Krásný gól Vargy rozhodl první osmifinálový zápas

Václav Trávníček, Radek Bařina • 26.02.2008

V s e t í n - Dramatický zápas, splňující všechny aspekty play-off, přineslo hned první utkání osmifinálové série mezi Vsetínem a Zlínem. Valaši se v úvodu ujali díky dvěma slepeným gólům vedení 2:0, Ševcům se však poměrně lacino podařilo srovnat a jelikož ve druhé třetině dokázali Finsterlem odpovědět i na gól Rachůnka, svítilo po dvou třetinách na ukazateli skóre 3:3. Ve třetí části hry utkání gradovalo, rozhodnutí však přišlo až v samotném závěru, kdy se Varga lahůdkovou kličkou při hře čtyři na čtyři protáhl přes hostujícího obránce a střelou nad Sedláčkovu lapačku rozpoutal na sympaticky zaplněných ochozech bujaré veselí.

- OP út 26.2.17:00
Berani Zlín
4:3(2:2, 1:1,1:0)
Branky a nahrávky: 9. Podešva, 9. Ševčík (Štindl), 32. Rachůnek (Haschka), 60. Varga (Haschka, Hrňa) - 14. Musil (Finsterle), 17. Finsterle (Okál), 36. Finsterle (Okál). Průběh utkání: 2:0, 2:2, 3:2, 3:3, 4:3.
VHK ROBE Vsetín: Musil (21. Kůdela) - Holomek, Štindl, Kapr, Farda, Kocur, Haschka, Lukeš, Sznapka - Podešva, Kadlčík, Varga, Plachtovič, Hrňa, Švaňhal, Surovec, Ševčík, Rachůnek, Surovčík, Pospíšil, Červenka.
Berani Zlín: Sedláček - Hampl, Matula, Bořuta, Staněk, Chocholáček, Vodák, Musil, Bokroš, Šimurda, Horák - Finsterle, Okénka, Matějka, Goiš, Jurík, Puna, Okál, Křemeček, Čech, Brunec.
Mělo to být utkání s jasným výsledkem. Suverénně první tým tabulky proti mančaftu, který do play off postoupil až dodatečně. Hráči ošlehaní extraligou versus bezprizorní junioři z klubu, který nemá seniorský tým. Až takový kontrast slibovalo dnešní první osmifinálové utkání mezi Vsetínem a Zlínem. Na solidně zaplněném stadionu na Lapači se však ukázalo, že papírové předpoklady se ne vždy potvrdí i na ledě.

Byl to favorit ze Zlína, který celou dobu tahal za kratší část provázku. Už v deváté minutě rozvlnil síťku Sedláčkovy klece Martin Podešva, na kterého v rozmezí pouhých deseti vteřin navázal Ševčík. Vsetínský útočník využil Štindlovu přihrávku a zvýšil vedení Valachů už na 2:0.

Dvě branky v krátkém časovém intervalu přikovaly sebevědomí Zlína k zemi. Favorit nedokázal využít početní výhodu, dělal mu problém přechod do útočného pásma. Naději pro hosty vykřesal až Jakub Musil, jenž využil zmatku před vsetínskou brankou. Když pak Finsterle se štěstím dopravil puk za záda domácího gólmana, bylo srovnáno. A Petra Musila mezi tyčemi obhájce titulu vystřídal Hynek Kůdela.

Přestože se hra s postupem času vyrovnala, byli to stále domácí, kteří udávali tempo zápasu. V šestadvacáté minutě se výborně hrající Švaňhal uvolnil a vykoledoval si trestné střílení. Toho se ujal zkušený Podešva, ale jeho parádička si cestu mezi Sedláčkovy betony nenašla. Aby toho nebylo málo – penalty se dočkali i Zlínští. Přestože hostující útočník završil svoji akci zakončením, sudí nájezd odpískal. Zdeněk Okál však napodobil svůj protějšek Podešvu: neproměnil.

Do konce druhé dvacetiminutovky však přece jen branka padla. Vsetínské ochozy rozjásal Tomáš Rachůnek, hráč, který přišel na Valašsko právě z Baťova města. Hubené vedení zelenožlutým nevydrželo dlouho, na začátku třetí části bylo už srovnáno. Zlínští sice nevyužili další početní výhodu, ale prosadili se paradoxně ve vlastním oslabení. Na modré trestuhodně chyboval Holomek a Fisterle měl víceméně snadnou práci. Díky kombinaci s Okálem poslal kotouč za brankovou čáru.

Hosté chtěli vedení strhnout na svoji stranu, k čemuž jim mohly pomoci přesilové hry. Přestože však měli téměř pokaždé drtivý tlak, domácí srdnatě bránili a nedovolili zlínským ostrostřelcům skórovat. Sympatický boj zelenožlutých nakonec přinesl ovoce. Necelou minutu před koncem si David Varga efektivně pustil puk mezi nohy a tváří v tvář hostujícímu gólmanovi se nemýlil. Svěřenci trenéra Jenáčka si tak v prvním osmifinálovém utkání připsali výhru a k postupu do čtvrtfinále jim stačí jediné vítězství na zlínském ledě.