Další favorit odjíždí z Lapače s prázdnou

Aleš Koňařík • 05.12.2004

V s e t í n – I druhý zápas se Slavií byl výborným hokejovým zážitkem se šťastným koncem pro Vsetín. Málo viděné drama odstartovaly dva Hudlerovy zásahy, jenže nad těmi Slavia mávla rukou. Především ve druhé třetině ničila Vsetín útočnými nájezdy, Biegl neodolal dvěma dorážkám Antoše a Supa. Jenže v úvodu třetí části zmrazil sebevědomé Pražany báječnou trefou Brabenec, kterého vzápětí následoval Gýna. Slavia pak marně dobývala vsetínskou tvrz, jediným hmatatelným výsledkem bylo nakonec pětiminutový trest pro Stümpela.

- 29.kolo ne 5.12.17:00
HC Slavia Praha
4:3(2:1, 0:2, 2:0)
Branky: 3. Hudler (Radivojevič), 7. Hudler (Somík), 41. Brabenec (Somík), 43. Gýna (Vak) - 14. Pálffy (Stümpel, Kolařík), 22. Antoš (Graňák), 39. Sup (Pálffy). Rozhodčí: Homola - Guth, Rittich. Vyloučení: 6:10, navíc Stümpel 5 min. a do konce utkání. Využití: 2:0. Diváci: 4111. Průběh zápasu: 2:0, 2:3, 4:3.
VHK ROBE Vsetín: Biegl - Gýna, Gřegořek, Němec, Mikel, Klesla, Frolo, Jaškin - Hudler, Brabenec, Somík - Dubec, Vlach, Selingr - Radivojevič, Vak, Demel, od 41, min. navíc Kovář.
HC Slavia Praha: Franěk - J. Novák, Kolařík, P. Kadlec, Žižka, Graňák, Klouček, D. Pojkar - Pálffy, Stümpel, Sup - Vlasák, J. Beránek, Vašíček - D. Hruška, P. Martinec, Antoš - Tomica, M. Kopecký, R. Dlouhý.
Návrat v grandiózním stylu - první střídání vsetínského hráče s číslem 24 znamenaly rychlé vedení Vsetína o dvě branky. Slavia sice začla lépe, už po 32 vteřinách uháněl na Biegla Pálffy, ale neměl při zakončení potřebné štěstí. Navíc při pokusu o dorážku přetáhl vsetínského brankáře přes rukavici, za což jej ztrestal Klesla. Slavia se během hry čtyř proti čtyřem zapomněla a vyslala na led o jednoho hráče navíc. Vsetínu pak stačilo jen dvacet sekund z přesilovky, aby Radivojevič uvolnil Hudlera, který nadvakrát posunul puk za Fraňkova záda. V 7. minutě pak přišly další velké chvíle první vsetínské formace. Slávisté jakoby nepochopili, s kým mají tu čest a opět nechali Hudlerovi před brankou nebývale mnoho prostoru. Ten se totiž po skrumáži způsobené Somíkem nemusel příliš snažit, a pohodlně dorazil puk za Fraňkova záda podruhé.

Jenže příliš snadné vedení se Vsetínu zjevně nehodilo do předzápasové strategie, která týmu velela převážně bránit a čekat na brejky. Domácí se při vědomí svého náskoku stáhli do obrany, což ovšem byla voda na slávistický mlýn. Vsetín držel Biegl, ale ani on nemohl spoléhat na zázraky. Ve 14. minutě jej překonal technickou ranou po ledě Pálffy a v domácím týmu by se najednou krve nedořezal.

Naplno převzala Slavia otěže až se začátkem druhé třetiny a Biegl si musel připadat jak na střelnici. Sup, Stümpel či Žižka provětrali všechny možné Bieglovy chrániče, gól ale padl až po Hudlerově nedůrazném vyhození, které na modré zachytil Graňák. Střelu slávistického obránce Biegl jen vyrazil, jenže pak se jen smutně díval, jak důrazný Antoš vyrovnává. A Slavia nadále připomínala bíločervenou lavinu, v jejímž čele stály slovenské „bystré strely“ Pálffy a Stümpel. Druhý jmenovaný už ve 29. minutě zvedal ruce nad hlavu. Zbytečně, puk sice propadl mezi Bieglovými betony, jenže odkutálel se mimo branku. Drobné zaváhání Biegl napravil rychlým švihem lapačkou proti Beránkově příklepu z pravého křídla.

Vsetín se v krušných chvílích jen málokdy propracoval až před Fraňka, dokázal však být stále nebezpečný. Dvě Hudlerovy teče či superšance Gýny, jehož střelu do odkryté klece zastavil až tygří skok slávistického obránce, toho byly důkazem. Takových akcí ale domácí ve druhé části mnoho nepředvedli. Slávistické dobývání vsetínské branky nakonec přineslo v 39. minutě úspěch, když Pálffyho střelu dopravil za Biegla nedůrazně pokrytý Sup. Slavia byla rázem na koni.

Ale dobrá nálada hostům vydržela jen do 22 vteřiny třetí třetiny. To Brabencova dalekonosná střela ladně zaplula do levého víka Fraňkovy klece a než se stačili Růžičkovi svěřenci zkonsolidovat, vrátila Vsetínu vedení další trefa z velké vzdálenosti. Zdánlivě nevinná Gýnova střela od modré čáry, na kterou měl Franěk relativně dobrý výhled, propadla slávistickému brankáři mezi betony. Celý Lapač se připravoval na to, že odveta Slavie na sebe nenechá dlouho čekat. Vsetín přežil těžké chvíle v oslabení 4 na 3, kdy se hráči po hlavě vrhali do slávistických pasů a střel. Nápor vicemistra ale ochabl v 51. minutě jeho vlastní vinou, fauly Graňáka a poté i pěti minutami oceněný „hit“ Stümpela dovolily Vsetínu ušetřit cenné minuty. Domácí ve zbývajícím čase neprodyšně zavřeli zadní vrátka, a už bez Hudlera, který předčasně zamířil kvůli zraněnému kotníku do kabiny, uhájili cenné vítězství. Popáté v řadě tak Vsetínští odešli z ledu neporaženi.

Jan Neliba (Vsetín): "Slavia prokázala své kvality, ovšem my jsme předvedli skvělý obětavý výkon. Utkání bylo správně vyhecované. Škoda ztraceného vedení, které zařídil Hudler, výrazná osobnost našeho týmu. V závěru jsme hráli na doraz a obětavou hrou uhájili nejtěsnější vítězství."

Jiří Kalous (Slavia): "I přes prohru jsme s výkonem mužstva spokojeni. Hráči bojovali, ale i přes nezměrnou snahu jsme na vyrovnání nedosáhli. Těžko se hraje, když jste většinu času v oslabení."