Valaši vyhráli v Prostějově, série se vrací na Lapač!

Václav Trávníček • 22.02.2012

Těsné vítězství 0:1 vybojovali ve středu vsetínští hokejisté na ledě Prostějova a snížili stav čtvrtfinálové série na 2:1. Jedinou brankou rozhodl zápas v přesilovce kapitán Daniel Vaněk. Valaši tak protrhli smůlu, která je v Prostějově provázela – na Hané totiž v soutěžním utkání vyhráli poprvé od 7. října 2009. Čtvrtý duel, v němž se Hlobilova družina pokusí vyrovnat na 2:2, je na programu v pátek od 17:30 na vsetínském zimním stadionu.

2. liga - ČF3 st 22.2.18:00
LHK Jestřábi Prostějov
0:1(0:1, 0:0, 0:0)
Branky a nahrávky: 15. Vaněk (Sprušil, Zúbek). Rozhodčí: Doležal - Lukš, Musil. Vyloučení: 5:7, navíc Holík 10 min. OT. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: . Průběh utkání: 0:1.
LHK Jestřábi Prostějov: Sedlář - Kumstát, Doseděl, Osina, Kolibár, Peštuka, Paška, Tomiga, Finkes - Stejskal, Duba, Smejkal, Mikšovský, Černý, Žajgla, Čuřík, Šebek, Ševčík, Střáněl, Meidl, Berčák.
VHK ROBE Vsetín: Plšek - Farda, Heš, Spitzer, Hrčka, Pelc, Hoďa, Žabčík, Mečiar, Zúbek, Vaněk, Sprušil, Vítek, Hruška O., Hruška P., Holík, Bessonov, Kajaba, Dědek, Hambálek, Tesařík.

Do sestavy Jestřábů se vrátil Jiří Paška a poprvé naskočil také útočník Radek Meidl, jenž nahradil ve třetím útoku Adama Mikšovského. Na druhé straně postrádali trenéři zraněného Jiřího Korčáka. Do branky Valachů se poprvé v letošním play-off postavil Lukáš Plšek.

Ten se musel v úvodních minutách zápasu spolu s defenzivou Valachů pořádně ohánět. Do první velké příležitosti se dostal David Šebek, střílenou přihrávku však do sítě usměrnit nedokázal. Za dvě minuty se dostali domácí do další „tutovky“. Jakub Čuřík pálil z mezikruží pouze do břevna. Nástup Hanáků korunovala nevyužitá přesilovka, v níž měl před sebou Martin Stejskal úplně volnou klec, Plšek předvedl elegantní „rybičku“.

Vsetín zahrozil poprvé až v polovině první třetiny. František Zúbek však na Sedláře z úhlu nevyzrál. Stejně tak aktivní Daniel Vaněk či zkušený Jiří Heš. Ve 13. minutě se dostal do slibné příležitosti Radek Meidl, vytáhlý forvard ale Plška nepřekonal. Za několik málo okamžiků byl urostlý útočník sám před vsetínskou svatyní, skóre se ovšem ani tentokrát neměnilo.

A jako by platilo pravidlo „nedáš – dostaneš“. Hosté dostali poprvé v zápase možnost přesilovky. Po ukázkové souhře, kdy Antonín Sprušil poslal touš po brankovišti, a u druhé tyčky stál nikým nehlídaný Daniel Vaňěk , který poslal Vsetín do vedení 1:0.

Branka jako by obě mužstva ukolébala, úvodní dvacetiminutovka se poté pouze dohrávala, zvýšit mohl za VHK Spitzer, za domácí Černý, ale ani jeden z hráčů kotouč do branky nedostal.

Prostřední dějství začalo tak, jak skončilo to předešlé. Obě mužstva vyčkávala na to, s čím přijde soupeř. To se snažil změnit dobře hrající Antonín Sprušil, jenž nejprve pálil do připraveného Sedláře a následně předvedl krásnou individuální akci. V obou případech jej vychytal Dalibor Sedlář.

Byl to právě Sedlář, kdo zahrál na nervy všem domácím příznivcům ve 35. minutě. Jestřábi měli možnost přesilovky, prostějovský brankář však vyrobil obrovskou hrubku při rozehrávce, kterou za něj musel řešit Adam Mikšovský faulem. V následné přesilové hře ale Vsetín nepředvedl skoro nic.

V závěru třetiny mohli Jestřábi vyrovnat. Lukáš Duba, kterého doprovázeli po celý zápas popěvky vsetínských fanoušků, se ocitl sám v mezikruží, jeho střela skončila na břevně Plškovy svatyně.

I ve třetí periodě se dostali do první příležitosti hosté. František Zúbek dostal přihrávku od Vaňka zpoza branky, Sedlář jej ovšem vychytal. Velkou šanci na vyrovnání měli prostějovští ve 48. minutě utkání. Téměř celou přesilovou hru odehráli Jestřábi v útočném pásmu, nespočet šancí, které se připravili skončili pouze na Plškovy. Tu největší měl zřejmě Ivo Peštuka, z blízka ale přestřelil.

S přibývajícím časem se začal také navyšovat čas Prostějova v útočném pásmu. Několik pokusů od obránců ani jednou brankou neskončili. Velmi blízko k vyrovnání měl Jiří Osina, jenž se s kotoučem dostal až před Plška, ale ten se stal pro středeční večer neprůstřelným.

Trenér Zachar to ještě zkoušel v šesti, ovšem tento krok úspěch neslavil. Nikdo z domácích hráčů nedokázal puk za Plškova zády procpat. Vsetín si vedení s přehledem pohlídal.

Místo očekávaného postupu tak zněly prostějovským stadionem po skončení chorály Vsetína. VHK snížil stav čtvrtfinále na 2:1, v pořadí čtvrtý zápas se odehraje v pátek od 17.30 na vsetínském Lapači.

Viktor Hlobil (trenér Vsetína): „Kvůli našim fantastickým fanouškům jsme si moc přáli dostat tu sérii zpět domů a povedlo se to. Vyšel nám náš tah, kdy jsme do brány poslali Plška, který dnes vychytal nulu. Rozhodli jsme se pro něj až na dnešním rozbruslení, protože jsme chtěli před tímto zápasem něco změnit, aby tým dostal nějaký nový impuls. Minule jsme dostali góly z dorážek před bránou, což jsme si dnes pohlídali. Domácí nedali svoje šance a byli stále nervóznější a to nám hrálo do karet.“

Petr Zachar (trenér Prostějova): „Jednoznačně jsme do utkání špatně vstoupili, těžce jsme se rozjížděli a Vsetín nás přehrával. Byl lepší hlavně v nasazení a důrazu. Později se to trošku vyrovnalo, ale pokud nedáme góly, tak nemůžeme vyhrát. Dnes mi v naší hře scházelo více srdce a odvahy. Myslím si, že Vsetín to více chtěl, někteří naši hráči to naopak chtěli jen odehrát. Netrefili jsme ani prázdnou bránu. Je to o zodpovědnosti a důrazu hráčů před bránou, myslí si, že už je to hotové, že to dají jenom tak, ale bohužel to tak nebylo. Urazili jsme štěstěnu a myslím si, že ve Vsetíně budeme mít ještě problémy, abychom zápas ustáli. Musíme se nad tím zamyslet, pročistit hlavy a v pátek do toho jít znovu.“