Junioři jsou ve finále! V něm se o titul poperou se Zlínem

Aleš Koňařík, Kristýna Guricová • 17.03.2007

V s e t í n – Juniorští reprezentanti Vsetína si po dvou letech zopakují svou finálovou účast. Ve druhém sefifinálovém klání porazili na svém ledě Třinec vysoko 6:3 především díky smrtícím přesilovkám. Dvěmi zásahy se prezentoval obránce Matěj Stříteský. Zajímavý zápas poněkud trpěl nepříliš citlivým vedením hlavního rozhodčího, třetí část se i díky tomu natáhla na bezmála 45 minut. Junioři se o mistrovský titul utkají v pikantním derby se Zlínem, který na svém ledě porazil Karlovy Vary 4:2. Finálová série startuje na Lapači ve středu 21. března a stejně jako semifinále se hraje na dvě vítězná utkání.

- SF2 so 17.3.
HC Oceláři Třinec
6:3(1:0, 2:2, 3:1)
Branky a nahrávky: 13. Ostrčil (Vrdlovec), 26. Stříteský (Ostrčil), 39. Stříteský (Podešva), 45. Knebl (Podešva), 46. Mičulka (Podešva), 53. Podešva (Vrdlovec) - 30. Grofek (Hampl), 32. Grofek (Hampl), 59. Haas (Pánik). Rozhodčí: Homola - Hejduk, Křivský. Vyloučení: 6:15 navíc Vydra a Rangl 10min. a Hegegy trest do konce utkání (všichni Třinec). Využití: 4:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 2170.
VHK ROBE Vsetín: Kůdela - Fabián, Stříteský, Mikulaštík, Sznapka, Kapr, Ostrčil, Pokora, Haschka - Knebl, Podešva, Varga, Hrňa, Navrátil, Mičulka, Ciupa, Švaňhal, Vrdlovec
HC Oceláři Třinec: Daneček - Hoďa, Rangl, Kundrátek, Kania, Vydra, Špaček, Hegegy, Dóczy - Böhm, Dvorčák, Haas, Vrba, Toman, Hinďoš, Smeták, Pánik, Hampl, Škatula, Grofek, Samiec
V sobotním podvečeru se vsetínští junioři postavili na buly proti Ocelářům z Třince již ve druhém vzájemném utkání semifinálové série. Po výhře na třineckém ledě byla na domácích v úvodních minutách hry patrná jistá opatrnost a snaha zamezit tomu, aby se hosté dostali do vedení. Už ve třetí minutě zápasu vylučoval hlavní sudí jednoho ze Třineckých a domácím se tak naskytla příležitost zahrát si v převaze jednoho muže v poli, avšak přesilovka pro ně nezačala příliš dobře. Po pár vteřinách hry se totiž po chybě v rozehrávce dostali k brejku hned tři Třinečtí, proti jednomu Vsetínskému, ale domácí obránci se stihli vrátit včas. Třicet čtyři vteřin před vypršením trestu se provinil další Třinecký hráč a domácím se tak přesilovka zdvojnásobila. Největší šanci si v ní vytvořilo duo Ostrčil Knebl, když první jmenovaný vyslal od modré Knebla do bezprostřední blízkosti třinecké svatyně, ale ten nedokázal puk zpracovat podle svých představ.

Hosté si dokázali první větší šanci utkání vytvořit teprve v 8. minutě, kdy to na Kůdelu zkoušel jeden z Ocelářů. O pár vteřin později bylo domácímu gólmanovi znovu horko a to když se po chybě domácích řítil na vsetínskou klec Hinďoš, ale pohotový Kůdela vyjel daleko z branky a puk odklidil do bezpečí. První gól utkání padl ve 13. minutě a zasloužil se o něj Ostrčil, který po šikovné přihrávce Vrdlovce z rohu kluziště, od modré tvrdě propálil Danečka (1:0). Oceláři se sice během první třetiny dostávali do nebezpečně vyhlížejících akcí, avšak důsledně hrající domácí obrana je nepouštěla do blízkosti domácí branky a tak odcházeli do kabin žlutozelení s náskokem jedné branky.

