Kolaps autobusu následoval kolaps i na ledě

Aleš Koňařík, Lucie Vítková • 24.01.2006

P r a h a – Už patálie spojené s na chvíli nepojízdným autobusem cestou do Prahy naznačily, že v hlavním městě Vsetínu přát štěstí nebude. Což se také stalo. Sparta nedala hostům sebemenší šanci a bez větších komplikací je pokořila 6:0. Tenisovou terminologií bráno, nedovolili suverénní Pražané svému soupeři ani game, a svém ledovém kurtu vykročili k přesvědčivému vítězství dvěmi brankami už v první třetině. V polovině utkání pak Hoviho vyhnal na střídačku Toman a jen díky tomu, že Sparta v závěrečné třetině poněkud polevila, neodvezl si Vsetín ještě větší gólovou nadílku.

- 43.kolo út 24.1.18:30
HC Sparta Praha
6:0(2:0, 3:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 14. Marek (Štrba), 19. Netík (O. Kratěna, J. Straka), 24. J. Straka (O. Kratěna, Toman), 30. Toman (O. Kratěna, Netík), 38. Štrba (Ptáček, Toman), 57. Marek. Rozhodčí: Bolina - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 3:8. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 4136.
HC Sparta Praha: Bříza - Ptáček, Toman, Vykoukal, Jan Hanzlík, Tabaček (43. Nikolov), Černošek, Stehlík - O. Kratěna, J. Straka, Netík (31. M. Růžička) - Štrba, Marek, Chabada - Špaňhel, Langhammer, Dragoun - od 43. navíc Vrbata, Handlovský. Trenéři: Výborný a Jelínek.
VHK ROBE Vsetín: Hovi (30. Kučera) - Kučný, Hrabal, Ponomarev, Ostrčil, Nedbálek, Bauer, od 21. navíc Stříteský - O. Hruška, Stantien, Jenáček - Květoň, Steiner, Demel - Janeček, Zdráhal, Rob - Duba, Sakrajda, P. Hruška. Trenéři: Kopřiva a Vlach
Sparta vstoupila do utkání již s uzdravenými Langhammerem a Tomanem a s touhou na domácím kluzišti urvat povinné tři body, které by Pražany udržely v postupové osmičce. Tomu odpovídalo také nasazení domácích, kteří od samého úvodu útočili a nenechali nic náhodě. Jenže dlouhé minuty trápil Holešovické forvardy vynikající Hovi, jenž z rukávu tahal jeden lepší zákrok než druhý. Nejblíže měl brance Marek, který v krátkém sledu několikrát operoval před finským mladíkem nikým nehlídaný, ale bez gólového efektu. Stejně se vedlo Strakovi, který z úniku namířil svůj projektil do pravé tyče. Bříza si poprvé puk osahal až v osmé minutě, o chvíli později mu pomohl při zákroku Stehlík, jenž vyboxoval touš letící do branky pohotově do rohu. To bylo ze strany Valachů na dlouhé chvíle vše a prosazovat se vážněji začala Sparta. Brankový účet zápasu otevřel Marek, který ve 14. minutě objel branku a zápěstím zamířil přesně. Úvodní gól domácí ještě více nabudil a po sérii úspěšných zákroků v 19. minutě Hovi kapituloval podruhé. Kratěna donutil vsetínského brankáře puk jen vyrazit a nikým nehlídaný Netík měl před prázdnou brankou snadnou úlohu. Holešovičtí se uklidnili a tempo v závěru třetiny zvolnili.

V úvodu prostředního dějství promrhala Sparta výhodu přesilové hry, aby mohla vzápětí udeřit v pěti. Kratěna naservíroval puk Strakovi, jenž před Hovim nezpanikařil a umnou kličkou do forhendu uklidil puk do sítě. Rozjeté domácí nezastavilo ani následné oslabení, kdy si nedovoleně počínal Dragoun. Přečíslení tři na jednoho sparťané ještě nevyužili, ale záhy ve 30. minutě se již radovali. Opět Kratěna našel před brankou Tomana, jenž nekompromisním blafákem do forhendu vyhnal Hoviho na střídačku. V brance jej vystřídal Kučera, který se zapotil zejména při pokusu Langhamnmera. V závěru se ozvali hosté Demelem, jenže jeho švih si Bříza dokázal u tyče pohlídat. Početní výhody Pražanům nevycházely, ale za z 38. minuty byla úspěšná. Střelu Ptáčka usměrnil mezi Kučerovy betony Štrba. Bezzubý Vsetín o sobě dával vědět jen sporadicky, na konci druhé třetiny se ozval Květoněm.

Poslední část odstartoval ranou do tyče mladý Růžička, ale nasazení a rychlost mírně opadla. Sparta vědoma si svého náskoku poctivě bránila a do útoku se vrhala z rozmyslem. Přesto čtyři tisícovky lidí v T-Mobile Areně mělo o zábavu postaráno, útočnými kousky překypovala zejména druhá formace vedená agilním Markem. Jasný výsledek poslal do hry také juniora Handlovského, který tak prožil extraligovou premiéru. Bříza měl plné ruce práce s dravým Hruškou a také s ranou Jenáčka, ale z obou soubojů vyšel vítězně. Stejně dobře si vedl Kučera na druhé straně, když parádně vychytal Kratěnu a Netíka. Sparta se přeci jen dokázala v závěru ještě prosadit, chybnou rozehrávku zachytil Marek a prudkou ranou mezi betony skóre upravil na konečných 6:0. Vsetín utržil nejvyšší porážku v sezóně, Sparta potvrdila svou lepšící se formu a zůstala na osmé příčce extraligové tabulky.

František Výborný (Sparta): "Jsme rádi, že jsme zápas zvládli i proto, že se nám letos proti Vsetínu moc nedařilo. Hráči se ale dnes snažili, hráli důrazně a do šancí jsme se dostávali i před prvním gólem. Vzhledem k tomu, že někteří nejsou stoprocentně zdraví, jsme rádi, že jsme ve třetí třetině mohli dát příležitost mladým hráčům a někteří další mohli odpočívat."

Břetislav Kopřiva (Vsetín): "Po výborném výkonu proti Třinci jsme dnešní zápas nezvládli a mělo to několik příčin. Neakceptovali jsme sílu druhé pětky soupeře, chtěli hrát otevřený hokej, měli špatný pohyb, možná i díky pozdnímu příjezdu a v sestavě bylo sedm juniorů. I přes naše postavení v tabulce, jsme takhle špatný zápas v letošní sezoně ještě neodehráli a tolik nikdy neprohráli."