Přestřelku na Lapači ovládli Jestřábi

Radek Bařina, Václav Trávníček • 25.11.2009

Jedenáct gólů přineslo středeční utkání Vsetína s Prostějovem. Bohužel pro Valachy ale šest z nich skončilo za jejich brankovou čarou. Vsetínští museli celý zápas dotahovat skóre a přestože si v posledních deseti minutách vytvořili na ledě převahu, na tři body to nestačilo. Podruhé za sebou se střelecky výrazně prosadili vsetínští obránci. Dva góly vsítil Pavel Rajnoha, jedenkrát přesně mířil Pavel Zavrtálek.

- 18.kolo st 25.11.17:30
LHK Jestřábi Prostějov
5:6(2:2, 1:2, 2:2)
Branky a nahrávky: 15. Rajnoha (Horák), 18. Vaněk, 40. Rajnoha (Mikeš), 52. Mokrejš (Rajnoha, Štraub), 59. Zavrtálek (Ševčík, Štraub) - 8. Kavulič (Kučírek, Žajgla), 12. Piluša (Rak), 28. Rak (Sova), 39. Piluša (Paška , Sova), 43. Berčák (Rak), 47. Novosad (Duba). Vyloučení: 7:6. Využití: 2:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 916. Průběh utkání: 0:2, 2:2, 2:4, 3:4, 3:6, 5:6.
VHK ROBE Vsetín: Plšek - Horák, Rajnoha, Zavrtálek, Matula, Tomiš, Šimek - Mokrejš, Štraub, Tesařík - Matějka, Vaněk, Ševčík - Ašer, Klabačka, Mikeš
LHK Jestřábi Prostějov: Panec - Hlouch, Kučírek, Doseděl, Kolibár, Sova, Paška - Kavulič, Žajgla. Brynecký - Stejskal, Duba, Novosad - Piluša, Rak, Berčák

Když se již po 42 sekundách hry zjevil před Plškem zcela osamocený Kavulič, nevěstilo to pro domácí nic dobrého. Když o chvíli později předvedl Vsetín svou obvyklou přesilovkovou „formu“ z posledních zápasů, chmur na tvářích Valachů přibylo. Neubylo jich ani při první přesilovce Jestřábů. Sice v ní branka nepadla, několikrát však kotouč plachtil v hodně nebezpečné blízkosti domácí svatyně. Zlé tušení Vsetínských se pak definitivně naplnilo v minutě 8. Zavrtálek propadl v útočném pásmu, Matula nestihl rozjetého Kačírka zastavit a po jeho akci zakončoval Kavulič, byť s menšími problémy, do odkryté branky (0:1). Až v 9. minutě poprvé zahrozili i Valaši, tísněný Ašer ale z blízka puk za Pance neprotlačil. Poté sice Vsetín přežil oslabení, v čase 11:01 ale udeřilo podruhé. Rajnoha s Horákem jen přihlíželi tomu, jak si Piluša vybruslil z rohu až před branku a přesně umístěným bekhendem po ledě zvýšil náskok Jestřábů (0:2).

Vsetínské vrátila do hry přesilovka. Desetisekundovou výhodu hry pět na tři sice nevyužil, těsně po jejím skončení ale napřáhl od modré Rajnoha a Panec našel puk až v síti (1:2). Vstřelená branka Vsetín výrazně zvedla, zatlačil hosty do defenzívy a svou převahu korunoval v 18. minutě. Vaněk se protáhl před branku a jeden z prostějovských beků si puk nešťastně skopl bruslí do vlastní klece (2:2). Po první dějství tak na ukazateli skóre svítil stav 2:2.

Přestávka ukončila převahu Vsetína. Hned po rozehrávce se sice blýskl Mokrejš pohotovou střelou a hostující brankář neméně pohotovou lapačkou, už o minutu později ale mohl vést Prostějov. Při přesilovce Jestřábů se Zavrtálek srazil se svým spoluhráčem a díky tomu mohl střílet o okamžik později Brynecký, do zcela odkryté branky. Nejspíš se mu ale zželelo klubu, v němž kdysi hokejově vyrůstal a z metru proto zamířil mimo odkrytou branku. V minutě 27. mohli odpovědět Valaši, Matějka, po dobré práci Ševčíka za brankou, ale z blízka nepřehodil Pancův beton. A již o pár sekund později zafungovalo nedáš – dostaneš. Vsetín podivně střídal, Horák bohužel obsadil špatného ze dvou najetých soupeřových hráčů a rozjetý Rak prostřelil z brejku Plška (2:3).

