Tenhle zápas byl jiný, byl strašně defenzivní, potvrzuje Jakub Málek

Helena Hegeďová • 03.02.2018

Když na Lapač přijela Mladá Boleslav, bylo jasné, že o příčku horšímu týmu nedá nic zadarmo. Od první minuty to byl souboj defenzivních řad a také gólmanů. Vsetínský brankář Jakub Málek měl po dvou třetinách na svém kontě 27 úspěšných zákroků. Zvláště v prostředním dějství svým úžasným výkonem udržel při nebezpečných pokusech Bruslařů vsetínskou naději na body. „Hlavně nezpanikařit, hrát pořád ten stejný hokej, jaký jsme hráli do teď,“ podělil se patnáctiletý brankář o pokyny pro rozhodující třetí třetinu. Vsetín se dostal do tříbrankového vedení a Boleslav přes veškerou snahu nevyrovnala.

Kubo, jak se na zápas dívalo z brány?
Dneska to bylo velice těžké. Přece jenom, Boleslav je v tabulce o něco výš než my. Museli jsme zúročit vše, co jsme natrénovali, a dát do toho všechno. Naštěstí to vyšlo.

Čekal jste, že zápas bude dlouho bezbrankový?
Vůbec, spíše jsem čekal, že v první třetině se jim podaří dát nějaký rychlý gól a my budeme muset dotahovat. Naštěstí se nám podařilo udržet do třetí třetiny nulu a stav byl 0:0. Pak se nám povedlo dát dvě rychlé branky a následně Michal Matiaško krásně proměnil nájezd. Potom jsme sice dostali dva smolné góly, ale nakonec jsme to urvali.

Proč se podle vás nemohly oba týmy tak dlouho prosadit?
Bylo to hlavně jejich skvělou obranou, dobře bránili a k tomu taky fantasticky zachytal jejich gólman. My jsme se snažili jen korigovat hru a taky nedostat gól.

Hrálo se tedy více do obrany než v jiných zápasech, které jste odchytal?
Určitě, tenhle zápas byl jiný, byl strašně defenzivní a museli jsme dělat všechno proto, abychom nedostali gól, protože v takových případech i jedna branka může rozhodnout.

Co jste si říkali před třetí třetinou?
Hlavně nezpanikařit, hrát pořád ten stejný hokej, jaký jsme hráli do teď. Zkusit tam dát góly, nejlépe rychlé tak, jak se nám to i povedlo, abychom se dostali do výhody.

Získali jste tříbrankový náskok, z čeho si myslíte, že pramenily dva inkasované góly?
Šlo poznat, že oni trochu přidali, my hráli pořád stejně a naplno. První gól byl ještě k tomu trošku tečovaný, ale na to se historie neptá. Za takového stavu jsme se museli v obraně snažit o to víc, nakonec se nám to povedlo a urvali jsme to.

Jak vypadaly tyto dvě branky z vašeho pohledu gólmana?
Při prvním gólu to byla střela zpoza beka, která byla tečovaná pod nohou. Tom Ondračka to tam omylem tečoval a mně to spadlo pod ruku. Druhý gól byla jejich dobrá rychlá akce, kdy mi to dal taky pod ruku, okolo tyčky. Takže takové dva smolné góly.

Soupeř měl za stavu 3:2 hodně šancí na srovnání, co jste si v těchto chvílích říkal?
Hlavně si nepřipustit ten tlak, který na mě byl vyvíjen, nezpanikařit. Snažit se dělat to, co jsem dělal do teď a už od té chvíle neinkasovat.

Jste brankářskou jedničkou mladšího dorostu, jaký je mezi mladším a starším dorostem rozdíl?
Je tam veliký rozdíl, nechci teď jmenovat nějak konkrétně kroky v obraně nebo v útoku, ale je tam rozdíl v rychlosti a ve střelbě.

A co vám více vyhovuje?
Je to těžké rozhodování, ale já jsem spíše za ty starší kluky. Když jsem hrával v Kroměříži, tak jsem hrál v podstatě za muže. Tam to tedy bylo o něco rychlejší a jsem zvyklý na tu starší kategorii. Teď ale musíme v mladším dorostu zachránit extraligu a z mého pohledu potom případně pomoct staršímu dorostu do play-off.