Květoň vystřílel pro juniory ráj, Vsetín se stal mistrem extraligy!

Aleš Koňařík, Ivana Paulová • 30.03.2005

P r a h a – Olé! Juniorská „squadra azzura“ vybojovala svůj historicky první titul mistra extraligy, když v rozhodujícím nervy drásajícím duelu přehrála Spartu na jejím ledě 2:1. Góly padaly jen v první části, Vsetín poslaly do trháku dvě přesilovkové akce útočného klenotu Davida Květoňe. Ten první gól přichystal pro Havíru a druhý vstřelil sám. Sparta dokázala do první přestávky snížit také během početní výhody a po zbývajících 40 minut se na ledě odehrávala taktická bitva s vynikajícími gólmany na obou stranách. Vsetín však dokázal překonat poslední nástrahy a svou jízdu play-off završil ziskem nejcennější trofeje.

- F3 st 30.3.17:00
HC Sparta Praha
1:2(1:2, 0:0, 0:0)
Branky: 19. Culka (Handlovský, Cunik) - 10. Havira (Květoň, Hruška R.), 12. Květoň (Havira, Hruška R.). Rozhodčí: Homola – Guth, Rittich. Vyloučení: 6:6. Využití: 1:2. Diváci: 320. Střely na branku: 22:32.
HC Sparta Praha: Valent - Cunik, Kučera, Vojta, Kanov, Protivný, Míka, Klouček, Kratochvíl, Ton M. - Hertl, Handlovský, Voříšek, Dušátko, Krätzer, Fišer, Culka, Schejbal, Řepík, Drak, Meidl.
VHK ROBE Vsetín: Štefl - Hrabal, Giba, Pelikán, Dalecký, Pavelec, Nedbálek - Hruška O., Květoň, Husička, Hruška P., Havira, Buš, Hubáček, Hruška R., Kovář.
V úvodu první třetiny hrála obě mužstva vyrovnaný hokej. Hned v první minutě Michal Valent fantasticky zachránil před vsetínským útočníkem Bušem, na druhé straně se činil Martin Štefl, který lapil dorážku z bezprostřední blízkosti. Pak přišel mírný útlum. V 6. minutě byl před Valentem sám Radim Hruška, ale dorážel puk mimo bránu. Na druhé straně se před Štefla natlačil Miloš Schejbal, ale jeho střela skončila v brankářově lapačce.

V 8. minutě se začala finálová zkáza pro Spartu, nejprve byl vyloučen Michal Kučera a za půl minuty si k němu přisedl Schejbal s dvojnásobným trestem. Vsetín v přesilovce 5 na 3 trestal. Do konce trestu zbývala Kučerovi vteřina, domácím se nepovedlo vyhodit puk, který zachytil Radim Hruška. Vsetínský centr našel před brankou Davida Květoně a ten ještě přiťukl Davidu Havírovi, který bez potíží skóroval do odkryté branky.

Nervy následně neudržel Lukáš Handlovský a Vsetín pokračoval v přesilovce 5 na 3. Ve 12. minutě, stále při dvojnásobné přesilovce, poslal prudkou nahrávku Havíra na pravou tyč, kde číhal aktivní Květoň a vsetínský útočník opět neměl problém posunout puk do odkryté branky. Ale i Sparta dokázala zužitkovat početní výhodu. V 19. minutě po závaru před Šteflovou brankou se nejlépe zorientoval Culka a snížil na rozdíl jediného gólu.

Druhá třetina začala pokusy o rychlé výpady na obou stranách, obrany však na poslední chvíli vždy zakročily. Sparťané zrychlili bruslení a na hře to bylo znát. Vsetínští se bránili pouze za cenu faulů, držením se provinil například Robin Kovář. I přes snahu Sparty Vsetín dobře bránil a nepouštěl domácí ke Šteflově brance. Většina soubojů se odehrála v rohu, prostor před brankovištěm vsetínští hokejisté výborně čistili.

Valaši však hrozili především z rychlých brejků, ale i kombinace se jim dařila s větší lehkostí než Spartě. Až ve 31. minutě se zčistajasna ocitl v obrovské šanci Kratzer, který tečoval střílenou přihrávku od mantinelu pouze do Štefla. Do té doby největší zbraň Sparty, jednoduše tvořené akce na jeden dotek, hráčům vůbec nevycházely.

Vsetín včas přistupoval k hráčům Sparty a ve svém obranném pásmu hrál důrazně a zodpovědně. V oslabení předvedl Ondřej Hruška výbornou individuální akci. Na obranné modré si obhodil beka, oklamal i druhého bránícího hráče, ale sám před Valentem již nedokázal puk zvednout dostatečně vysoko nad gólmanův beton. Vsetín hrál ve větší pohodě a naopak nutnost vstřelit branku svírala Spartu.

Ve 36. minutě Protivný od modré vypálil na Štefla pořádnou jedovku, ale vzápětí musel hasit v obraně pořádný požár. Sparťané se štěstím vykryli přihrávku na zcela volného hráče Vsetína, který by již postupoval sám na Valenta. Z brankáře Sparty musel být Ondřej Hruška nešťastný, ve 39. minutě mu opět lapil jasnou šanci, i následnou dorážku z bezprostřední blízkosti.

V třetí části začali domácí aktivně, ale na přechod přes útočnou modrou se Sparťané hrozně nadřeli. Největší šance Sparty přišla ve 46. minutě, puk se dostal k osamocenému Protivnému. Ten v mezikruží napřáhl, ale místo technické střely zvolil bombu. Puk se od Štefla odrazil znovu k Protivnému, ale z následné dorážky opět nebylo nic.

Sparta potřebovala vrhnout všechny své síly do útoku, ale ve 48. minutě fauloval Jan Kanov. Hosté zle zatápěli sparťanské obraně, po divokém odrazu puku zachraňoval na brankové čáře Valent. V 50. minutě vsetínský Adam Buš sevřel letící puk v rukavici a následně ho vyhodil z obranného pásma, za hloupý prohřešek si šel na dvě minuty odpočinout.

Šanci tak dostala znovu Sparta. Ta moc chtěla, ale nic nevytvořila. Vsetín včas přistupoval ke hráči s pukem a ten pak stěží něco vymýšlel. Přesilovka Spartě nepřinesla ani šance a ani tlak. V 53. minutě střílel od modré Protivný, v závaru se snažil dorážet za dezorientovaného Štefla Culka, ale trefil pouze jeho beton. Následně Vsetín znovu fauloval a Sparta si zahrála znovu v početní výhodě. Jenže přesilovky byly pro Spartu spíše nevýhodou.

V závěru šlo do tuhého. Ale po tom, co se Sparta konečně dostala do útočného pásma, znovu puk ztratila a vše muselo začít od začátku. Domácí si před zoufalou power-play vzali oddechový čas, ale euforický Vsetín si těsné vítězství a tím i mistrovský titul uhájil.