kluzišti dozajista spoléhat na důraznou, nátlakovou hru, čili na taktiku, s níž proti Prostějovu uspěl v duelech základní části. Jestřábi budou zřejmě spoléhat především na zabezpečenou obranu, z níž budou jejich rychlonozí útočníci hrozit výpady.

Cesta k úspěchu:
Je evidentní, co bude potřeba vylepšit, chtějí-li Vsetínští vyrovnat sérii. Jednak to budou přesilové hry, bez nich se totiž bude v play-off vyhrávat jen těžko. Stejně tak bude třeba seřídit mířidla. Při vší úctě k výkonu Sedláře v prvním utkání to byla především nepřesná střelba, kdo nedovoloval Vsetínu vstřelit branku.

Předzápasové novinky:
Neočekává se, že by do zápasu číslo dvě přichystal jeden z týmů nějaké překvapení. Trenéři pravděpodobně nebudou mít příliš důvodů sahat do sestavy. Otazník visí jen nad startem marodů, především Jiřího Korčáka. V brance se zřejmě opět předvedou Sedlář na straně Jestřábů a Hromada na straně Vsetína.