Po roční odmlce se v řadách VHK opět představí Michal Žák

Filip Bazala • 21.07.2015

Jeho náhlý odchod před sezonou brali trenéři včetně fanoušků nelibě. Po roce v řadách Nového Jičína se dohodl s klubem na návratu a od nadcházející sezony bude Michal Žák opět v zelenožlutém dresu.„Budu se snažit hrát tak dobře, aby lidi a trenéři byli spokojeni, když už jsem dostal druhou šanci, čehož si moc vážím,“ slíbil stále mladý obránce. Vsetín tak s příchodem dalšího hráče pomalu kompletuje obranné řady na novou sezonu.

Michale, loňskou sezónu jste strávil v Novém Jičíně. Jaká to byla pro vás zkušenost?
Byla to dobrá zkušenost. Přestoupil jsem a poprvé poznal něco nového v mužském hokeji. Nové vedení, noví trenéři, všechno od začátku a musel jsem něco ukázat. Na Vsetíně už mě znali, tím to bylo na Lapači lehčí. Ze sezony v Novém Jičíně si určitě s sebou vezmu zkušenosti do dalších hokejových ročníků.

Mohl byste svými slovy nějak srovnat podmínky na Vsetíně a v Novém Jičíně?
Když to vezmu od trenérů, tak každý trenér je jiný a každý má svůj styl, řád či systém. V šatně byla také dobra parta, stejně jako na Vsetíně. Zázemí je srovnatelné, ale kdybych to měl shrnout, tak na Vsetíně je to více profesionální.

Vaše působení v Novém Jičíně si příliš dobře nevyložili vsetínští fanoušci. Hodně tomu pomohl první zápas na Vsetíně, souhlasíte?
To ano. Odešel jsem před startem soutěže a ihned první zápas nás čekal právě v mém bývalém působišti. Bylo tedy jasné, že se o tom bude hodně diskutovat, protože na Vsetíně lidé hokejem žijí. V zápalu emocí jsem během zápasu udělal nějaký faul, i když jsem to tak nechtěl. Chtěl jsem se ukázat a tak nějak šťastně to zrovna nedopadlo.

Z pohledu soupeře, jak jste viděl Vsetín v uplynulé sezoně?
Rozhodně velmi silný do útoku. Stejně tak velmi dobří brankáři, ať už chytal Hrouda nebo Plch, tak se branky dávaly velmi těžko. Minulou sezonu měli asi nejlepší útočnou hru lize a to včetně Přerova. Museli jsme proti nim být hodně pozorní kolem své brány, protože pouštět je ke střelbě bylo nebezpečné. Měli výborné střelce, kteří zaváhání uměli potrestat. I tak se s nimi hrálo dobře, protože to byl hokej v porovnání např. s Frýdkem-Místkem a podobnými soupeři.

Jak se zrodil návrat na Lapač?
Zavolal mi pan Tobola a zeptal se mě, jestli bychom se mohli sejít a probrat možný návrat na Vsetín. Nechal mě popřemýšlet, ale neváhal jsem dlouho. Zavolal jsem mu a sešli jsme se i s panem Jenáčkem. Sedli jsme si, každý k tomu řekli svoje a všechno si vyříkali. Doufám, že jsme tedy zadobře a navážeme na nějakou spolupráci z předminulého roku či juniorských let na Vsetíně. Budu se snažit hrát tak dobře, aby lidi a trenéři byli spokojeni, když už jsem dostal druhou šanci, čehož si moc vážím.

Michal Žák vloni oblékal dres Nového Jičína, ve kterém nasbíral v sezoně 10 bodů (1+9).

Letní přípravu jste absolvoval individuálně?
Po ledu jsem si dal dva týdny volno a přípravu jsem odstartoval sám. Snažil jsem se neustále udržovat v kondici. Poslední dny už jsem zavítal i mezi kluky na Vsetín, kde jsem se připravoval společně s nimi.

V čem myslíte, že jste se uplynulou sezonu zlepšil a co naopak ještě musíte doladit?
Věřím, že jsem zlepšil své chování mimo led. Uvědomil jsem si různé věci a zapracoval jsem na sobě. Ohledně zlepšení bych potřeboval nabrat sílu, poslední dobou jsem na tom dost pracoval. Na ledě by mohla být lepší střelba, hra do těla, ono je vždycky co zlepšovat. I to, co si myslíte, že vám jde, je třeba neustále pilovat. Hlavně však bych chtěl zlepšit střelbu, hru do těla a všeobecně obrannou činnost.

Valaši vyhlašují útok na první ligu. Myslíte, že je to možné?
Je to možné. Každý hráč má rád výzvy, když se o něco hraje a tady jde o postup. Čeká nás dlouhá cesta, ale pomalými krůčky se s klukama budeme snažit a uděláme pro to maximum.

Kdo bude největším soupeřem v letošním ročníku?
Každý mluví o Frýdku-Místku, ale myslím si, že každý soupeř bude něčím těžký. Bude to záležet jenom na nás, jak se k tomu a k danému zápasu postavíme.

Co říkáte na letošní model soutěže?
Moc jsem neřešil, jestli budeme hrát ve třech skupinách nebo ve dvou, ale je dobré, že je sudý počet týmů a v soutěži nebudou pravidelné prostoje. Rozhodlo se, tak jak se rozhodlo a my se tomu musíme postavit čelem.

V soutěži vás čekají nové týmy jako Kopřivnice nebo Moravské Budějovice. Těšíte se na zápasy s nimi?
Abych řekl pravdu, tak pořádně ani nevím, kde Moravské Budějovice leží a že hrají hokej. Kopřivnice je blízko, vloni jim chodil plný zimák, takže tam snad bude dobrá hokejová atmosféra. Ale oba týmy jsou něco nového, což je dobré.

Jak vzali váš návrat na Vsetín spoluhráči v Novém Jičíně?
Nevím, kdo to ví a kdo ne, ale většina už asi ano. Někteří mi už psali, ať se mi daří a že se potkáme zase na ledě, takže zatím nějaké negativní ohlasy nemám. Kupodivu se zase s bývalými spoluhráči potkám znovu hned v prvním kole, ale ještě předtím tam máme i přátelák.

Spolu za Vsetín! Přidejte se také k této akci. Více zde