Milníky play-off: Úspěšný vstup do finále

Radek Bařina • 24.03.2017

První druholigové finále skončilo úspěchem vsetínských barev, zároveň ale jasně ukázalo, že Valachy rozhodně nečeká jednoduchá série. Přes jasný výsledek hosté rozhodně nedali kůži lacino a zejména v prostředním dějství Vsetínu zle zatápěli. Výborný Šurý v kombinaci se slabší hostující muškou ale způsobili, že Vsetín nakonec dokráčel k hladké výhře 5:1. Druhý zápas série, který se odehraje v sobotu od 17:00 na porubském ledě, však slibuje obtížnou a dramatickou bitvu!

Klíčový okamžik: trefa na 3:0

Vsetín se sice v první třetině ujal dvoubrankového vedení, Poruba ale rozhodně nehodila flintu do žita. Ve druhé periodě to byla naopak ona, kdo si vynutil převahu a zle zatápěl domácí defenzívě. Místo kontaktní trefy na 2:1, ale potřetí inkasovala. RT TORAX sice ubránil oslabení, pak ale úplně zapoměnl na Tomáše Vávru, který si najel na přesně mířenou střílenou přihrávku z hole Martina Janáčka a nechytatelně usměrnil puk za záda bezmocného Jakuba Čecha. Uklidněn tříbrankovým náskokem následně Vsetín otupil nápor Poruby a závěr zápasu už bez větších potíží kontroloval.

Hvězda: Michal Šurý

Po dobrých výkonech v sérii s Hodonínem dostal Michal Šurý příležitost i v prvním finále. Vedl si znamenitě. Už v první třetině zneškodnil některých nebezpečných příležitostí soupeře, v té druhé pak doslova zamknul branku. Kafka, Zachar či Piecha, ti všichni se vylámali zuby na výborně chytajícím domácím gólmanovi. Zejména jeho zásluhou tak Valaši odrazili porubský nápor bez ztráty kytičky a utkání nakonec dovedli k jednoznačné výhře.

Smolař: Martin Piecha

Nejzkušenější hráč porubského mužstva a jeden z hráčů, který se podílel na loňském postupu třineckého B-týmu měl asi poslední šanci vrátit Porubu do hry. Už za stavu 0:3 měl na holi 100% gól, v klíčové chvíli ale prohrál souboj se vsetínským gólman. Neudělal to přitom vyloženě špatně, pohlednou hostující kombinaci zakončoval pohotově a do horní poloviny branky. Přesto to nestačilo. Šurý se bleskurychle přemístil, mrštil lapačkou a puk do ní zachytil. Tutovka Poruby tak zůstala nevyužita… jak se později ukázalo, byla to asi poslední hostující příležitost ke zdramatizování utkání.

Zklamalo: Šurý přišel v závěru o nulu

Nuly se v play-off sice nepočítají, pro vsetínského gólmana by však bylo čisté konto zaslouženou třešničkou na dortu jeho povedeného vystoupení. Inkasovaný gól mrzí tím spíše, že nepadl ze žádné z mnoha velkých hostujících šancí, ale ve chvíli, kdy hostující Jakub Orság v pádu více méně jen zametl puk na bránu. Ke vsetínské smůle ale přesně našel skulinku mezi betony domácího muže s maskou. Čisté konto tak Šurý neudržel, to je však jen nepatrná kaňka na vítězství VHK ROBE.

Číslo dne: 3

Že některý tým trefí během zápasu třikrát tyč je celkem běžné. Že třikrát trefí tu samou tyč už tak obvyklé není, ale občas se stane. Že ale trefí třikrát stejnou tyčku v rozmezí necelých osmi minut, to je opravdu rarita. Vsetínu se to během úvodu prvního semifinále povedlo. Poprvé rozezvonil pravou čehovu tyč už po 14 sekundách Mojžíš. V sedmé minutě si na zvoníka zahrál Lukáš Finsterle a zvonkohru na pravou tyč Čechovy branky zakončil o necelou minutu později Tomáš Vávra. Jak se říká, hostující gólman měl zkrátka skvěle postavené tyče, ke štěstí mu to však nakonec nestačilo.

Zaujalo: Luka protrhl střelecké trápení

Hodně se o tom mluvilo. Obávaný kanonýr Vladimír Luka si v průběhu celé semifinálové série připsal pouhé dvě asistence. Ne, že by se nedostával do šancí, ale jeho vyhlášená muška ho neposlouchala. V prvním finále se mu však tuto zlou sérii podařilo protrhnout. V úvodních dvou třetinách to na to přitom příliš nevypadalo. Luka se tradičně pouštěl do střelby, dostával se i do šancí, branku ale ne a nevstřelit. Neuspěl dokonce ani v samostatném úniku. V úvodu třetí třetiny se ale po zásluze dočkal. Nejprve sice v dobré šanci netrefil z těžké pozici branku, o pár sekund později ale pohotově vypálil od modré a jeho překvapivý švih prošel pod překvapeným gólmanem hostů do sítě. I na Lukovi bylo vidět, že se mu pořádně ulevilo. Na Valašsku teď všichni věří tomu, že odteď se Luka znovu promění v gólového zabijáka s takřka neomylnými mířidly.

Následuje: Na tahu je Poruba

Vsetín úkol splnil, na řadě je Poruba. Její zástupci sice před série alibisticky, nebo spíše vychytrale vytvářeli tlak na Vsetín komentáři typu: „My se můžeme jen pokusit překvapit, Vsetín je jasný favorit,“ pravdou ale je, že po celou sezónu byly ambice obou celků naprosto stejné. Kvalita porubského kádru je také vysoká a cíl má Poruba jasně daný – postoupit do WSM ligy. A aby se tento opakovaně vyřčený cíl nezačal ztrácet v nedohlednu, musí RT TORAX v sobotu rozhodně uspět! Zvládne to? To se ukáže 25. 3. od 17:00 na porubském zimním stadiónu.

Očekávání: Celý Vsetín do Poruby?!

Vsetín a Poruba mají jedno společné – dopředu to umí výrazně lépe, než směrem do defenzívy. Dá se tedy očekávat, že ačkoliv budou trenéři obou celků zdůrazňovat svým ovečkám zodpovědnou defenzívu, znovu bude k vidění především útočný hokej se šancemi na obou stranách. Poruba se bude snažit navázat především na výkon ze druhé třetiny, Vsetín se naopak pokusí napodobit perfektní výkon z periody první. Hodně bude také záležet na výkonu obou gólmanů. Očekává se i bouřlivá atmosféra. Jistě bude zajímavé sledovat, zda se fanouškům VHK podaří překonat výkon zpřed dvou let, kdy jich na útulný porubský zimní stadion zavítalo cca 800. V každém případě se dá počítat s tím, že v Porubě bude zítra zelenožluto!

Předzápasové novinky: Dočkáme se překvapení?

Příliš na to nesázíme. Vsetínská sestava je momentálně dobře vyladěná, změna by tak mohla nastat maximálně v nasazování některých obraných dvojic. U Poruby se si nedají očekávat změny kádru, složení jednotlivých formací ale může přinést zajímavé změny. Tomáš Sršeň je zkušený lišák, uvidíme, zda se Valachy nepokusí zaskočit nějakou překvapivou fintou. Spíše ale vsázíme na to, že ani na straně Poruby k žádným významným změnám nedojde.