Na kus řeči s Lubošem Jenáčkem 3/3: Věřím, že naše cesta je správná

Václav Trávníček • 17.07.2012

Trenér Luboš Jenáček se letos dostal do nové situace. Loňský lodivod starších dorostenců nastoupil jako hlavní kouč juniorky a u dorostu zůstal v pozici asistenta. Zároveň od nového vedení přijal odpovědnost za celý sportovní úsek klubu. „Je to o týmové práci,“ říká Jenáček, který v poslední části trojdílného seriálu hodnotí letní změny na Lapači a zastavuje se u myšlenky celoregionálního klubu.

Podle vize nového vedení máte být zodpovědný za sportovní úsek klubu. Co to v praxi znamená?
Měl bych být zodpovědný za celý sportovní úsek od mužů dolů a také se podílet na obnovení členské základny. Není to tak, že bych měl kromě juniorů a starších dorostenců trénovat ještě muže. To by byl nesmysl. U A-týmu se podílím na utváření kádru, kdy s trenérem Viktorem Hlobilem konzultují některé hráče. Zápasy áčka budu sledovat z tribuny. Můžu k tomu trenérům říct nějaký postřeh, ale rozhodně nepůjde o model fotbalové Sparty. Že bych slézal z tribuny na střídačku trenérům radit? To rozhodně ne. Myslím, že Viktor na několika působištích prokázal, že je velmi kvalitní trenér a má o této soutěži i o hráčích velký přehled. Ve dvojici s Liborem Fochem jsou schopni to v pohodě zvládnout. Rozhodovací pravomoci, co se týče sestavy a podobně, budou na nich.

Jaký máte názor na cestu, kterou se vydal klub od květnové valné hromady?
Myslím si, že nové vedení od té doby udělalo velký kus práce. Já osobně to vidím tak, že takhle by se to mělo dělat. Je to týmová práce. Na shánění peněz od sponzorů se podílí více lidí. Každý týden jsou pravidelné schůzky, kde každý podává svůj report. Stejné to bude i v sezóně. Je rozděleno, kdo půjde do jaké potenciální sponzorské firmy a pokusí se dohodnout spolupráci.

Na kus řeči s Lubošem Jenáčkem

1/3: Hodnocení uplynulé sezóny staršího dorostu

2/3: Suchá příprava juniorů před novou sezónou

3/3: Celkové směřování Valašského hokejového klubu (právě čtete)

A jak se to daří?
Co se týče financí, doba je těžká. Peněz, plynoucích z krajů a obcí do sportu, je obecně čím dál méně. My jsme rádi za to, čím nás město podporuje, ale letos je ta podpora nižší a peníze se musí sehnat někde jinde. A to je těžké, když valná hromada podle mého selského rozumu měla proběhnout nejpozději začátkem dubna a posunula se až na půlku května. Čas pěti šesti týdnů se zbytečně promrhal. Je to pryč, ale je to škoda. Marketing je teď v naší pozici nejdůležitější a trošičku potlačuje další věci, kterým bychom se chtěli věnovat. Nicméně se nám podařilo realizovat několik náborových akcí, ať už v souvislosti s dětským dnem nebo pivními slavnostmi. Objeli jsme také určité okolí Vsetína a oblepili je náborovými plakáty.

Rozšíření členské základny je pro hokejový klub stěžejní úkol, že?
Dostat děti znovu na Lapač, to je alfa a omega našeho budoucího fungování. Chceme mít širokou základnu, abychom neměli v ročníku deset patnáct lidí, ale aby jich tam bylo dvacet nebo pětadvacet. To pak může někam růst. Jsem toho názoru, že vedení rozjelo klub velmi dobře a že ten směr je správný. Věřím, že to bude tak, jak to bývalo, že Vsetín bude zase takový rodinný klub. Rád bych, aby hráči i jejich rodiče byli s klubem víc provázaní, byli si blíž. Aby na zimáku fandili spolu, dali si třeba i nějaké to pivko nebo se udělala nějaká společná akce. Například táborák, výjezd na kolech nebo soustředění.

To letos absolvovaly jednotlivé hráčské kategorie ve Velkých Karlovicích.
A bylo to tam super. Na soustředění ve Velkých Karlovicích byly všechny hráčské kategorie, včetně té nejmenší. Snažili jsme se tam dostat i jejich rodiče. Podle mne by to takto mělo fungovat.

Přípravné zápasy vsetínského A-týmu před novou sezónou

17. 8. Vsetín – Považská Bystrica (Slovensko, 1. liga)
21.8. Vsetín – Nový Jičín
23.8. Vsetín – Toruň (Polsko, extraliga)
24.8. Valašské Meziříčí – Vsetín
31.8. Považská Bystrica (Slovensko, 1.liga) – Vsetín
4.9. Nový Jičín – Vsetín
7.9. Vsetín – Valašské Meziříčí
11.9. Poruba – Vsetín
14.9. Vsetín – Přerov
18.9. Přerov - Vsetín

Jaký je váš názor na myšlenku celoregionálního klubu?
Myslím si, že pro nás je to nutnost. Nejvyšší soutěže mladšího a staršího dorostu u nás nelze hrát jenom s místními, jestliže máme takové počty hráčů, jaké máme. A vzhledem k naší geografické poloze se tahle myšlenka vyloženě nabízí. Valašské Meziříčí dnes neotevřelo juniorku, protože do ní nemá hráče. Strategickým partnerem je pro nás hlavně Rožnov pod Radhoštěm, který má žáky momentálně na lepší úrovni než my. Kdyby ti kluci měli výhled jít do Vsetína minimálně do mladšího a staršího dorostu, což jsou čtyři roky, bylo by to pro ně výhodné. Tu trasu lze otáčet v posádkách autem a není třeba dávat kluky ve čtrnácti letech na internáty do Ostravy nebo Třince, jak se někdy děje.

Spolupráce navíc může fungovat oboustranně.
Přesně tak. Pokud se nám podaří partnera přesvědčit, může spolupráce fungovat oboustranně. My jim můžeme pomoci do A-týmu hráči, kteří ještě na 2.ligu nemají a potřebují si sáhnout na mužský hokej. A nebo, kdybychom měli k dispozici tolik hráčů, mohli bychom jim pomoct třeba do juniorky. Bylo by to jedině dobře, nebylo by to jenom jakoby z pozice „silnějšího“. Na to si my tady určitě nehrajeme. Chceme spolupracovat jak s Rožnovem, tak s Valmezem.