Lepšící se starší dorost porazil Olomouc

Radek Bařina • 12.10.2013

Kvalitní výkon okořeněný zasloužený vítězstvím předvedli starší dorostenci VHK Vsetín. Domácí do zápasu vstoupili aktivně a po trefě nejlepšího hráče zápasu Ščotky se ujali vedení. V posledních sekundách třetiny ale Olomoučtí vyrovnali a začínalo se od znova. Valachy gól do šatny nerozhodil, soustředěným výkonem si vynutili tlak a dočkali se i odměny v podobě branek. Třetí třetina už se hrála plně pod domácí kontrolou, po šedesáti minutách tak Valaši slaví výhru v poměru 5:2.

ELSD - 15.kolo so 12.10.10:30
HC Olomouc
5:2(1:1, 3:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 8. Ščotka (Grygar, Strmiska), 32. Blahunek (Janošek, Tydlačka), 35. Janošek (Lejska, Tydlačka), 37. Blahunek (Rýpar, Tydlačka), 49. Mikula (Grygar) – 20. Marek (Kropáč, Heža), 53. Malý (Zelený). Rozhodčí: Husička - Hanzlík, Štěpán. Vyloučení: 3:5 navíc Kropáč (OLO) 10 min OT. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 68. Střely na branku: 40:32. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 5:1, 5:2.
VHK ROBE Vsetín: Bechný – Metelka, Haničák, Ščotka, Lejska, Svozílek, Hohl – Rýpar, Hořanský, Světlík, Lainka, Mikula, Janošek, Tydlačka, Grygar, Miko, Blahunek, Strmiska.
HC Olomouc: Urbisch – Spurný, Hes, Hrabica, Tomek, Marek, Horák R., Škoda, Zelený – Kropáč, Melichárek, Heža, Dittrich, Horák J., Malý, Ministr, Kuba.

Domácí starší dorostenci Vsetína vlétli na svého soupeře z Olomouce s velkou chutí. Již po půl minutě hry si vytvořili první vyloženou šanci, Strmiskovu střelu do odkryté branky ale dokázal zblokovat obránce. S přibývajícími minutami se hostům postupně povedlo otupit domácí nápor, přesto Valaši i nadále udávali tempo hry. V páté minutě připravil Ščotka střeleckou pozici pro Grygara, ten však na gólmana Urbische nevyzrál. Vedoucí branky se ale Valaši přesto dočkali. V osmé minutě putoval za katr Robert Horák a domácí svou přesilovku záhy využili. Sérii velkých šancí zakončil Jan Ščotka, který napřáhl z vrcholku kruhu a trefil přesně k tyči.

Po inkasované brance hosté ožili a hned o minutu později si připravili svou první vyloženou šanci. Kuba krásně obešel obránce, následně si ale vylámal zuby na Bechného vyrážečce. V dalších střídání nakupili domácí několik nepřesností a i to Olomouci pomohlo, aby se několikrát dostala k ohrožení Bechného. Agilní Kuba ale neuspěl ani z opakované dorážky a Spurný zase tváří v tvář brankáři přestřelil.

Po nepovedené pětiminutovce se Valaši vzchopili, zpřesnili svou hru a ve zbytku třetiny nepouštěli hosty do větších příležitostí. Sami naopak mohli zvýšit při další přesilovce. Nestalo se tak, byť si Hořanský po pěkné individuální akci vypracoval velkou šanci – skórování ale zabránil Urbischův beton. Když už se zdálo, že do kabin si VHK ponese jednobrankový náskok, udeřili hosté. Dvacet sekund před sirénou se prořítili kolem statických Valachů, Kropáč poslal puk na Dominika Marka a tomu stačilo usměrnit přihrávku do odkrytého kouta branky. První třetina tak skončila nerozhodně 1:1.

Úvod druhé dvacetiminutovky přinesl obdobnou podívanou, jako začátek té předchozí. Rozdíl byl „jen“ v tom, že Olomoučtí bránili výrazně lépe a Vsetín do šancí téměř nepouštěli. Po dvou minutách si navíc mohla Olomouc zahrát svou první zápasovou přesilovku. V ní byla velmi blízko obratu skóre. Melichárek dostal nádherný křižný pas, Bechný se ale stihl přesunout dřív, než jej hostující útočník dokázal zpracovat a následnou střelu zastavil lapačkou.

Po přesilovce se hra vrátila do zaběhlých kolejí. Vsetín útočil, hosté pozorně bránili a vyráželi do nebezpečných protiútoků. V jednom z nich se šikovně uvolnil nejaktivnější Hanák Kuba, opět ale ztroskotal na Bechném. V čase 31:09 se Valaši dočkali zasloužené odměny za svou bojovnost. Po kombinaci „na pětníku“ dostal přihrávku Ivo Blahunek a i když byl z úhlu, dokázal svůj bekhendový pokus trefit tak, že Urbisch na kotouč nedosáhl.

Inkasovaná branka hosty viditelně zaskočila, domácím naopak dodala dalších chuť do útočení. Několik nadějných příležitostí jim překazil Urbisch, v minutě třicáté páté byl ale i on bezmocný. Lainka poslal nabídku na teč Miroslavu Janoškovi, ten ji bezezbytku využil a puk prošel mezi gólmanovými betony do sítě. Olomoučtí trenéři si poté vzali oddechový čas, příliš jim ale nepomohl. O dvě minuty později už to totiž bylo 4:1. Ivo Blahunek se protáhl po křídle, přebruslil obránce a pod padajícím gólmanem zvýšil domácí vedení. V závěru třetiny se hosté přeci jen zvedli, jedinou jejich šanci si ale vypracoval Kuba a ten dnes s Bechným bojoval marně. Po dvou třetinách proto vedl Vsetín 4:1.

Třetí periodu už zelenožlutí kontrolovali. Olomouc se sice snažil utkání zdramatizovat, v pohodě hrající Valaši ji ale do větších šancí nepouštěli a ty menší spolehlivě likvidoval Bechný. Ve čtyřicáté deváté minutě pak přiložili Vsetínští na svou výhru stvrzenku. Grygar vybojoval v rohu za olomouckou brankou puk, poslal jej na Josefa Mikulu a ten z mezikruží překonal, i s pomocí břevna, Urbische.

Závěrečné slovo přesto patřilo Hanákům. Těsně po skončení přesilovky se prosadil Tomáš Malý, který mezi Bechného betony usměrnil nahození Zeleného. Osm minut před koncem tudíž hosté vykřesali jiskřičku naděje, tu jim ale domácí obratem sfoukli. Ve zbytku třetiny už je totiž nepustili k ničemu. Kontrolovali puk a několikrát sami nebezpečně motali hlavy defenzívě Hanáků. Urbische už sice nepřekonali, vadit jim to ale nemuselo. Po zasloužené výhře zdolali Olomouc 5:2 a přiblížili se svému dnešnímu soupeři na rozdíl šesti bodů.