Hra na dvě pětky se Vsetínu proti Šternberku vyplatila

Václav Trávníček, Radek Bařina • 20.08.2008

V s e t í n - Druhé vítězství v letní přípravě si po dnešku připisují vsetínští hokejisté. Po první třetině sice na Šternberk ztráceli jednu branku, ve druhé části se jim však zásluhou Daniela Vaňka podařil obrat. Akvizice z Kroměříže nejprve vyrovnala na 3:3 a poté vsítila i vítězný gól. Trenérskému duu Hlobil - Plachtovič se tak vyplatila hra na dvě pětky: V první půli hrál Štraubův a Klabačkův útok, ve druhé půli pak formace Gergely a Kořístky.

Přípravné zápasy - přát. st 20.8.18:00
HC TJ Šternberk
5:3(2:3, 1:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 1. Tesařík (Ašer), 4. Ašer (Zavrtálek, Štraub), 38. Vaněk (Pšeja, Gergela), 51. Vaněk (Gergela, Šimek), 60. Kořístka (Marek, Čerňák) - 3. Jurdič J. (Musil P.), 7. Zapletal (Fiala, Tomášek D.), 14. Jurdič J. (Anděl).
VHK ROBE Vsetín: Plšek - Zavrtálek, Rajnoha, Černý, Blažek, Pšeja, Šimek, Magusin, Čerňák - Tesařík, Štraub, Ašer - Staša, Klabačka, Mikeš - Marek, Gergela, Vaněk - Gazdík, Kořístka, Gajdošík.
HC TJ Šternberk: Pekař (Tomášek Martin) - Stříteský, Zapletal, Jurák, Špidla, Fiala, Anděl, Švajda, Hrbatý, Jurdič Tomáš, Fekias, Musil, Kohut, Klimovič, Zima, Jurdič Jan, Tomášek Daniel, Konopčík.
Pouze se dvěma pětkami vstoupili Vsetínští do přípravného zápasu proti týmu ze Šternberka. Utkání začalo hezky zhurta a než se diváci stihli rozkoukat, svítilo po necelých sedmi minutách hry, na ukazateli skóre 2:2. Jako první se dočkali domácí, když se po 40. sekundách protáhl po křídle Ašer. Jeho ránu sice vykryl vyjetý gólman hostů, puk se však odrazil zpět k Ašerovi, jenž objel bránu a naservíroval puk Tesaříkovi, pro kterého již nebylo problémem trefit odkrytou svatyni (1:0).

Valaši se ale neradovali dlouho. V čase 2:31 pronikl do útočného pásma šternberský Musil a jeho křížný pas přes obrané pásmo uklidil neobsazený Jurdič za Plškova záda (1:1). Za další půl minutu ovšem Vsetín znovu vedl. Zavrtálek nastřelil puk přímo na Ašerovu hůl, která jej usměrnila nechytatelně do Pekařovy brány (2:1). V sedmé minutě poslal Fiala puk do druhé vlny Zapletalovi, který dělovkou, jež se otřela o tyčku, nedal Plškovi šanci (2:2).

Poté se gólostroj zastavil, přesto moc nechybělo, aby se v 11. minutě Valaši znovu ujali vedení. První domácí formace zcela vyšachovala obranu hostů, Zavrtálek sám před brankářem však ještě hledal spoluhráče, jemuž ale zabránil v zakončení hostující faul. A protože se ani dnes hráčům VHK přesilovky příliš nevedly, nejen že gól nedali, ale chvíli po jejím skončení navíc inkasovali. Opět to byl Jurdič, který vybruslil z rohu a střelou mezi betony zaskočil Plška (2:3). Zvýšit své vedení mohl Šternberk v minutě 16. Zhruba minutovou přesilovku pět na tři ovšem nesehrál dobře. Mnohem nebezpečnější byli hosté v přesilovce pěti proti čtyřem v samém závěru třetiny, Fiala však svou střelu z úhlu otřel pouze o břevno domácí svatyně. Přesto odcházeli do šaten spokojenější Šternberští.

