První souboj vyzněl pro Slavii, Vsetín zklamal v koncovce

Lukáš Hykš, Aleš Koňařík • 05.03.2003

V s e t í n / P r a h a – Kouzlo krále v počtu vychytaných nul Romana Málka se přeneslo i do play-off. Vsetínští útočníci nedokázali nalézt cestu k překonání slavistického gólmana a v prvním zápase čtvrtfinále podlehli favoritovi 2:0. Za Slavii se do střelecké listiny zapsali Kopecký a Krátoška. Především druhý gól, který přišel v samotném závěru druhé třetiny, byl pro další vývoj určující, Vsetín se neprosadil ani při závěrečné power-play. Série pokračuje ve čtvrtek. Součástí je FOTOREPORTÁŽ ze zápasu!

- ČF1 st 5.3.17:00
HC Slavia Praha
2:0
Branky: 7.Kopecký (Jaroš, Dlouhý), 39.Krátoška. Rozhodčí: Šindler, Haškovec - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 10:9. Využití: 0:0. Diváci: 3877. Třetiny: 1:0, 1:0, 0:0. Stav série: 1:0.
HC Slavia Praha: Málek - J. Novák, Graňák, P. Kadlec, Hejda, Posmyk, Kolařík - Duda, Beránek, Sup - Sailer, Krátoška, Antoš - Jaroš, M. Kopecký, R. Dlouhý - Šaffer, Fadrný, Tomica.
VHK ROBE Vsetín: Biegl - Luža, Frolo, Jaškin, B. Ptáček, Němec, J. Polák, od 31. min. navíc M. Horák - Kucharczyk, Vak, Stantien - Kacíř, Ambruz, Streit - Kotásek, Vampola, Demel, od 21. min. navíc Vymazal, Korotvička, Dubec.
První čtvrtfinálový zápas mezi Slavií a Vsetínem nabídl typický hokej pro play-off. Návštěva zůstala trochu za očekáváním, ale 3877 diváků, kteří si našli do Edenu cestu, se rozhodně nenudilo. K vidění byla celá řada osobních soubojů a velké nasazení na obou stranách. Taktika zněla vycházet ze zajištěné obrany, nepouštět soupeře pokud možno na dostřel a vyvarovat se chyb. Hosté v tomto ohledu dvakrát selhali, naopak Slavia zvládla utkání po taktické stránce výborně a zvítězila 2:0.

Že o vypjaté chvíle nebude nouze, naznačila hned 18. sekunda zápasu, kdy Sup najel v plné rychlosti do brankáře Biegla. Vsetínský gólman byl otřesen, ale mohl dále pokračovat. Rozhodčí tuto situaci jako faul neposoudili, vybrali si až zákrok Bohuslava Ptáčka na začátku 2. minuty. V přesilovce si vytvořil šanci pouze Duda, ale z blízka Biegla neprostřelil. Stejná možnost se naskytla Vsetínu po krosčeku Posmyka, ani hosté však v početní převaze nic převratného nevymysleli. Na začátku 7. minuty se prosadil slávistický útok "mladých pušek". Opět slavil úspěch jejich důraz před bránou. Jaroš a Dlouhý sice ještě puk do sítě nedopravili, Milan Kopecký však ležícího Biegla lehce přehodil. V 11. minutě to mohlo být již o dva góly, jenže Duda na Biegla nevyzrál a neujala se ani následná dorážka Supa. Jediné, co z celé situace rezultovalo, bylo oboustranné vyloučení. Na ledě to začalo jiskřit, že mantinely jenom duněly. V 17. minutě bylo Frolovo vražení na hrazení za hranicí povolené normy a Slavia hrála podruhé přesilovku. V čase 18:13 spálil tisíciprocentní šanci Krátoška, když z bezprostřední blízkosti přestřelil poloprázdnou branku.

Druhá část příliš hokejové krásy nenabídla. Hra byla hodně svázaná taktikou, rodilo se minimální množství šancí. Trestné lavice byly v permanenci, rozhodčí Haškovec a Šindler udělili v prostředním dějství celkem devět dvouminutových trestů. Především Roman Málek se v brance hodně nudil a zapotil se pouze při Demelově rychlém protiútoku, kteří Valaši založili paradoxně ve vlastním oslabení. I přesto se skóre měnilo. V čase 38:04 vyrobil hrubici v rozehrávce Luža, kterou Krátoška potrestal přesnou střelou do horního růžku. Slavia se dostala na koně, probudili se i do té doby laxní diváci. Pětadvacet sekund před druhou sirénou však přerušila snahu domácích chyba při střídání.

Přesilovku hostí přerušila přestávka a její zbytek dohrávali Valaši na začátku třetí třetiny. Ve 42. minutě byl blízko ke kontaktnímu gólu Kucharczyk, ale Málek byl proti. Vsetín zvýšil v závěrečné fázi zápasu agresivitu a Málek měl více práce než jeho protějšek. Největší šanci si vypracoval Vsetín v 53. minutě, jmenovitě Vampola, k jeho smůle však byl opět úspěšnější slávistický brankář. Zelenožlutým nepomohla ke korekci výsledku potažmo k vyrovnání ani téměř dvouminutová hra bez brankáře, a tak se hráči Slavie společně s fanoušky mohli radovat z prvního vítězství ve čtvrtfinálové sérii a navíc z dvanáctého čistého konta Romana Málka v sezóně.

Fotoreportáž (Jan Čekal - hc-slavia.cz)

Hned ze začátku utkání se v nezáviděníhodné pozici ocitl gólman Biegl.

Vsetínští záhy poznali jaký je rozdíl mezi soupeřem dnešním a tím z 52.kola. Útoky se na Biegla jen valily. Milan Antoš se probíjel do akce několikrát.

Pečlivý a disciplinovaný forčeking prováděla i mladá řada, zde Radek Dlouhý.

Aktivní hra se vyplácela, a již po sedmi minutách skóroval Milan Kopecký.

Pilný Aleš Krátoška mohl zvýšit na 2:0, zívající branku však zblízka netrefil.

Biegl musel mnohokrát ven z brankoviště, aby zabránil akcím slávistů.

Mnohokrát si také stěžoval u rozhodčího.

Josef Beránek předvedl dobrý výkon a byl stálým nebezpečím.

Ondřej Weissmann (Slavia Praha): "Zápas byl poměrně vyrovnaný, my jsme dobře bránili a nepustili soupeře do vyložených šancí. Navíc nám znovu skvěle zachytal brankář Málek. Jsem pochopitelně spokojen, že jsme důležitý úvodní zápas zvládli."

Zdislav Tabara (Vsetín): "Přestože všichni víme, že proti Slavii nemáme co ztratit, v první třetině byl na naší hře patrný respekt. Hráli jsme bez pohybu a nápadů. Od druhé části se náš výkon zlepšil, snad jsme tedy i my svým dílem nakonec přispěli ke kvalitnímu zápasu."