Žije naděje na páté místo, Vsetín zajíždí do Žďáru

Viktor Krus • 28.02.2009

V s e t í n – Je to tady! Dlouho očekávaná bitva o 5.místo v tabulce se odehraje mezi Vsetínem a Opavou na dálku. Vsetín, aby mohl pomyslet na poskočení o jednu příčku, musí v neděli rozstřílet Žďár nad Sázavou. Tento kádr se krčí na 14.příčce a tedy Vsetín je v roli jasného favorita. K tomu je tým z Vysočiny pod velkým tlakem, který je způsoben bojem o play off, což se zřejmě projevilo v posledních třech kolech, kdy pokaždé odešli z ledu jako poražení. Opava, která se bude snažit o udržení na původním místě zuby nehty, musí překonat těžkou překážku – Orlovou. Potvrdí v zápase se Žďárem Martin Podešva svou střeleckou formu a pomůže Vsetínu na pátou pozici? Tuto pikantní bitvu na dálku sledujete přes online přenos od 18 hodin.

Žďár je týmem, který svými letošními výsledky nebudí přílišný respekt. Občasná výhra ohnivého Ž je okamžitě následována porážkou. Tým rozhodně má ambice na postup do vyřazovacích bojů, jenže od minulého kola chytili hokejisté černého Petra, který v této situaci znamená 14.místo, čili nepostupové místo. K tomu od vysoké porážky, kterou utrpěli od valašských Bobrů - 4:10, nemohou popadnout dech a prohráli již tři utkání za sebou. Po drtivé salvě ještě nestačili doma na Břeclav a prohráli 2:6 a minulé kolo selhali proti Pelhřimovu 1:4. Součet skóre z těchto tří utkání činí hrozivých 7:20. Jenže hned netřeba shazovat šance moravského družstva. Špatné výsledky jsou odvozeny velmi neplodnými venkovními zápasy. Doma, jsou žďárští hokejisté schopni kousnout. Což možno doložit posledním vítězstvím ohnivých „žetek“ nad Orlovou 6:5. Co může ještě přilepšit červenobílým hokejistům je fakt, že Vlaši proti tomuto mužstvu nemají lichotivou bilanci. Ze tří letošních utkání Žďár dvakrát zvítězil!

Vsetínské ogary nemusí příliš zatěžovat tato nepříznivá bilance. Stačí, když budou podávat výkon jako v posledním období, kdy se z něj stal černý kůň soutěže. K tomu má výraznou šanci se přiblížit velmi úspěšnému sedmi zápasovému období, kdy neochutil porážku, protože případná výhra nad Žďárem by znamenala šesté vítězství v řadě. Jen si připomeňme, že poslední, kdo dostal na holou, byl Prostějov, který odkulhal domů s porážkou 1:4. Gólovou statistiku vsetínští vylepšují s chutí a nejvíce jsou u vstřelených branek hlášeni Podešva, Mikeš, Hrňa či Štraub. Další zajímavostí je, že Vsetín má po minulém kole třetí nejlepší obranu v lize! Nemusím snad zdůrazňovat, že gigantickou zásluhu má na tom i Lukáš Plšek, který si vybudoval obrovský obdiv fanoušku a ne nadarmo je někdy nazýván jako čaroděj z Lapače.

Žďárskou tabulku produktivity zkrášlují snad pouze dva hráči. Na samé špici statistik se přímí Jiří Plachý, který letos vstřelil hodně důležitých 27 branek a k tomu si připsal 15 asistencí. Do své hokejky si zařezal pár vrubů i proti Vsetínu, kdy Jiří Plachý nasázel Lukáši Plškovi šest gólů a dvakrát úspěšně přihrál. S velkou bodovou prodlevou je za Jiřím Plachým útočník Martin Sobotka, který je spíše strůjcem akcí, což dokládá jeho 21 bodů za asistence, ale je schopen i vstřelit branku, letos se z gólu radoval 13 krát. Přes deset bodů se letos přehoupli hráči Jakub Vránek, Jiří Dítě, Radim Křišťan, Jiří Kaut, a obránci Aleš Koželuh, Martin Pleva a Martin Souček. Právě Martin Souček je nejtrestanějším hráčem Žďáru, letos si s pořadatelem na trestné pokecal rovných 134 trestných minut! Ve Žďáru je k vidění brankářská rošáda a je tedy velkým otazníkem, kdo se postaví do brankoviště proti Podešvovi a spol.

Poslední vzájemné nadstavbové utkání:

Vsetín – Žďár n. Sázavou 4:3 (2:1, 2:1, 0:1)
V letošní sezóně Vsetín poprvé překonal celek Žďáru nad Sázavou. První třetina začala pro Valachy velmi slibně, když v 2. minutě vstřelil úvodní branku Podešva. Žďár sice dokázal v 6. minutě vyrovnat, jenže Vsetín o dvě minuty později šel opět do vedení zásluhou Gergely. Domácí byli lepším týmem a zaslouženě vedli 2:1. Druhou třetinu domácí dost flinkali a Žďár dokázal znovu vyrovnat, ovšem Valaši dali dva góly a po druhé třetině vedli 4:2. V 58.minutě hosté využili přesilovku 5 na 3 a zdramatizovali hru. Vsetín ovšem závěr utkání nepustil a prolomil tak černou sérii porážek s tímto týmem. V zápase se blýskli útočníci Podešva, Tesařík a Marek Knebl, kteří nasbírali shodně po dvou bodech.

Sestavy v minulém kole:

Vsetín: Plšek - Haschka, Bezouška, Šimek, Zavrtálek, Pšeja, Černý, Rajnoha - Knebl, Hrňa, Ašer, Mikeš, Štraub, Tesařík, Gajdošík, Gergela, Vaněk, Marek, Klabačka, Podešva. Trenéři: Viktor Hlobil, Jaroslav Plachtovič.

Žďár: Němec - Pleva, Fibikar, Moščic, R. Sobotka, Mühlfait - J. Plachý, M. Sobotka, Man - Vránek, Bukáček, Křišťan - Štěpánek, Dítě, Havelka