Sólo pro... Ondřeje Švaňhala

Radek Bařina • 18.02.2008

V s e t í n - Před pár týdny jsme v seriálu „Sólo pro …“ během zápasu Vsetína s Opavou sledovali vystoupení Martina Podešvy. Tehdy jsme vám slíbili, že tento článek bude mít pokračování a protože sliby se mají plnit, druhý díl seriálu „Sólo pro…“ je tady. V utkání juniorů proti Vítkovicím jsme tentokrát svou pozornost zaměřili na útočníka druhé řady domácích Ondřeje Švaňhala. Pokud Vás zajímá, jak si tento šikovný domácí forvard vedl v pátečním utkání, není nic lehčího, než si přečíst následující článek.

Ondřej Švaňhal dlouhodobě patří k nejšikovnějším útočníkům vsetínské juniorky, jenž svými kličkami dokáže zamotat hlavu nejednomu bránícímu hráči. Jeho významnou roli v letošní vsetínské juniorce potvrzuje i fakt, že do sezóny vstoupil s kapitánským „céčkem“. Své kvality potvrdil i ve sledovaném utkání s Vítkovicemi, v němž, spolu se svými spoluhráči z útoku Kadlčíkem a Ševčíkem, patřil k nejlepším hráčům svého celku. Letos se však Ondrovi bohužel nedaří svou šikovnou hru podložit i výsledky v podobě bodů, 14 bodů ve 29 odehraných zápasech je asi méně, než by si tento vsetínský útočník představoval. Tak to bylo pár slov úvodem a nyní už se podívejme na vystoupení Ondřeje Švaňhala v pátečním utkání trochu podrobněji.

Jak už jsme zmínili výše, Švaňhal patřil v tomto utkání k nejlepším hráčům vsetínské juniorky. Po zásluze také dostával od trenérů docela slušný prostor na ledě, na němž strávil přes dvacet minut a mimo hry v pěti dostával hodně příležitostí ukázat se i v přesilových hrách. Pouze do oslabení naskakoval tento hráč jen výjimečně, což je, vzhledem k jeho ofenzivní nátuře, nanejvýš pochopitelné. Při svém působení na ledě se několikrát dostal do zakončení, více než střelbou však tentokrát hrozil výbornými pasy na své spoluhráče. Svou aktivitou v útočném pásmu si také dvakrát vykoledoval faul hostujícího hráče a tím pádem i přesilovou hru pro svůj tým. Máme-li tedy celkový výkon Ondřeje Švaňhala ohodnotit na tradiční stupnici 1 – 5, obdržel by od nás známku 2+. A nyní už Ondřejovo představení hezky třetinu po třetině.

1. třetina: S chutí do boje

V úvodní části hry, během níž odehrál Švaňhal necelých sedm minut, nepřinesla z jeho strany žádný střelecký pokus mířící na bránu. Přesto hned několikrát výrazně zatopil hostující obraně, nejvíce zhruba uprostřed třetiny, kdy se prodral s kotoučem až před vítkovickou bránu, v těsném obklíčení hostujících obránců však již neměl prostor a síly k důraznému zakončení. Rozhodně nezanedbatelný byl také Ondřejův podíl na prvním domácím gólu, když spolu s Kadlčíkem ujel ve dvojici proti jedinému hostujícímu bekovi. Kadlčík si sice poradil se soupeřovým gólmanem bez pomoci svého spoluhráče, Švaňhal si tak alespoň po zásluze připsal plusový bod, jediný v celém zápase. Jinak si v první třetině připsal tři zdařilé přihrávky oproti jedné nepovedené. Ke své oblíbené kličkované se v této části hry dostal pouze jednou a stejně tak jednou byl úspěšný i při cestě s pukem od vlastní brány až do soupeřova obraného pásma. Mírně negativně naopak vyznívá jeho bilance získaných a ztracených puků, když se mu kotouč podařilo dvakrát vybojovat a čtyřikrát ztratit.

2. třetina: Čas výborných přihrávek

Ve druhé části hry, v níž odehrál šest a půl minuty, již byl Ondřej Švaňhal střelecky aktivnější a ze dvou pokusů jednou přinutil vítkovického brankáře k zákroku. Mnohem více než střelbou však tentokrát Ondřej hrozil svými přihrávkami. V polovině třetiny krátce po sobě dvakrát vyslal své spoluhráče do velké šance a zejména jeho pas o mantinel do jízdy Ševčíkovi byl z kategorie učebnicových. Jedinou vadou na kráse této akce bylo, že faulovaný Ševčík svůj brejk neproměnil a následná přesilovka pět na tři, v níž si zahrál i Švaňhal, úspěch Valachům nepřinesla. Dohromady si Švaňhal připsal ve druhé třetině čtyři přesné a dvě nepřesné přihrávky. Co se dalších rozebíraných ukazatelů týče, tak si sledovaný vsetínský forvard připsal jednu úspěšnou a jednu neúspěšnou kličku, stejně vypadala i bilance úspěšných a neúspěšných průniků a příliš se nelišila ani statistika získaných / ztracených puků, jenž v této třetině, skončila 2:2. Ve 2. části hry rovněž absolvoval Švaňhal svou jedinou bitvu na vhazování - s kladným výsledkem.

3. třetina: Střelba ano, góly ne

Sedm minut byla porce, jíž na ladě strávil Ondřej Švaňhal ve třetí třetině. V ní potvrdil trend zlepšující se střelby – tentokrát pálil třikrát, pokaždé na bránu, bohužel opět bez výraznějšího efektu. Co se přihrávek týče, v této třetině sice Ondřej žádného ze spoluhráčů do vyložené šance neposlal, přesto je jeho bilance šesti zdařilých proti jedné nepovedené příhře velmi dobrá. Dále si Ondra připsal dvě úspěšné kličky a jeden vybojovaný puk. Poslední vteřiny zápasu pak strávil na trestné lavici, kde byl odsedět trest pro hráčskou lavici za příliš mnoho hráčů na ledě.

Celková zápasová bilance Ondřeje Švaňhala:

Branky: 0 Asistence: 0 +/-: +1 Trestné minuty: 0 Odehrané minuty: 20:18 (6:46, 6:33, 6:59) Střely na bránu: 4 Střely mimo: 2 Přihrávky: 13/17 76,47% Kličky: 4/5 80% Zavezení puku: 2/3 66,67% Vybojované puky: 5 Ztracené puky: 6

(pozn.: čísla s lomítkem znamenají poměr úspěšných, k celkovému počtu absolvovaných akcí v té které činnosti. Čísla s procenty pak udávají hráčovu úspěšnost v té které činnosti).