Mistrovství republiky pro ročník 95/96 potřetí v řadě!

Václav Trávníček • 20.03.2010

V pátek v podvečer si vsetínští osmáci znovu zajistili postup na závěrečný turnaj o Mistra České republiky. Svěřenci trenérů Forcha a Vašíčka nastoupili na olomouckém zimním stadionu v posledním kole nadstavbové části proti vrstevníkům z hanácké metropole. Remíza 3:3 jim zajistila první místo ve skupině E – Východ a tím i přímý postup na závěrečný turnaj sezóny. Ten proběhne ve dnech 25. – 31. března v Praze na ledových plochách v Letňanech a Tesla Aréně. V domovské hale Sparty proběhne finálové utkání a souboj o bronzové medaile.

O remíze rozhodla kuriózní Hořanského branka

Zápas se nesl ve velice nervózním duchu, kdy se obě mužstva, vědoma vážnosti situace, věnovala spíše bránění a snaze neudělat chybu, než útočným akcím. První třetina nepřinesla žádný gólový zásah a tak se do druhé části nastupovalo za stavu 0:0. Skóre otevřel šikovnou střelou od modré vsetínský bek Jan Ščotka a Olomoučtí tak museli přece jen poněkud otevřít hru a tlačit se do útoku. Jenže další zásah si zapsali opět zelenožlutí a to zásluhou Jana Forcha, který mířil přesně pod horní tyčku. Vsetín posléze ubránil několik oslabení a tak se skóre do přestávky neměnilo. V závěrečné části se podařilo Olomouci snížit a neustále vylučované Vsetínské dostali pod tlak. Vyrovnávací gól padl po neodpískaném ofsajdu, který rozhodčí nepostřehli.

Rozhodující branka padla z hole Adama Hořanského. Vsetínský útočník při probíhajícím střídání hostujících hráčů zavezl puk za červenou čáru a napálil jej na branku Olomouce. Kotouč mu ale na čepel nesedl přesně a tak mu chyběla nejen razance, ale i přesnost – několikrát se ve vzduchu převrátil, až nakonec zapadl do horního rohu branky šokovaného olomouckého gólmana. Domácí sice vzápětí srovnali, nicméně i přes další oslabení vsetínský gólman Vlastimil Hak už další branku za svá záda nepustil.

Jaký je postupový klíč?

V konečném zúčtování skupiny E vyšli nejlépe vsetínští hráči s 31 body, byť jim nadstavba nevyšla podle jejich představ. Druhá skončila Olomouc s 29 body, přičemž právě tento tým byl jednoznačně nejlepším v nadstavbové části ligy. Velkou ztrátu ze základní části ligy ale smazat nedokázal. Třetí skončil tým Vítkovic. Na „republiku“ postupují týmy, které vyhrály základní části ve svých skupinách. Kromě Vsetína jsou to Kometa Brno, Sparta Praha, Letci Letňany a Slovan Ústí nad Labem. Šestici účastníků doplní nejlepší tým ze druhého místa napříč všemi skupinami – v tento moment je to sice právě Olomouc, ale Zlín, který letos hrál jihomoravskou skupinu, má bodů 28 a dnešní poslední zápas proti Havlíčkovu Brodu doma, přičemž se všeobecně očekává vítězství hráčů PSG. Dá se tedy říci, že Vsetín svým včerejším výkonem Zlínu na republiku pomohl.

Závěrečný turnaj letos získal naprosto nový model a náboj: hraje se společné mistrovství sedmých tříd, osmých tříd a mladšího dorostu a to v Praze na ledových plochách v Letňanech a Tesla Aréně. Zcela nové je také mediální zabezpečení – všechna utkání budou přenášena internetovou televizí, navíc jedním z mediálních partnerů je kanál ČT4, který bude připravovat rozsáhlý materiál do celostátního vysílání. Svátkem pro všechny hráče by měl být zejména finálový den ve sparťanské Tesla Aréně, kde se 31.3. odehraje šest utkání – v každé kategorii boje o bronz i finálový duel, přičemž pořadatelé slibují divácký rekord v mládežnickém hokeji.

Na republiku potřetí za sebou

Kádr vsetínských osmých tříd pojede na republiku už počtvrté, z toho potřetí v řadě. V roce 2006 se Valaši stali Mistry republiky na turnaji ve Vítkovicích pod vedením trenérů Kubo a Forcha. Po roční přestávce skončili se stejnými trenéry druzí na domovském ledě ve Vsetíně a s trenéry Forchem a Vašíčkem vybojovali stříbrné medaile i vloni ve Slaném, přičemž v obou případech byli přemožiteli Vsetína hráči Komety Brno. Hráči kádru Vsetína nastupují pravidelně v lize mladšího dorostu a na vyvrcholení sezóny budou doplněni ještě o několik hráčů ze sedmé třídy. Jejich nominaci trenéři teprve oznámí, nicméně už v pátek nastoupili do zápasu Josef Mikula a Ondřej Tydlačka.

Tým vsetínských osmých tříd tvoří: brankář Vlastimil Hak, obránci Michal Hryciow, Vojtěch Vašíček, Zbyněk Žabčík, Jan Ščotka, Robin Skalák a útočníci Zdeněk Děrkas, Jindřich Abdul, Adam Hořanský, Ondřej Grygar, Martin Helešic, Lukáš Motloch, Tomáš Skypala, Filip Zetocha, Jan Forch a Lukáš Kuchařík.