Z prohry se Slavií si musíme vzít ponaučení, velí Radim Hruška

Helena Hegeďová • 26.09.2017

V sobotním zápase odehrál své první utkání ve vsetínském dresu po návratu na Valašsko. Zelenožlutý dres však Radim Hruška oblékal i v loňské sezóně, kdy ve slovenské extralize reprezentoval Žilinu. Dvaatřicetiletý útočník s kapitánským „C“ na prsou se již na západě Čech dokázal gólově prosadit a jednu trefu přidal také proti pražské Slavii. „Mým úkolem je mančaftu pomáhat a jsem rád, že m i to tam padlo. Je z toho však jen jeden bod z Litomeřic, takže spokojený určitě nejsem,“ uvedl centr první formace.

Radime, jaké byly pokyny, s čím jste do dnešního zápasu šli?
Samozřejmě s tím, že chceme vyhrát, což se nám bohužel nepodařilo. Měli jsme špatný start, zbytečně jsme se nechali vyloučit a Slavie to potrestala. Jsou to chyby, které nás stály zápas.

Jakou hru jste od soupeře očekávali?
Viděli jsme na videu, jak zakládají útok, jak zakládají a hrají přesilovky, takže tohle jsme o nich vesměs všechno věděli. Očekávali jsme, že budou čekat ve středním pásmu, ale chodili po nás. Vzadu pak mají zkušené beky, takže si to pohlídali. Bylo to těžké.

V sobotu zápas v Litoměřicích, v pondělí Slavia. Očekává se velký rozdíl mezi týmy, je tomu opravdu tak?
Určitě tam byl velký rozdíl. V Litoměřicích je spousta mladých kluků, kdežto ve Slavii jsou zkušení borci. Každý tým má svoje a hokej každého je úplně jiný. My jsme ale hodně vylučovaní, v Litoměřicích jsme měli osm deset vyloučení, dneska se hraje první třetina a my začneme úplně stejně, zase další zbytečné vyloučení. Na rozdíl od Litoměřic se nám to ale vymstilo, Slavia ukázala svou kvalitu a zvládala přesilovky proměňovat

Další rozdíl mezi zápasy byl v tom, že i vy jste si zahráli v početní výhodě…
Musíme na tom zapracovat, nedáváme puky před branku, málo cloníme. Já jsem teď hrál druhý zápas a vlastně přesilovku poprvé, protože v Litoměřicích jsem žádnou nedostal. Ze začátku to nebylo dobré, ke konci zápasu už se ale naše hra v početní výhodě začala zlepšovat a dostali jsme se do šancí, z jedné jsme dali gól, takže si myslím, že se máme od čeho odrazit.

Vám se však střelecky daří, co říkáte na dva góly v prvních dvou zápasech?
Neočekával jsem to, ale samozřejmě jsem si v duchu přál. Mým úkolem je mančaftu pomáhat a jsem rád, že mi to tam padlo. Je z toho však jen jeden bod z Litomeřic, takže spokojený určitě nejsem.

I když branky přišly až v závěru utkání, určitě vás góly nabudily. Myslíte si, že kdyby první branka padla dříve, mohli jste hrát proti Slavii efektivněji?
Kdyby naše první branka přišla daleko dřív, tak zápas může vypadat úplně jinak. My jsme to ale nevzdali a šli jsme až do konce. Góly se nám podařilo dát, což si myslím, že ocenili i diváci. Nám nezbývá, než se z toho poučit do dalšího zápasu. Mančaft je mladý, z dnešní hry si musíme vzít ponaučení a v příštím utkání do toho jít zase naplno. Sezóna bude těžká, ale my musíme makat. Věřím, že se ještě ukážeme.

Střelecky jste však nezaostávali, jaký na tom byl pohled z vaší strany?
Nebyli jsme produktivní v zakončení, střílelo se hlavně z větší vzdálenosti. Slavia zase dávala góly z přesilovek, takže jediný recept je, že se musíme vyvarovat oslabení a začít s tím, že dáme góly ze začátku, ale to oslabení je alfa a omega. Slavia dala první góly z přesilovek. V takových zápasech je naprosto zbytečné se nechat vylučovat, takže to musíme napravit a odrazit se od toho

V poslední třetině se na ledě objevila pětka složená pouze z útočníků. Jednalo se o náhodu, nebo záměr?
Náhoda to určitě nebyla. Obránců máme jen šest. Frolič (Tomáš Frolo) byl vyloučený, pak se zranil Janes (Martin Janáček), takže by už byli jenom čtyři beci. Trenér pak vybral myslím Sloveho (Ondřeje Slováčka) a Rendu Kajabu, aby za ně zaskočili. Ti překvapili (smích). Slove nahrával na ten druhý gól, takže určitě nezklamali.

Již ve středu vás čeká další zápas, tentokrát proti Havířovu. Co od tohoto zápasu očekáváte?
Popravdě vůbec nevím, jak Havířov hraje. Sice jsem tam před dvanácti nebo třinácti lety začínal v chlapech, jezdil jsem tam ze Vsetína, ale nikdo z toho týmu už tam určitě není. My tam pojedeme s tím, že chceme vyhrát, uděláme všechno pro to, abychom domů přivezli body.