O debaklu Kladna rozhodla poslední třetina

Václav Trávníček • 18.10.2003

V s e t í n - Tři branky vstřelené během sedmi minut rozhodly o debaklu extraligového nováčka z Kladna. Byť od třetí minuty prohrávali Středočeši rozdílem branky, drželi s domácími po celou dobu utkání krok. Radikální zlom přinesla poslední třetina, ve které hosté třikrát inkasovali. Za Kladno nastoupil kromě exvsetínského Procházky také Radek Gardoň, hráč který vloni valašskému klubu pomáhal při bojích o play off.

- 14.kolo pá 17.10.17:00
4:0(1:0, 0:0, 3:0)
Branky a nahrávky: 3. J. Polák (Hudec, Luža), 45. Vak (Luža), 48. Luža (Vak, Vampola), 52. Selingr (Stantien, Hudec). Rozhodčí: Kolísek - Pešek, Šatava. Vyloučení: 5:9. Využití: 3:0. Diváci: 2128.
VHK ROBE Vsetín: Biegl - Luža, J. Polák, Jaškin, Frolo, Kuboš, Němec - Hudec, Stantien, Selingr - Vampola, Vak, Hašek - Ambruz, Kovář (41. R. Hruška), Valko (41. Prokop). Trenéři: Tabara a Režnar.
Rytíři Kladno: Kopřiva - Kasík, Zeman, Dlouhý, P. Hořava, Kruliš, Sláma - Jankových, Gardoň, Martin Procházka - Frolík, Kalla, M. Hořava - Kysela, Pazourek, Klimt - Lažo, Zajíc, Horna. Trenéři: Müller, Evan a Tatíček.
Vsetínští nastoupili do utkání s viditelným elánem a s odhodláním odčinit kladenskou porážku 1:2 z prvního kola. Kladenský gólman Kopřiva měl skutečně plné ruce práce. Horké chvilky mu nejprve připravoval Stantienův útok a poté i Vakova formace. Ve velké šanci se objevil Hašek, z mezikruží pálil dělovku Selingr. Tlak domácích byl korunován zásahem obránce Poláka, který se trefil na konci třetí minuty. Kladenští se do obranného pásma žlutozelených dostávali velmi zřídka, první střelu na Biegla vyslal až v deváté minutě Frolík. Jediným, komu se alespoň částečně dařilo vyvést dobře bránící Vsetínské z pohody, byl Radek Gardoň. Dvě minuty trvající příležitost vyrovnat dostali Kladenští na konci první části, kdy byl vyloučen domácí Hašek. Ani střelecký pokus někdejšího vsetínského křídla Martina Procházky však zvrat v utkání nepřinesl. Po první třetině tak domácí vedli 1:0.

Kladenští ožili až na začátku druhé části, kdy tyč Bieglovy klece nastřelil Lažo. V polovině utkání již bylo oživení hostů viditelně znát. Hrál se pohledný zápas v rychlém tempu. Před Bieglem nejprve zahrozil Procházka a po něm i Dlouhý a Gardoň, někdejší miláček vsetínských tribun. Na druhé straně se šancemi blýskli Slováci Luža a Hudec. Velkou šanci ke srovnání skóre měli hosté v další přesilovce. Gardoňova rána však cestu za záda vsetínského brankáře nenalezla. Pak úroveň utkání spadla na průměrnou úroveň. Obě mužstva se začala soustředit spíše na defenzívu a tak se zbytek třetiny dohrál víceméně ve středním pásmu. Nic nezměnila ani přesilovka Vsetína, kterou domácí odehráli v prostoru mezi dvěma modrými čarami. Po skončení druhé třetiny si tak Vsetínští stále drželi hubený náskok jednoho gólu.

Třetí část utkání přinesla doslova střelecké žně. Překvapený Hudec sice nejprve před Kopřivou minul, Vakova akce však ovoce přinesla. Vsetínský centr se před kladenským gólmanem skvěle uvolnil a rychlý švihem zápěstím nedal brankáři šanci. - 2:0. Následně na Kopřivu dorážel první vsetínský útok, jeho střelecké pokusy ale pozorného strážce branky nepřekvapily. V další šanci se objevili Hudec se Stantienem, tentokráte však promáchl slovenský centr. Rána dalšího Slováka, Patrika Luži, však síťku kladenské branky rozvlnila. - 3:0. Čest hostů zkoušel zachránit Procházka, jeho pokusy ale vyšly nadarmo. Byli to naopak domácí, kteří mohli slavit další branku. Stantien vymyslel krásnou akci, na jejímž konci stál rychlý švih Pavla Selingra. To už se ale Lapačem nesly známé lidovky v čele s populárním Vysokým jalovcem.

Zdislav Tabara (Vsetín): "Vzhledem k postavení v tabulce a velké marodce to pro nás bylo velmi složité utkání. Hrálo se v podstatě o šest bodů a díky využitým přesilovkám se nám podařilo zvítězit. Při normálním stavu se prosazujeme jen těžko a přesilové hry nás stále drží ve hře. Ve druhé třetině přišlo uspokojení, jen díky Bieglovi jsme neinkasovali. Ve třetí části jsme se vrátili k jednoduché přímočaré hře a to přineslo úspěch."

Vladimír Evan (Kladno): "Z naší strany je hodnocení jednoduché: chtěli jsme na Vsetíně bodovat, důkladně jsme se na zápas připravovali. Nepomohlo však ani to, že jsme přicestovali o den dříve. Utkání bylo dvě třetiny otevřené, jenže pak jsme ve třetí části propadli. Inkasovali jsme v nestandardních situacích, domácí se po druhé brance uklidnili a ve zbytku utkání podali bezchybný výkon. Ve druhé třetině jsme ještě měli jsme šanci na zvrat, bohužel, porážka je pro nás příliš krutá."