Ondřej Němec: Chci, aby se nezapomnělo, že Vsetín je a vždy bude hokejové město

Filip Bazala • 30.05.2013

Na Vsetíně hokejově vyrostl, a i když už na Valašsku nepůsobí, snaží se v rámci možností klubu pomoct. Ondřej Němec by od nynějška měl vypomáhat v klubu. „Není mi lhostejné, aby klub, který má obrovskou tradici, zmizel z hokejové mapy. Budu spíš taková pomoc, na kterou se můžou obrátit, když bude nějaká potřeba,“ řekl ke spolupráci, kterou by měl se Vsetínem navázat. Půjde hlavně o akce typu nábor, v nichž mistr světa z roku 2010 představuje neoficiální tvář klubu.

Sledujete pravidelně dění na Vsetíně?
Jelikož na Vsetíně bydlím, tak jsem s klukama z vedení v pravidelném kontaktu. Když jsem tady a mám čas, tak pokud je to v mých možnostech, snažím se nějak vypomoct, aby se klub vrátil tam, kde dřív býval. Nemyslím tím přesně to, co tady bylo, protože to už se asi nikdy nepodaří, ale aspoň bych chtěl, aby se Vsetín vrátil zpět na hokejovou mapu. Aby hráči, kteří sem přijdou, byli hrdí na to, že mohou hrát právě za Vsetín. Historie a to vše, co se na Lapači dělo za poslední dekádu, aby nepřišlo v niveč. Chci, aby se nezapomnělo na to, že Vsetín je a vždy bude hokejové město.

Situace klubu vám tedy není lhostejná.
Já už se trošku jako Vsetíňan cítím, přeci jen jsem tady už od patnácti let. Bydlím tady, mám zde rodinu a cítím se na Vsetíně jako doma. Není mi lhostejné, aby klub, který má obrovskou tradici, zmizel z hokejové mapy. Věřím v to, že lidi, kteří nyní klub vedou, dokážou Vsetín vytáhnout opět do vyšších pater sféry českého hokeje.

Lidé jako Daniel Tobola jsou dle vás muži na správném místě?
Není to jen Dan Tobola samozřejmě. Je to i Petr Neumann a členové realizačního týmu, kteří dělají hodně pro to, aby klub nezanikl. Kluci odvádějí velmi dobrou práci a jde vidět, že vědí, co dělají. Myslím, že za ně mluví i výsledky. Převzali vedení a dokázali juniorský tým dostat zpět do extraligy. Při těch podmínkách, které tady jsou, mít tři mládežnická mužstva v extralize, je velmi hodně dobrá vizitka.

Vy sám jste se také účastnil barážových utkání juniorů. Jaká byla vaše pozice?
Jelikož se dlouho znám s Markem Dubcem, který dělá asistenta u juniorky, tak jsem absolvoval nějaké tréninky. Nijak jsem do toho zasahovat nechtěl, protože Jack Jenáček dělá svou práci velmi dobře. Spíš jsem byl týmu k dispozici jako morální opora. Byl jsem u několika zápasů a chtěl jsem se zkušenostmi, které už nějaké mám, pomoct. Kluci si za tím šli, bylo vidět, jak chtějí něco dokázat. Lidé na stadionu se jim pak odvděčili neskutečnou atmosférou, kterou by mohly závidět i extraligové kluby.

Ondřej Němec ještě v dresu Vsetína brání zlínského Balaštíka

Od nynějška byste se měl údajně podílet v rámci vašich možností i v klubu. Jaká bude vaše pozice?
Tím, že můj syn jde do přípravky a už jsem párkrát na přípravce byl, tak se budu nějak pokoušet v rámci svých časových možností pomoct s určitými věcmi, které zvládnu. Uvidíme, jak se spolupráce bude vyvíjet. Vedení mě oslovilo, jestli bych jim nějak mohl pomoci. V minulosti už jsme dělali nábory, které jsem absolvoval i s Kubou Štěpánkem. Příští týden by měl být další nábor a jde vidět, že to není nadarmo, protože těch malých dětí je v přípravce mnohem víc. Mládež je základ. Co se týče druholigového týmu, tak vždy, když jsem přiletěl z Ruska, tak jsem s nimi chodil na led. Snažil jsem se i s trenéry bavit o něčem, co chtěli hrát a konzultovat to s nimi. Jsem spíš taková pomoc, na kterou se můžou obrátit, když bude nějaká potřeba.

Kvůli zranění jste nemohl ani bojovat o nominaci na MS. Nemrzelo vás to?
Mrzelo. Já vždy měl reprezentaci jako maximum, co člověk v hokeji může dokázat. V nároďáku jsem zažil skvělé časy a zranění si bohužel vynutilo operaci. Rameno potřebovalo spravit a já jsem rád, že jsem ten krok udělal.

Máte ještě nějaký sen, kterého byste v kariéře chtěl dosáhnout? Například olympiáda?
Jsem v tomto směru realista. Na olympiádu jezdí z 95% hráči z NHL. Nedělám si iluze, ale je možné, že se sejde shoda náhod a třeba to vyjde. Myslím, že pro každého sportovce je olympiáda vrchol.

Kdy chystáte návrat do vsetínské obrany?
Jsem ještě mladý na to, abych se vracel, ale řekl jsem si, že jak budu končit kariéru, tak bych si na Vsetíně ještě zahrát chtěl. Je to stále ještě dlouhá doba, rád se na Vsetín vždy vrátím, ale na to ještě nedozrál čas.