Souhrn mládeže: junioři na špici, dorostenci na třetím místě

Michal Kubáň • 23.09.2006

V s e t í n – Vynikající úvod mají vsetínští junioři i dorostenci v nové sezóně. Junioři prohráli ze sedmi úvodních utkání jediné a usadili se na prvním místě v moravské skupině. Výborného Štefla, který odešel do A-týmu, nahradil slovinský brankář Jure Verlič. Dorost sice začal porážkou v Ostravě, ale dobrými výsledky se posunul na třetí příčku. Mezi nejčastěji uvedené hráče ve střelecké listině juniorů patří Hrňa, Knebl a Navrátil. V dorostu pak dominuje statistikám Kadlčík, Surovčík a Palička.

Stejně jako každý rok odešlo z juniorského celku mnoho hráčů. Letos se trenér Turek bude muset obejít bez Petra Hrušky Valašské Meziříčí, 2. liga), Michala Nedbálka (MHK VTJ Kežmarok), Daniela Dědka (Valašské Meziříčí, 2. liga) Jana Zapletala (na zkoušku v Havlíčkově Brodě) a Martin Davídka, který se chytil ve čtvrté lajně vsetínského A-týmu. Největší ztrátou pro juniorský celek je ale odchod Martina Štefla do seniorského celku Vsetína. Ač zde měl působit jako trojka, vypracoval se svými výkony až na post jedničky, kterou si zatím drží. Juniorskou svatyni střeží slovinský brankář Jure Verlič. Jeho výborným náhradníkem je Petr Musil. Do juniorky naopak přišel Petr Šupák ze slovenské Dubnice. Trenér Turek si navíc povolal z devátých tříd Tomáše Mikuláštíka.

Vsetínští vstoupili do dalšího ročníku extraligy výborně, neboť ze sedmi odehraných utkání prohráli pouze jedno. Hned v úvodním kole junioři rozstříleli Sarezu Ostrava 5:0. Svoji střeleckou úspěšnost potvrdili i v dalším, když následně porazili Třinec 7:4. Dvakrát se trefil Hrňa s Kneblem. Ani soupeř z Vysočiny nebyl pro Valachy problém, a tak Jihlavu přehráli junioři třígólovým rozdílem. Do utkání s Vítkovicemi naskočila i letní posila Petr Freiberg a jeho přítomnost na ledě byla znát, neboť statistici si mohli u jeho jména připsat vstřelenou branku. Valaši porazili Vítkovice vysoko 7:4.

Vsetínská neporanitelnost skončila až v pátém kole. Stejně jako loni ztratili první zápas v sezóně svěřenci trenéra Turka v zápase s hanáckým celkem. Před rokem hned v prvním kole, letos až v pátém. Olomouckým mušketýrům se proti Vsetínu daří, neboť dvoubrankový rozdíl z první části byl pro Valachy nedostižitelný a konečný výsledek 3:2 pro Olomouc bylo překvapením kola. Nové změny pravidel, konkrétně samostatné nájezdy, si Vsetínští okusili v zápase s Opavou, když závěrečném penaltovém rozstřelu rozhodl Podešva a upravil skóre na 5:4. V sedmém kole porazili junioři i svého velkého rivala ze Zlína 4:2.

Díky výhře v derby svěřenci trenéra Turka s osmnácti body vévodí moravské skupině. Sousední Zlín ztrácí na vsetínské tři body a zdatný soupeř z Olomouce pak bodů šest. Valaši mají nejlepší útok i obranu v moravské skupině, co se týče skóre: 34:17. Přesto trenér Josef Turek rozvážně tvrdí, že opravdové kvalita týmu se teprve prokáže. „Dle mého názoru se bude nejvíce rozhodovat o postavení v tabulce někdy kolem listopadu a prosince, kdy se ustálí postavení týmů. Začátek sezóny bývá vždy velmi vyrovnaný.“ Hlavní lodivod si neklade vysoké cíle. “Chtěli bychom hrát do šestého místa. Ale uvidíme, jak se bude soutěž vyvíjet."

Mezi nejproduktivnější střelce Vsetína patří Erik Hrňa se 7 body (3+4). Nejlepším střelcem týmu je se 4 góly Marek Knebl. Mezi nejlepší obránce patří Matěj Stříteský a Radim Ostrčil. Prvně jmenovaný si ze čtyř zápasů odnesl čtyři body. Ostrčil sice nejenže hraje v juniorce, kde si během dvou zápasů připsal dva body, ale odehrál již několik zápasů za vsetínský a-tým. Trenéři dali v prvních zápasech přednost slovinskému brankáři Jure Verličovi, který se jim odvděčil stabilními výkony a s úspěšností 93.52% a s průměrem 1,75 na zápas, patří mezi trojici nejlepších brankářů na Moravě.

Kormidlo nad dorosteneckým kádrem převzal po odchodu trenéra Korotvičky Libor Žilka. Jako svého asistenta si vybral bývalého aktivního hráče Vsetína Luboše Jenáčka. Z dorostu po sezóně odešli do juniorů Surovčík, Palička, Kocur, Hastrman, Kudela. Do branky se již od prvních zápasů postavil Kudela. Z sedmi zápasů dorostenci čtyři vyhráli. Sice hned v úvodním zápase prohráli na samostatné nájezdy 4:3 Sarezou Ostravou, ale porážka Třebíče 6:0 v následujícím kole dala hráčům zapomenout na nepovedený vstup do sezóny. Ve třetím kole dorostenci prohráli s Třincem 5:2, avšak stejným poměrem porazili Opavu. Další dva zápasy byly pro svěřence trenéra Žilky vítězné (Vítkovice 4:3, Olomouc 4:0). V malém derby však dorostenci nestačili na sousední Zlín a prohráli těsným rozdílem 1:2. Po sedmi zápasech dorostenci s 13 body okupují třetí příčku, přičemž druhá Třebíč má stejný počet bodů, ale lepší skóre. Sousední Zlín vede moravskou skupinu s šestibodovým náskokem nad Valachy. Celkové skóre Vsetínských je 25:16.

Mezi nejproduktivnější hráče patří Kadlčík (3+4) s Paličkou (4+2) a Surovčíkem (4+2). Brankářská jednička Vsetína – Hynek Kudela patří s průměrem 2.33 branky na zápas a úspěšností 92.31% na třetí příčku v moravské skupině. Jako jediný se může pochlubit dvěma shotouty. Ve čtvrtek 28.9. se zajíždějí dorostenci do Havířova, který je momentálně na šestém místě.

Extraliga juniorů - skupina B

1.	J Vsetín	7	34:17	18