Vsetín opět ožije hokejem! Valaši změří síly se Šumperkem

Tomáš Kopecký • 16.08.2016

Více než čtyřměsíční půst je u konce. Na zrekonstruovaném Lapači začíná příprava na novou sezónu, na jejímž konci by měl být vytoužený postup do WSM Ligy. Cesta to však bude nesmírně trnitá. Valaši již v minulém týdnu absolvovali turnaj v Havířově, nyní se poprvé představí na domácím ledě proti Šumperku, který se vrací na druholigovou scénu po pěti letech. Jak bude vypadat první vzájemný střet obou celků, jež se netají vysokými ambicemi? Zápas začíná ve čtvrtek od 18 hodin.

Čtvrtek 24.3.2016. To je den, kde se Valaši naposledy představili před vlastními diváky. Tento zápas mají jistě všichni ještě v živé paměti. Vyprodaný stadion Na Lapači sledoval počínání domácích miláčků, kterým chybělo k postupu do baráže už jen jedno vítězství ve finálové sérii proti Frýdku-Místku. To se však nepodařilo a favorizovaný soupeř z moravsko-slezského pomezí otočil vývoj celé série.

Nový ročník druhé ligy už pomalu klepe na dveře. Valaši přes léto rozhodně nelenili a letošní okurková sezóna byla určitě nejzajímavější za poslední roky. Hlavní události bylo přivedení nového generálního sponzora, kterým je společnost ROBE z Valašského Meziříčí. Hokejisté Vsetína vstoupili poprvé na led pod taktovkou Jiřího Dopity a Luboše Jenáčka v prvním srpnovém týdnu. Sám legendární Dopita, který se Na Lapač vrací po patnácti letech, se nejvíce těší na vyhlášené vsetínské fanoušky. „Vsetín tím byl vždycky známý. Loni jsem se byl podívat na čtvrtý finálový zápas a atmosféra byla vynikající. Věřím, že na to navážeme a především budeme předvádět takový hokej, aby to lidi natáhlo. Uděláme pro to maximum,“ slibuje nový lodivod Valachů.

Obměněný kádr chce hokejem bavit

Vsetínští provedli během letní přestávky výraznou přeměnu kádru. Kostru týmu tvoří základ loňské sestavy, nicméně do týmu přibylo 11 nováčků, mezi nimiž jsou i někteří hráči na zkoušku. Někteří nováčci již mají zkušenosti se vsetínským hokejem, jiní zavítali Na Lapač poprvé. Do té druhé skupiny se řadí i olomoucký odchovanec Martin Janáček. „Rozhodl jsem se jít do klubu, který si vytyčil jasný cíl, chce postoupit a my uděláme vše proto, aby to nakonec vyšlo,“ vyjádřil se k důvodům svého přestupu sám novic ve vsetínském kádru.

Kromě Janáčka posílili Vsetín také další hráči se zkušenostmi z vyšších lig, nejznámější akvizicí v kádru Valachů zřejmě bude Radim Kucharczyk, jenž hokejově vyrůstal právě na Vsetíně. Tým dále doplnil zlínský Filip Čech, prostějovský Jakub Čuřík, Pavel Mojžíš či Kamil Šjafotdinov, jenž v minulosti okusil také Kontinentální hokejovou ligu.

Šumperk: Po pěti letech zpět na druholigové scéně

Jako první se v letošní sezóně představí na zrekonstruovaném Lapači šumperští Draci, jež se na druholigovou scénu vrací po pětiletém účinkování ve vyšší soutěži. Loňská sezóna se totiž celku z podhůří Jeseníků vůbec nepovedla. Šumperk se od začátku držel na chvostu tabulky a sváděl s Mostem boj o udržení se v soutěži. Černý Petr nakonec zůstal v rukou Moravanů, kteří tak spadli do druhé ligy. Šumperk dlouhou dobu spolupracoval s pardubickým Dynamem, tento kontakt na bázi farmy se však nakonec ukázal jako neúspěšný a možná také patřil k důvodům, proč Draci po pěti letech opustili první ligu. Bojujeme s deficitem vlastních hráčů, scházejí ti se vztahem k regionu a ke klubu. Navíc jsme udělali několik chyb. Ta nejzásadnější jde za mnou, když jsem kývl na těsnou spolupráci s Pardubicemi," prohlásil ředitel klubu Vladimír Velčovský pro web hokej.cz.

Také stadion Šumperku prošel během letní pauzy rozsáhlou rekonstrukcí a může nabídnout větší komfort. Led však stále na novém stadionu chybí, a proto musí svěřenci Radka Kučery trénovat v nedalekém Uničově. V sestavě Draků nezůstal od loňské sezóny kámen na kameni. Ze sestupového kádru zůstalo pouze 5 hráčů, mezi nimi i zkušený obránce Tomáš Sedlák.

Tým z města ležícího na řece Desné už v přípravě odehrál tři duely, a to v rámci turnaje O pohár RT Torax, který se konal na zimním stadionu v ostravské Porubě. Draci dokázali zdolat polský výběr do dvaceti let 7:3, o den později podlehli domácí Porubě 4:5. Do posledního utkání nastoupili Draci v sobotu proti juniorům z Vítkovic a dokázali zvítězit v poměru 2:1.

První přípravné utkání Na Lapači pod taktovkou Jiřího Dopity s Lubošem Janáčkem startuje ve čtvrtek od 18:00. Pokud se na zápas nemůžete dostavit osobně, můžete jeho průběh sledovat prostřednictvím online přenosu.

Předpokládané sestavy:

VHK ROBE Vsetín: Hromada – Hryciow, Janáček, Kobylík, Mojžíš, Stuchlík, Vrba, Žák – Čech, Čuřík, Daněk, Finsterle, Hořanský, Kajaba, Kolařík, Šilhavý, Vítek, Vávra, Zúbek.

Draci Šumperk: Zavadil – Drtil, Ďurkáč, Janota, Řezáč, Sedlák – Cink, Hroch, Jurík, Langr, Matějka, Ostřanský, Vachutka.