Milníky play-off: bez gólů to nepůjde

Radek Bařina • 04.03.2018

To máte tak. Snažíte se hrát aktivně, útočíte, máte optickou převahu a nejméně dvakrát více gólových šancí… a po dvou třetinách prohráváte 0:4. Třetí čtvrtfinále bylo pro vsetínské krutým zápasem. Nemá však smysl skuhrat na štěstí, to jen dění na ledové ploše dokonale ukázalo, v čem je rozdíl mezi aspirantem extraligy a osmým celkem tabulky, jehož takřka polovina kádru hrála ještě vloni druhou ligu. Jaké okolnosti tedy rozhodovaly třetí duel série?

Klíčový okamžik: úvodní gól zápasu

V play-off často rozhodují první branky a nejinak tomu bylo i tentokrát. Nutno dodat, že tento gól může Valachy hodně mrzet. Nejprve přečkali oslabení, aby následně inkasovali z nenápadného nahození od modré. Vsetínští v té situaci udělali řadu chyb a nejvíc si gól určitě vyčítá Radim Kucharczyk. Těžko říct, co bylo jeho cílem, když před letícím pukem ucukl nohou. Výsledkem každopádně bylo, že puk proplachtil podél Kucharczyka skrz houštinu těl a zastavil se až za Šurým, který touš pravděpodobně vůbec neviděl. Vstřelená branka byla vodou na mlýn hostujícího celku. Ten od té chvíle mohl spoléhat jen na obranu a rychlé protiútoky, což je styl, který mu maximálně sedí.

Hvězda zápasu: Filip Novotný

Brankář Karlových Varů sice asi nikdy neobdrží cenu Fair-play ani Sympaťáka, nelze mu však upřít pro brankáře to nejdůležitější – chytat umí výborně. Vynikající čísla si udržoval celou sezónu a formu si přenesl i do play-off. Neinkasoval už 153 minut. A rozhodně to není o tom, že by Vsetín neměl šance. V dnešním zápase by se bez problémů dalo najít minimálně osm stoprocentních šancí Valachů, Novotný je však vychytal. Navíc v kleci působil velice jistě a pomáhal týmu i výbornou rozehrávkou. Bez něj by to Karlovy Vary měly mnohem těžší.

Smolař: Michal Šurý

Smolařů by se dnes v zelenožluté dresu našla celá řada. My jsme nakonec zvolili muže s maskou. Michalu Šurému dnes štěstí skutečně nepřálo. Příliš nezachytal, dohromady šlo na něj pouhých třináct střel, když už ale práci měl, většinou to stálo za to. Ve třech případech pak kapituloval. První branku dostal z nenápadného nahození, které zřejmě vůbec neviděl. Druhé brance předcházelo vyloučení, kterým Frolo zachraňoval situaci poté, co nic netušícímu Šurému vypadl puk z výstroje. Třetí gól pak domácí brankář inkasoval prudkou střelou na bližší tyč. To už bylo na Šurého moc a přepustil své místo Jekelovi. Nutno však dodat, že ani jeho náhradníkovi štěstěna nepřála, než si pořádně sáhl na puk, už ho tahal ze své sítě. A i když ve třetí třetině předvedl několik velmi dobrých a jeden zázračný zákrok, vysoké porážce nezabránil ani on.

Zklamalo: koncovka VHK

Minule jsme byli zklamání z bezzubosti vsetínské ofenzivní hry. Je třeba ocenit, že došlo k posunu. Ve třetím čtvrtfinále už se Vsetínští do šancí dostávali a nebylo jich zrovna málo. V úvodních dvou třetinách se do vyložených příležitostí dostali Protasenja, Beránek, Podešva, či Karafiát. Mimo tutovek měli Vsetínští i řadu dalších velmi dobrých střeleckých pozic. Jenže branka jakoby byla zakletá. Právě v kvalitě zakončení byl mezi oběma týmy propastný rozdíl. Zatímco hosté dokázali zakončovat přesně a důrazně, Valachům byla branka buď malá, nebo jim chybě patřičný důraz. Tam, kde karlovarští řešili situaci jedním dotykem, vsetínští potřebovali dotyky 2-3. A když už se jim přeci jen podařilo dostat puk do brány, gól nebyl správně uznán pro zásah vysokou holí. Trápení v koncovce neprotrhla ani uvolněnější třetí třetina. Nejblíž gólu byl Březina, jehož pokus zastavilo břevno. Kvalita v ofenzívě zkrátka rozhoduje a v této sérii je jednoznačně na straně Varů. Není se ale čemu divit. Zatímco hosté mají ve svých řadách plno zkušených a extraligou protřelých hráčů, polovina hráčů z kádru Vsetína vloni hrála třetí nejvyšší soutěž. To se zkrátka musí projevit.