Právě Horák mohl o minutu později odčinit svůj částečný podíl na předchozí brance. Krásným slalomem prokličkoval celé hřiště, zakončení se mu ovšem nepovedlo. Vsetín poté měl dvě přesilovky krátce po sobě, místo vyrovnání ale málem inkasoval. Nejprve Štraub, Horák a Rajnoha tak dlouho kombinovali kolem vlastní branky, až připravili šanci Rakovi, ten ale tentokrát souboj s Plškem prohrál. O chvíli později domácí ztratili puk pro změnu v útočném pásmu, Plšek navíc vůbec neodhadl své vyjetí a nebýt Horáka, který na brankové čáře výborným zákrokem nahradil Plška, mohlo být s Valachy zle. Jenže ono stejně bylo, jen o chvíli později. Štraub přímo před zraky rozhodčího zbytečně fauloval a Jestřábi trestali. Čtyři domácí hráči pečlivě hlídali vzduch, takže Piluša měl mezi kruhy dostatek času zamířit a přesně vystřelit (2:4). Ještě před sirénou ale Valaši vykřesali jiskřičku naděje. Rajnoha si šikovně najel před branku, dostal příhru zpoza klece a byť napoprvé Panec jeho pokus zneškodnil, na pohotovou dorážku téhož hráče byl již krátký (3:4). Do šaten tak odlétali Jestřábi jen s těsným náskokem.

Očekávaný nápor Valachů v úvodu závěrečného dějství nepřišel, ba co víc. V čase 41:16 zůstal před brankou zcela neobsazený Berčák, který pro přihrávce Raka procedil touš skrz Plška do sítě (3:5). Snahu o zkorigování soupeřova náskoku v dalších minutách hatily vyloučení hráčů VHK, a když ve 45. minutě putoval přísně za katr nešťastník Zavrtálek, dopili domácí kalich hořkosti do dna. Novosadova příhra zpoza branky se totiž odrazila od Plškovy hokejky a skončila za zády domácího muže s maskou (3:6).

Vsetín se k první vážné hrozbě v závěrečné dvacetiminutovce dostal až ve 49. minutě, po Štraubově střele ale dorážející Mokrejš promáchl před odkrytou brankou puk. Křídelní útočník první domácí formace si ale zlepšil chuť o minutu později. Po poněkud divoké přesilovkové kombinaci vypálil na branku bekhendem z mezikruží a jeho pokus zapadl pod víko Pancovy svatyně (4:6). Od tohoto okamžiku, jakoby na led nastoupila dvě zcela odlišná mužstva. Jestřábi se začali strachovat o výsledek a významně znervózněli, naopak Vsetín až neuvěřitelně ožil a od tohoto okamžiku zatlačil Prostějov do hluboké defenzívy. V 56. minutě ale Mokrejš z blízka Pance neprostřelil a hned po oddechovém čase hostů v téže minutě napálil stejný hráč břevno hostující klece.

110 sekund před koncem si domácí vzali oddechový čas a odvolali brankáře. Usilovné obléhání Pancovy klece nakonec zakončila úspěšná střela Zavrtálka ze skrumáže a v čase 58:55 to najednou bylo jen o gól (5:6). Poslední minuta byla hektická. Nejprve Brynecký neprostřelil v brejku Plška, v zápětí odjel domácí brankář na střídačku a v posledních sekundách to hořelo před hostující svatyní. V závěrečné vteřině zápasu proletěla tečovaná střela snad o centimetr kolem levé Pancovy tyče, po infarktovém závěru si tak hosté nakonec přeci jen odvezli ze Vsetína všechny tři body.

Juraj Jurík (VHK Vsetín)
Bohužel jsme po hloupých chybách vždycky pustili soupeře do vedení a pak jsme honili jeho náskok. Kluci dnes bojovali, ale když neproměníme stoprocentní šance a uděláme spoustu hloupý chyb za které nás soupeř potrestá, tak se pak těžko vyhrává. V závěru už kluci vyrovnat nestihli, bohužel. Utkání se zlomilo, když nám soupeř utekl na 3:2 a následně 4:2.

Jaroslav Beck (HK Jestřábi Prostějov):
Viděli jsme dramatické utkání, padlo hodně branek. Jsme samozřejmě rádi za tři body, bylo to mnohem lepší než ostudná porážka doma, kdy jsme hráli hrozně, ale ta hra se ještě musí zlepšit. Rozhodně máme co zlepšovat.