V začátku druhé třetiny tempo hry poněkud opadlo, dvěma hrajícím vsetínským lajnám už chyběl elán z úvodu a ani hosté již nepůsobili tak živě jako v první třetině. Hru navíc kouskovala četná vyloučení. V čase 21:59 se tak domácím naskytla dvouminutová výhoda dvou mužů v poli, mimo Zavrtálkovy rány těsně vedle ovšem příliš hostující branku neohrozili. Až v samém závěru dlouhé přesilovky se po přihrávce z rohu ocitl před polo-odkrytou bránou Klabačka, jeho pokus z metru však Pekař bravurně zneškodnil. Stejně úspěšný byl Šternberský strážce branky i v minutě 27. proti neobsazenému Ašerovi.

Od třicáté minuty poslali domácí trenéři na led formace Gergely a Kořistky namísto unavených pětek Štrauba a Klabačky. Vstup do zápasu měli noví muži v zeleno-žlutém dresu vskutku ostrý, neboť hned ve 32. minutě se museli bráni dvě minuty ve dvojnásobném oslabení. Jestliže však Vsetín sehrál svou přesilovku pět na tři špatně, Šternberk ji sehrál přímo mizerně a za celé dvě minuty se pořádně neusídlil ve svém útočném pásmu. Jakmile Valaši přečkali oslabení, vrhli své čerstvé síly do útoku a nová tvář v brance hostů, Tomášek, se musel pořádně ohánět. Šikovný průnik Vaňka zastavil výborným zákrokem, proti následujícím tutovkám Gergely zasahovat nemusel, neboť domácímu kanonýrovi byla jeho branka malá.

Další střídání výborně hrající formace Vaněk – Marek – Gergela však již skončilo gólem. Obránce Pšeja nahodil puk na bránu a v následné skrumáži se nejlépe orientoval Vaněk, který pohotově zasunul touš za ležícího Tomáška. Ve 38. minutě tak bylo vyrovnáno (3:3). Až do konce třetiny pak přibylo v zápasovém zápise už jen jedno vyloučení na každé straně, třetí třetina tak začínala za nerozhodného stavu.

Taktéž úvod poslední části hry patřil Gergelově formaci. Gergela samotný dál pokračoval v marném ostřelování branky. V síti tak neskončila jeho teč z minuty 41., ani brejk o dvě minuty později. Ten mu skvělým zákrokem zneškodnil Tomášek. Za hosty kontroval pouze jejich nejlepší hráč Fiala, jeho projektil z kruhu si však nenašel cestu mezi tři tyče. Jinak ale Valaši svého soupeře v těchto fázích střetnutí jasně přehrávali, o čemž svědčil i Markův brejk. Uzdravenému domácímu forvardovi ovšem chyběla rychlost a jeho pokus od kruhů mířil nad.

48. minuta přinesla domácím další z mnoha přesilových her a děly se věci. Nejprve propadli beci zeleno-žlutých a Fiala se řítil sám na Plška. Ten vyjel daleko z brány, Haškovským skokem pod nohy sice puk nezastavil, dokonale však zneškodnil hostujícího útočníka, který se po následném letu plavmo marně dožadoval odpískání faulu. Hosty tato příležitost navnadila a tak při následné další domácí ztrátě puku vyrazili všichni čtyři na steč domácí svatyně. Na modré jim však uzmul touš Šimek a bleskově jej poslal zpět před bránu, kde číhali zcela osamělí Gergela s Vaňkem. Prvně jmenovaný nezištně přihrál Vaňkovi a ten se mohl nebohého Tomáška zeptat, kam to chce (4:3).

Hned za minutu mohlo být vyrovnáno, po Plškově nepovedeném výjezdu z branky ovšem Daniel Tomášek minul z pěti metrů prázdnou bránu. V nervózním závěru si hostující Špidla vykoledoval 4. minutový trest, čímž pohřbil jakékoliv naděje Šternberka na vyrovnání. Naopak v poslední minutě převzal na útočné modré puk Kořistka, prosmýkl se kolem beka a podél brankáře neomylně zakončil (5:3). Valaši si tak připsali druhé vítězství v přípravě, čím potěšili opět solidně zaplněný Lapač.