Starostka: Nad pět milionů nepůjdeme

Václav Trávníček • 16.05.2008

V s e t í n – Dopis od zástupců společnosti ZETEX dnes dostala vsetínská starostka Květoslava Othová. „Jsou v něm uvedeny finanční podmínky, za kterých je vůle o zimním stadionu jednat. Tyto podmínky jsou ale odlišné od těch, na kterých jsme se předběžně domluvili na posledním ústním jednání,“ řekla v telefonickém rozhovoru pro hc-vsetin.cz. Podle slov první ženy města Vsetína současný majitel zimního stadionu jednání o prodeji oddaluje a prodlužuje. Co na to radnice?

Paní starostko, proč je v půlce května situace kolem zimního stadionu stále nevyřešená?
Složitost celé záležitosti kolem zimního stadionu spočívá především v přístupu společnosti ZETEX, která oddaluje a protahuje domluvená jednání s radnicí. Dnes jsem od této společnosti obdržela dopis, ve kterém zástupci ZETEXu uvádějí finanční podmínky, za kterých je vůle o zimním stadionu jednat. Tyto podmínky jsou ale odlišné od těch, na kterých jsme se předběžně domluvili na posledním ústním jednání. O co jde? Společnost ZETEX požaduje částku sedm a půl milionu korun na úhradu nákladů spojených s rekonstrukcí víceúčelové haly v areálu Lapače.

Tato částka tedy není cena za stadion?
Ne. To je částka, kterou ZETEX chce od města na úhradu rekonstrukce té haly.

Jakou částku tedy ZETEX požaduje za odkup stadionu?
Problém je v tom, že ta částka není definovaná. O to je celé jednání složitější. Rozhodně se s nimi budeme bavit o částce za stadion. Jedině takto to může být čisté. Jsem ale přesvědčena, že je třeba, aby město dostalo tuto budovu zpátky, protože rekonstrukce je nutná.

Jednatel ZETEXu Josef Goldefus ale včera prohlásil: „Za stadion požadujeme částku asi sedm milionů korun, které plánujeme následně vložit do rekonstrukce víceúčelové haly“. Vy tvrdíte něco jiného, kde je tedy pravda?
Ten dopis nemám před sebou, protože nejsem v kanceláři. Píše se v něm o částce, která je potřebná na rekonstrukci haly. Můžeme to možná chápat tak, že by to byla částka za odkup stadionu, kterou by pak ZETEX použil do rekonstrukce víceúčelové haly. Přiznám se ale, že se mi ta částka zdá vysoká. Navíc si myslím, že tato společnost by měla uvažovat jiným způsobem. Pokud chtějí provést nějakou rekonstrukci, mohou sehnat peníze jiným způsobem. Jestliže dnes mají možnost čerpat finance z evropských strukturálních fondů na opravy takovýchto sportovišť, ať to zkusí. Mohou tak získat třeba 40% potřebné částky. Chtít celou částku od města je jenom ta nejjednodušší cesta. Navíc je sedm a půl milionu pro radnici těžko přijatelných.

Za jakou částku by bylo město tedy ochotno stadion koupit?
Nemůžu to říct stoprocentně, protože to není částka, se kterou by se ztotožnilo celé zastupitelstvo. Nicméně jsme navrhli částku pět milionů korun. Některým zastupitelům se to ale zdá pořád moc. Takže v tuto chvíli nemohu říct, že by se s ní ztotožnili všichni.

Víte, část veřejnosti má na celou situaci ustálený názor: Město ví, že provoz zimního stadionu vyjde ročně na osm milionů. Tyto peníze by město muselo platit dlouhodobě každý rok, navíc by muselo stadion rekonstruovat. A protože peníze nechce dát, nemá příliš zájem na získání stadionu do svého vlastnictví. Můžete to vyvrátit?
Mrzí mě, jestli si to hokejová veřejnost myslí. Všechny kroky, které děláme ve vztahu ke stadionu, jsou vedeny k minimalizaci zbytečných nákladů. Jsme si vědomi toho, že pokud získáme stadion, budeme muset sehnat minimálně padesát milionů na jeho rekonstrukci, protože do něj nebylo v průběhu let de facto nic investováno. Kromě tohoto budeme muset dát každý rok osm až devět milionů za provoz.

Jestli tomu dobře rozumím: Město tedy přemýšlí, zda má vůbec cenu kupovat stadion, když je jasné, že do něj bude třeba investovat?
Je to tak. Také přemýšlíme, jestli nebude výhodnější ponechat stávající nájemní smlouvu, kde těch osm milionů za provoz platíme.

Jste si ale vědomi toho, že pokud nebude stadion zrekonstruován, nebo minimálně v majetku města, do Vsetína se seniorský hokej nevrátí?
Ano, proto se snažíme o odkoupení, protože od společnosti ZETEX nelze čekat, že bude do rekonstrukce investovat.

Řekla jste ale, že v tomto názoru nejste na radnici jednotní.
Rozdíly jsou v představách o ceně, za jakou stadion koupit. Myslím si, že i hokejová veřejnost pochopí, že se nenecháme vydírat nebo tlačit společnosti k tomu, abychom dali cenu neúměrně vysokou.

Navzdory možným obstrukcím ze stranu ZETEXu mělo město na vyjednávání několik let. Navíc celou letošní sezónu, kdy se na Lapači nehrál seniorský hokej. Nevrhá to špatný stín na vyjednávací schopnosti města?
V tomto máte určitě pravdu. Ta doba byla dostatečně dlouhá. Chtěla bych za sebe říct, že z mé strany i ze strany místostarosty Gajduška snaha činěna byla. Čas ale uběhl velice rychle. Veřejnost má právo toto hodnotit kriticky, já s tím také nejsem spokojena. Nicméně stále se snažíme, aby jednání probíhala. Věříme, že s námi bude chtít společnost ZETEX ještě jednat.

Kdy předpokládáte, že se jednání úspěšně uzavřou?
Bylo by krásné, kdyby se to podařilo do konce června. Ráda bych na zastupitelstvo 17. června přinesla zprávu, ve které by byla přijatelná dohoda o podmínkách převodu stadionu na město.

Mluvíte o červnovém datu – to může znít jako další odklad…
Ale na stadionu je platná nájemní smlouva, není to tak, že by na něm nebylo možné hrát hokej. Nejsme v takovém vztahu, že by nebylo možné využívat zimní stadion.

Máte připraven krizový scénář pro případ, že by se prodej neuskutečnil?
Krizovou variantou se rozumí to, že bychom pokračovali v nájemním vztahu.

Co to znamená v praxi?
Znamená to mít sehnaných minimálně těch osm milionů korun na základní provoz. To je pořád to základní. A je úplně jedno, jestli se budeme hrát jenom s mládeží, nebo i s A-týmem. Tyto náklady jsou vždycky stejné, ať na ledě hraje jakýkoliv počet týmů.