Vsetínská Squadra azzurra se utká se Znojemskými orly

Jiří Tabáček • 26.09.2005

V s e t í n - V úterním, již osmém kole základní části Tipsport extraligy se na vsetínském ledě představí celek Znojma. Tým, vedený trenéry Hořavou a Votrubou, z posledních tří utkání ztratil pouhý bod a okupuje 5. příčku tabulky s 12 body. V bráně Vsetína si v posledním utkání na ledě Plzně, ze kterého si Valaši dovezli drahocenný bod, odbyl svou extraligovou premiéru devatenáctiletý Martin Štefl.

Loňská sezona pro Znojmo: Absolutní neúspěch

Po čtyřech předchozích sezonách, kdy se Znojmo probojovalo do play-off, se v sezoně 2004/2005 po konečném sečtení bodů zastavilo na nelichotivé jedenácté příčce. Týmu, na jehož soupisce se tyčilo mnoho jmen hvězdných hráčů z kanadsko-americké NHL, se sezona vůbec nepovedla. Většina těchto hráčů však Znojmo z důvodu lukrativnější smlouvy ještě před Vánocemi opustila a zamířila do Ruska nebo Finska. Orli však sezónu se ctí dohráli a ke všemu měli ještě tři kola před koncem hlavní části teoretickou možnost postoupit do play-off.

Znojmo dnes: Jednou jsi dole, jednou nahoře

Letošní sezonu Znojmo začalo úspěšně. Na domácím ledě porazilo loňského vicemistra ze Zlína 2:0. Následovali však 3 zápasy bez výhry ( remíza v Karlových Varech a prohry doma se Slavií a ve Vítkovicích ). Po tomto nepovedeném úseku se Orli postupně zvedají a nabírají sílu – v prodloužení porazili Liberec 3:2 a v normální hrací době dotáhli k vítěznému stavu zápasy v Litvínově (1:2) a doma s Třincem (4:2). Nejproduktivnějšími hráči jsou s 5 body David Ludvík (3+2), Jiří Dopita a Marek Uram (oba 2+3).

Změny v kádru:

Příchody: Jiří Trvaj (CSKA Moskva, RUS), Halvor Hårstad-Evjen (Frisk Asker, NOR) Martin Čakajík (Třinec), Jiří Heš (Trenčín, SVK), Richard Jareš (Liberec), Marek Chvátal (Vsetín), Ville Varakas (Lahti, FIN) Jiří Dopita (Pardubice), Tomáš Chlubna (Tappara Tampere, FIN), Pavel Selingr (Vsetín), Ondřej Tatarčík (Vítkovice / Orlová), Lubomír Vaškovič (Kometa Brno - J)

Odchody: Martin Prusek (Columbus - návrat do NHL), Petr Přikryl (Mladá Boleslav), Robert Slávik (Zeltweg, AUT) Václav Benák (Skalica, SVK), Petr Kuboš (Vítkovice), Milan Toman (Sparta Praha), Aleš Křetínský (Skalica, SVK), Branislav Kvetan (?) Miroslav Barus (Pontebba, ITA), Ivan Rachůnek (Zlín), Marek Vorel (Plzeň), Tomáš Hradecký (Mladá Boleslav / Prostějov – host.), Zdeněk Blatný (Boston - návrat do NHL), Martin Ambruz (?)

Posila léta: Jiří Dopita, útočník

Nejzvučnější letošní posilou Znojma je bezesporu sedmatřicetiletý útočník Jiří Dopita. Hráč, který během své kariéry okusil kanadsko-americkou NHL a německou první Bundesligu, získal již 7 titulů (1 Olomouc, 5 Vsetín, 1 Pardubice). Po příliš nepovedeném angažmá v NHL se Dopita vrací do Česka ale již ne na Vsetín, nýbrž novou sezonu začína v Pardubicích. Po dvou letech ve východních Čechách podepisuje nový kontrakt u znojemských Orlů. Znojmo tak získalo trojnásobného mistra světa, olympijského vítěze, nejlepšího střelce extraligy roku 2000 a nejlepšího hokejistu ČR roku 2001.

Loňská bilance Vsetín vs. Znojmo

Znojmo – Vsetín 3:1 (2:0, 0:1, 1:0) Branky: 9. R. Erat, 18. Ludvík (R. Erat, J. Straka), 59. Bičánek (Blatný, Haman) - 24. Somík (Brabenec, Veselý).

Vsetín – Znojmo 2:4 (0:1, 0:1, 2:2) Branky: 47. Kowalczyk (Vak), 57. Němec (Klesla) - 10. Uram (P. Pucher, R. Erat), 33. R. Erat (P. Pucher), 45. Uram (R. Erat), 60. K. Rachůnek.

Znojmo – Vsetín 6:3 (2:2, 3:1, 1:0) Branky: 11. Bičánek (Křetínský, Pardavý), 20. Uram (Kucharčík, Erat), 28. Erat (Pardavý, Kucharčík), 32. Uram (Bičánek, Pucher), 39. Havlát (K. Rachůnek, Eliáš), 56. Havlát (Eliáš) - 14. Vlach (Somík, Veselý), 16. Somík (Veselý, Vlach), 36. Klesla (Vak).

Vsetín – Znojmo 1:1 (0:0, 0:0, 1:1) Branky: 41. Vak (Demel, Gýna) - 48. Pucher (Plášek).

Pravděpodobné sestavy:

Vsetín: Štefl - Luža, Lamberg, Hrabal, F. Štefanka, Bauer, Nedbálek, Zapletal, Spitzer - Tomík, Stantien, Demel - Dubec, Steiner, Duba - Květoň, Bacul, Gorev - Sakrajda, O. Hruška, Korotvička.

Znojmo: Trvaj – Čakajík, Jareš, Bičánek, Mojžíš, Heš, Chvátal, Němeček, Varakas, Šmach - Mikulík, Dopita, Uram - Chlubna, Ludvík, Ondřej - Plášek, Haman, Selingr - Beroun, Tatarčík, Vaškovič