Vsetín uzavře polovinu základní části duelem s Karvinou

Václav Trávníček • 19.11.2011

Po týdenní pauze se vsetínští fanoušci zase dočkají. V neděli v podvečer přivítají hokejisté Valašského hokejové klubu na domácím ledě celek Karviné. Do utkání, kterým zároveň uzavřou první polovinu základní části, však nastoupí oslabeni o důležité hráče. Trenérů Hlobilovi dělá vrásky zejména obrana, kde přišel o dvojici Tesařík, Spitzer. Olejáři přijedou na Lapač v roli favorita, navíc mají Valachům co vracet – v předchozím vzájemném utkání totiž prohráli 1:2.

Valaši v posledním kole podlehli Opavě. O osudu utkání rozhodla nepovedená první třetina, kterou Vsetín prohrál 3:0. Ačkoliv pak Hlobilova družina zařadila na vyšší rychlostní stupeň a nastartovala stíhací jízdu, na body už nedosáhla. „První dvacetiminutovku jsme promrhali, neodvedli jsme práci, kterou jsme odvést měli,“ věděl vsetínský lodivod. „V následujících čtyřiceti minutách jsme byli Opavě minimálně vyrovnaným soupeřem, protože jsme měli více šancí hlavně ve třetí třetině, ale bohužel první část utkání rozhodla,“ dodával. „Nastoupili jsme sice ve slepené sestavě, ale to nemění nic na tom, že musíme začít hrát naplno od začátku duelu.“

Kromě bodů přišli Vsetínští v Opavě i o obránce Daniela Tesaříka, jenž s nejvyšší pravděpodobností bude několik nadcházejících utkání chybět. Šance, že by někdejší útočník naskočil do nedělního duelu s Karvinou, se limitně blíží nule. „Přisedl si kotník a zdá se, že ho má naštípnutý,“ řekl na Tesaříkovu adresu kouč Hlobil. Tomu se tak definitivně rozpadla obranná dvojice Zbyněk Spitzer, Daniel Tesařík. První jmenovaný totiž laboruje se zraněním již delší dobu a v Opavě ani nenastoupil. „Zbyňkovi doktor řekl, že bude chtít jeho zranění měsíc odpočinku, ale uvidíme,“ řekl Hlobil s tím, že klíčový vsetínský bek jezdí na kole a snaží se udržovat. Kromě Spitzera s Tesaříkem jsou mimo sestavu dlouhodobě zranění útočníci Jiří Korčák (rameno) a Petr Hruška (koleno).

Moravec a spol. letos zatím za očekáváními

Karviná v letošní sezóně zatím nepotvrzuje pozici, kterou měla – tehdy ještě coby Orlová – v předchozích letech. Na začátku ročníku se dokonce ještě nevědělo, ve kterém městě budou Olejáři hrát. Ačkoliv se od té doby situace klubu alespoň navenek ustálila, výkony A-týmu stojí za očekáváními. Karviná je momentálně „až“ šestá a od Vsetína ji dělí čtyři body (+ zápas k dobru). V případě výhry tedy mohou David Moravec a spol. odskočit Valachům na minimálně sedmibodový rozdíl. Zelenožlutí mají naopak šanci více se přiblížit špičce tabulky.

Produktivitě karvinského celku vládne zmiňovaný David Moravec, jenž si drží průměr 1,22 bodu na zápas. Bývalý reprezentant nastoupil zatím ve všech utkáních sezóny a připsal si v nich 22 kanadských bodů (10 + 12). Dlouhovlasému forvardovi dýchají na záda šestnáctibodoví David Samiec (6 + 10) a Vladimír Luka (8+8). Zlým mužem Olejářů je Filip Štefanka (44 trestných minut) a mezi třemi tyčemi zatím dostává přednost téměř výhradně David Iláš, jenž si bude chtít v neděli jistě spravit průměr 3,07 inkasované branky na zápas. Karviná hlásí prázdný lazaret, měla by přijet kompletní.

Kromě honby za třemi body bude mít nedělní střetnutí zvláštní náboj i pro řadu hráčů z karvinského tábora, kteří v minulosti oblékali vsetínský dres. Ve starší či nedávné historii klubu se po Lapači proháněli obránci Jan Sznapka, Filip Štefanka, Petr Tomis a útočníci Jakub Ciupa, Marek Ivan, David Mikšan a Michal Novák.

Valaši ovšem rozhodně nebudou chtít dát kůži lacino. Vždyť v letošní sezóně prohráli na domácím ledě pouze dvakrát. Naposledy poznal jejich sílu na Lapači Havířov, který stejně jako nyní Karviná patří k favoritům celé soutěže. Utkání startuje v tradičních 17:30.

Předchozí vzájemný zápas ubojovali Valaši

9. kolo, 9. října 2011
HC Plus Oil Orlová – VHK Vsetín 1:2 (0:0, 1:2, 0:0)
Branky: 23. Studený (Holuša, Urbánek) - 22. Korčák (Vaněk, Bajtek), 40. Bajtek (Vaněk, Korčák).

První vzájemný duel Vsetína s Karvinou v této sezóně zastihl Valachy na vrcholu formy. Svěřenci kouče Hlobila ovládli první čtvrtinu soutěže a přálo jim i štěstí. To se k zelenožlutým obrátilo čelem i v utkání, které opanoval vsetínský útočník Filip Bajtek. Odchovanec Třince se nejprve podepsal pod první Korčákův gól a druhý, který se ukázal jako vítězný, sám vsítil.

Zaznělo po utkání: „Většinu zápasu jsme sehráli na čtyři lajny, protože jsme věděli, že je tady v Karviné velké hřiště, takže jsme chtěli rozložit síly. Průběh utkání jsme dnes zvládli velmi dobře, Petr Hromada chytal výborně a ani čtvrtá lajna se neztratila. Pomohli klukům, kteří pak dohrávali ten závěr, kdy se nás domácí snažili zatlačit, ale měli jsme pořád sílu na to, abychom to uhráli. Dnes opravdu musím pochválit celé mužstvo.“ Viktor Hlobil, trenér Vsetína

Pravděpodobné sestavy nedělního duelu:

Vsetín: Hromada (Plšek) - Heš, Farda, Žabčík, Hrčka, Hoďa, Mečiar - Zúbek, Vaněk, Sprušil - Kubo, Hruška O., Vítek - Dědek, Daněk, Holík.

Karviná: Iláš (Žídek) - Javín, Sznapka, Štefanka, Hegegy, Galvas, Urbánek, Tomis, Matušinský - Moravec, Mikšan, Luka, Ivan, Studený, Holuša, Samiec, Blatoň, Rosůlek, Škatula, Ciupa, Lemel.