Junioři dvakrát vedli, přesto v Českých Budějovicích nakonec prohráli

Jan Tajzler • 14.03.2014

Velmi důležité utkání dnes bylo na programu na jihu Čech. Vsetín i jeho soupeř z Českých Budějovic měli před utkáním shodný počet bodů a právě toto utkání mělo určit toho, kdo bude muset extraligovou příslušnost hájit v baráži. Hosté z Valašska v utkání dvakrát vedli, nakonec však padli 2:3. V pondělí se Vsetín představí v Pardubicích a aby se vyhnul barážové hrozbě, bude muset zvítězit v základní hrací době.

ELJ - OU pá 14.3.
Madeta Motor České Budějovice
3:2(0:0, 1:2, 2:0)
Branky a nahrávky: 38. Škopek (Pašek, Švec), 42. Krátoška, 43. Rob (Pašek, Piegl) – 27. Hořanský, 39. Zvonek (Hryciow). Rozhodčí: Lacina – D. Štětina, J. Štětina. Vyloučení: 5:5. Využití: 1:0. Střely na branku: 31:42. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 3:2.
Madeta Motor České Budějovice: Gába – Malovec, Piegl, Matoušek, Břečka, Škopek, Janásek – Záhora, Švec, Rob – Bílek, Prokeš, Pašek – Krátoška, Smejka, Vácha – Březina
VHK ROBE Vsetín: Bechný – Hryciow, Hruška, Hajda, Ščotka, Žabčík, Vašíček – Zvonek, Daněk, Pokorný – Jirušek, Hořanský, Kuchařík – D. Tobola, Neuwirth, Abdul

V páteční odpoledne se v Budvar Areně hrálo velmi důležité utkání, které nepřímo rozhodovalo o dalším působení obou celků v extralize juniorů. Samotné utkání tomu v první třetině ale příliš neodpovídalo. Od začátku se hrál nezáživný hokej, který neměl valné tempo. Bylo sice vyloučeno hned šest hráčů, ale ani množství přesilových her nepřispělo k větší hokejové kráse. Mírně aktivnější byl Vsetín, jehož hráči při přesilových hrách párkrát nebezpečně stříleli od modré čáry, ale brankář Gába vše spolehlivě likvidoval. Rozhodující moment mohl přijít ke konci prvního dějství, když dostali hosté možnost 56 vteřin dlouhé dvojnásobné početní výhody. Největší šanci v ní promrhal Dominik Pokorný, který netrefil prázdnou branku.

Druhá třetina byla rozhodně zajímavější než první část hry. Velmi svižně začali především hosté, kteří měli dobrou možnost otevřít skóre při šanci Zvonka. Ten už měl položeného Gábu, ale brankář domácích na poslední chvíli zabránil nejhoršímu. Následovala přesilová hra pro Vsetín, ve které byli ale aktivnější domácí a po střele Roba se dokonce rozezvučela tyč. Vsetínští na to zareagovali úvodní brankou, když několikrát po sobě vyšachovali obranu domácích. Adam Hořanský byl na konci akce a stal se prvním střelcem. V dalších minutách bylo na domácích vidět, že jim tento stav začíná vadit. Při přesilové hře tak brankou odpověděl Petr Škopek, který dorážel do prázdné branky střelu Paška. Ještě bleskovější byla však reakce hostů, kterým jako správný kapitán vrátil vedení Dalimil Zvonek. Prosadil se přízemní střelou do protipohybu brankáře.

Poslední dvaceminutovka začala velmi dynamicky. Jihočechům pauza evidentně přišla vhod, protože po pár minutách otočili vývoj utkání. Nejprve se trefil Aleš Krátoška, který nadvakrát překonal Bechného a byla to jeho první letošní trefa, která byla zároveň i stou brankou mužstva v sezoně. Hned vzápětí se Českobudějovičtí ujali vedení po nekompromisní střele Luboše Roba, který si počkal na vyražený kotouč. Po těchto dvou brankách si trenér hostů vzal oddechový čas a snažil se znovu motivovat hráče a zároveň uklidnit rozjeté České Budějovice. I poté však stále dominovali domácí, čemuž ještě pomohlo vyloučení hostujícího hráče. Vsetín ale s blížícím se koncem stupňoval svůj tlak a chvíli to dokonce vypadlo, že se hraje jen na jednu bránu. Domácí měli velké štěstí, že neinkasovali. Poslední dvě minuty zkoušel Vsetín hru bez brankáře a měl ještě několik dalších šancí, které ovšem vždy zlikvidoval Gába.

Vsetín se vyrovnávací branky nedočkal a značně si tak zkomplikoval situaci. Nepomohla ani početná fanouškovská základna, která byla v průběhu zápasu hodně slyšet. Českobudějovičtí mají díky zisku tří bodů velkou pravděpodobnost, že se baráži vyhnou.

Luboš Jenáček (VHK Vsetín): Těžko se mi to hodnotí. Hráli jsme zápas o všechno, vedli jsme po dvou třetinách 2:1 a pak jsme to během dvou minut ztratili. Bohužel nám každý zápas vypadnou tři čtyři hráči, kteří si jdou jen zahrát, nechtějí vyhrát a to je strašně znát. Gratuluji Budějovicím k vítězství a tím, že Kladno porazilo Pardubice, nejsme ani my bez šance. V pondělí se o to pojedeme do Pardubic porvat a věřím, že budeme úspěšnější.