Zdravě si na baráž věříme, tvrdí Martin Kývala

Ondřej Konvičný • 13.03.2013

Vsetínští junioři mají těsně před baráží, která rozhodne o tom, jestli tato sezóna byla pro juniorku úspěšná či ne. Vsetínské juniory nečeká vůbec jednoduchý start baráže, hned první zápas odehrají na ledě Ústí. Jaká byla uplynulá sezóna, jak se juniorka připravovala na baráž a kdo je adept na postup, o tom všem se rozpovídal Kiwi nebo chcete-li Milínek, jak se mladému vsetínskému forvardovi přezdívá.

Martine, jak by si zhodnotil základní část, kterou jste suverénně ovládli?
Základní část bych hodnotil bodově jako velmi povedenou (to musím zaklepat), i herně to nebylo vůbec špatné, myslím si, že je to pro nás ale jen začátek. Sezónu jsme odstartovali slušně a hned po prvních zápasech jsme si vydobyli sérii výher. To bylo podle mě hodně důležité, začali jsme si věřit jak týmově, tak individuálně a to je vždy dobře. Taky dost zápasů bylo jen o gól, o dva, ale v těchto chvílích jsme se vždycky mohli opřít o skvělého gólmana Tomáše Kohna a ubojovali to v náš prospěch. Prostě jsme si dali cíl a ten jsme zatím z části splnili.

Jak se zpětně díváš na své výkony v průběhu sezóny?
Já sebe sám hodnotit nějak nechci, měl jsem pár zápasů ve kterých mi to šlo lépe, ale i nějaké, ve kterých jsem se hledal.Taky proto jsem moc rád, že mám takové spoluhráče kolem sebe, se kterými si rozumím jak na ledě, tak i mimo led, takže když byla malá krize, oni už věděli, jak na mě.

V závěru základní části se vám povedlo uhrát sérii 13 výher v řadě, zažil si někdy něco takového?
Co si vzpomínám, tak nezažil. Měli jsme v dorostu sérii 10 výher, myslím, ale to bylo na začátku. Je to hezké, když se někdy vyhraje, i když ten zápas třeba tak dobrý z naší strany nebyl, ale taky už to na konci nic moc neřešilo, nejraději bych ty výhry vyměnil za výhry v baráži.

Nyní vás čeká vytoužená baráž, jak jste se na ni připravovali?
Ano, baráž. Co vím, tak trenéři se jeli podívat na zápasy ostatních týmů. Na Hradec dvakrát a Ústí jednou, takže něco málo o těchto soupeřích víme. Připravit se na to nějak nejde, to se musí každý individuálně, spíše si na trénincích opakujeme různé založení, přesilovky, obrannou hru, tak aby to v baráži všechno klapalo. Snad jen kvůli tomu jsme vyměnili sadu dresů, těch starých nebylo dostatek a můžu říct asi za všechny, že jsou hezčí.

Co čekáš od barážových zápasů?
Velké nasazení, více nervozity, přece jen těch zápasu není tolik, každý bude veledůležitý. Prostě všechno co má hokej mít, protože tady už není na co čekat a každý to bude chtít vyhrát.

Kdo je podle tebe favoritem na postup?
Favoritem na postup můžou být všichni, jsou to buď vítězové stejné ligy, jakou hrajeme my a nebo nejhorší z extraligy, která je herně ještě o něco výš. Opravdu si netroufnu říct, kdo je favoritem. To poznáme až teď v zápasech. Každé mužstvo má kvalitní hráče. Může to být také hodně o štěstí. My si zdravě věříme, že to můžeme zvládnout. Nálada v kabině je skvělá celou sezonu a na ledě se o to popereme, jak to jen půjde.

Co podle tebe rozhodne o jediném postupujícím?
Tady může rozhodnout opravdu cokoliv. Jakou vůli k tomu každý bude mít, také štěstí, brankář, fanoušci i psychika nebo zdraví hráčů. Je toho hodně, ale taky to všechno může rozhodnout jen jeden gól.

S čím jedete k prvnímu zápasu do Ústí?
Samozřejmě vyhrát, jinak bychom tam ani jezdit nemuseli. Vyjíždíme už ráno o den dříve, večer tam budeme mít trénink, ať se taky po cestě projedeme na ledě a vyzkoušíme výstroj. Myslím, že nám nic chybět nebude a doufáme, že to půjde vidět taky v zápase.

Chystají se vás povzbudit i fanoušci, kteří normálně fandí na zápasech „A“ týmu. Těšíš se na to, nebo jsi spíš nervózní?
Na ledě na nervozitu čas skoro nikdy není a kvůli fanouškům rozhodně ne, spíše naopak vyhecuje nás to ještě víc, takže se určitě těšíme a jsme moc rádi za to, že to s námi budou prožívat. Také jede autobus s rodiči a přítelkyněmi, kteří na nás jezdí každý zápas v sezoně a prožívají to všechno každý den s námi. Berou také vlajky a transparenty. Mimochodem moje přítelkyně sama vytvořila nádhernou vlajku s nápisem „Milínci“ na žlutozeleném pozadí, tak aspoň něco na odlehčení těsně před zápasem.

Co bys vzkázal vsetínským fanouškům, kteří se rozmýšlejí, jestli na baráž dojít?
Je to super příležitost dostat zase vsetínský juniorský hokej tam, kde patřil a patří! Popereme se o to, jak jen to půjde. Vsetín je hokejové město, fanoušci tady jsou na A-týmu vždycky skvělí a hluční! Hrát pod takovou atmosférou je paráda. Je to náš vrchol sezony, tak by to bylo skvělé přijít podpořit také nás. Budeme moc rádi když přijde co nejvíc lidí a poženou nás do extraligy!