Do druhé třetiny nastoupili Valaši poněkud aktivněji než do té první a už po pár vteřinách hry se do nebezpečné šance protlačil Knebl, který znovu z bezprostřední blízkosti dotíral na Danečkovu klec. Ale ani když si Knebl s Ostrčilem vyměnili pozici, nepodařilo se Ostrčilovi střelu od modré vhodně tečovat za záda třineckého gólmana. Třinečtí se ve druhé třetině prezentovali poněkud tvrdší hrou a bylo to znát i na udělených trestech, a Vsetínští si tak podruhé v utkání zahráli ve dvojnásobné přesile, tentokrát po dobu 36 vteřin. Domácím však stačilo k potrestání nedisciplinovanosti Ocelářů pouhých 15 a to když v čase 25:59 vpálil Matěj Stříteský kotouč mezi Danečkovy betony a ten jej v jejich sevření nedokázal udržet (2:0). Zhruba v polovině druhé části si zahráli přesilovku také hosté ze severu Moravy a netrvalo příliš dlouho než ji po přihrávce Hampla přeměnil Grofek na gól a snížil tak na rozdíl jediné branky (2:1).

Domácí si po tomto gólu vybrali slabou chvilku v utkání a momentálního zaváhání dokázali Oceláři využít na maximum. Ve 32. minutě totiž domácí gólman již dále nedokázal vzdorovat Třineckému tlaku a tak po dvou slepených gólech svítil na časomíře vyrovnaný stav 2:2. Rozhození vsetínští hráči se dopustili chyby při střídání, a Oceláře tak poslali do šance na dokonání obratu. Třinečtí zasypávali Kůdelu střelami ze všech stran, ale při domácím gólmanovi stálo štěstí a to i při nastřeleném břevnu. Pár minut před koncem prostřední části se na trestnou lavici odporoučeli znovu dva hostující junioři a to tak, že Vsetínu se naskytla třetí přesilovka v 5 proti 3, která mohla trvat téměř minutu. I když sehráli žlutozelení tuto přesilovku téměř bez pohybu a bez nápadu, padl z ní gól. V čase 38:44 přihrál Podešva přes celé pásmo na připraveného Stříteského, který puk prostřelil pod padajícím Danečkem, jenž se už nestačil přemístit z opačného konce brankoviště (3:2).

Třetí třetina slibovala urputný boj o výhru. Třinci šlo především o prodloužení série a Vsetínští už věděli, že pokud vyhrají, čeká je ve finále derby se sousedním Zlínem. Třinečtí však nezvolili příliš dobrou taktiku, hráli tvrdě a nedisciplinovaně a to hlavní rozhodčí trestal. Zlom v utkání přišel ve 44.minutě, kdy se po vyloučení Kanii a Rangla hrálo znovu v pěti proti třem a znovu měli výhodu domácí hráči. Nejprve proměnil střelu z mezikruží Knebl a následně dorazil ze skrumáže před bránou pohotový Mičulka. Domácí tak během minuty dokázali vsítit dvě branky a využili tak již pátou přesilovku v utkání (5:3)! Po tom, co se domácím podařilo Ocelářům rychle utéci o tři branky, sbírali cenné vteřiny, které zbývaly do konce třetí části a dlouhou dobu se jim dařilo nepustit hostující tým ke kotouči.

Do oku lahodící šance se dostal v 51.minutě Marek Knebl, který ujížděl sám na Danečkovu klec. Neuspěchal svoji střelu a v těsné blízkosti brankoviště si položil hostujícího gólmana na led a snažil se puk nadzvednou do odkryté brány, ale těsně před střelou byl faulován jedním z Třineckých a hlavní rozhodčí tak hru přerušil. Útočící Třinec však pozapomněl na obranu vlastní klece a přímo tak vybídl žlutozelené k další brance, ze které se znenadání radoval Podešva (6:2). Poslední změna skóre byla Na Lapači k vidění v 59.minutě. Hynek Kůdela vyrazil jednu ze střel Ocelářů a ta se odrazila od pravé tyče domácí svatyně za brankářova záda, branka byla připsána Haasovi, ale na další změnu skóre už do konce utkání zbývalo jen velmi málo času a tak si po velmi těžkém utkání odnesli Valaši výhru 6:3, která je posouvá do finálového boje.

Vsetínští junioři, kteří díky výborným výkonům v základní části juniorské extraligy při osmifinále odpočívali, tak pokračují po úspěšném čtvrtfinále se Slavií ve spanilé jízdě juniorským play-off, ve kterém se i díky sobotní výhře nad Třincem posouvají bez ztráty byť jen jediného zápasu do finále, ve kterém vyzvou Medvědy ze Zlína. První utkání bude k vidění ve středu 21.března v 17 hodin Na Lapači a odveta pak už v pátek na Zlínském zimním stadionu.