Číslo dne: 2

Další s dovedností, v níž Karlovarští nepřekvapivě dominují, jsou přesilové hry. Ve třetím čtvrtfinále využili dvě. Vsetínští se sice plánovali vyvarovat většího počtu oslabení, ani tentokrát se jim to ale příliš nepovedlo. Některé zákroky byly nevyhnutelné, zastavovaly šance výborně bruslících hostů. Další vyplynuly z přemíry snahy, zejména pak zbytečný pětiminutový faul Davida Vítka. Hned třikrát však Valaši faulovali ve chvíli, kdy hráli vlastní přesilovku, a to by se rozhodně stávat nemělo.

Dvojka hrála v hostující výhře roli i v dalších ohledech. Karlovarští rozdělili své góly spravedlivě po dvou do každé třetiny, a přestože se dohromady radovali šestkrát, nikdo nezaznamenal víc než dva kanadské body. I to dokazuje, jak je kádr vsetínského soupeře silný a vyrovnaný.

Následuje: poslední zápase sezóny?

V neděli od 17:30 se na Lapači odehraje čtvrtfinálový zápas s pořadovým číslem 4. Bude to i poslední vsetínský zápas sezóny? Valaši doufají, že nikoliv. Vysoké porážky by sice mohly naznačovat, že vsetínské šance na úspěch jsou minimální, jak už bylo popsáno výše, na ledě zas tak markantní rozdíl není. Vsetín každopádně musí prolomit kouzlo gólmana Novotného. Podaří se to? Přijďte Valachy povzbudit a užít si pořádný hokej ve skvělé atmosféře.

Očekávání: prolomí Vsetín střeleckou mizérii?

Je zřejmé, že alfou a omegou nedělního zápasu bude, zda se Vsetínu podaří prolomit střelecké trápení. Veledůležité taktéž bude, kdo dá úvodní branku. V předchozích třech zápasech to byli Karlovarští a dokázali této skutečnosti jaksepatří využít. Pokud by se však jako první trefil Vsetín, jeho šance na úspěch povážlivě vzrostou. I kdyby se ale Vsetínu vyhrát nepodařilo, utkání bude stát za to. Vždyť jak jinak se rozloučit s podařenou první sezónou ve WSM lize, než před zaplněným stadiónem v atraktivní bitvě s týmem, který ještě vloni hrál extraligu a o návrat tamtéž se letos pokouší. Již posledních deset minut sobotního duelu ukázalo, že fanoušci si letošního úspěchu dokážou vážit a přes nepříznivý stav zápasu se nesly Lapačem chorály až do závěrečného hvizdu. A my věříme, že ať už zítřejší duel dopadne jakkoliv, čeká nás na Lapači velká party.

Předzápasové novinky: kdo do branky tentokrát?

Zatím platilo co zápas, to jiný brankář. Tentokrát už Vsetínu brankáři došli, leda by povolal ještě Bechného. Před trenéry tedy stojí nezáviděníhodná volba. Nezbývá než věřit, že budou mít šťastnou ruku. Sobotní zápas také nedohráli ze zdravotních důvodů někteří ze vsetínských hráčů. Zda budou připraveni zasáhnout do nedělního utkání, se teprve ukáže. To v Karlových Varech panuje spokojenost a je nanejvýš zřejmé, že velké změny se očekávat nedají. Chybět zřejmě bude pouze Sičák, zraněný po faulu Vítka.