Rok 2008 završili vsetínští muži prohrou

Radek Bařina, Petr Vychopeň • 21.12.2008

V s e t í n - Poslední zápas v kalendářním roce 2008 mají za sebou hokejisté VHK. Od 17:00 se na vsetínském Lapači střetli se Šupmerkem a jednalo se o zajímavou podívanou. Skóre utkání otevřel v 10. minutě šumperský Osina, Valaši ale zásluhou Pavla Zavrtálka srovnali stav. Ve druhé třetině nejprve vrátil vedení na stranu hostů Žalčík, ale stejně jako v první části se obecenstvo dočkalo vyrovnání. To přišlo z hole vsetínského Podešvy, který tímto proměnil trestné střílení. Důležitý okamžik poté nastal v 38. minutě, když se puku zmocnil Drábek a chytře prostřelil Plška. Začátkem závěrečné části ještě Šumperk zvýšil svůj náskok prostřednictvím Fischera, na to už domácí nedokázali odpovědět. Zelenožlutí tak prohráli o dvě branky, stejně jako minulý zápas s Orlovou a loučí se tak s rokem 2008!

- 28.kolo ne 21.12.17:00
Draci Pars Šumperk
2:4(1:1, 1:2, 0:1)
Branky a nahrávky: 13. Zavrtálek (Klabačka), 32. Podešva z trestného střílení - 10. Vymazal (Osina), 24. Žalčík (Peška), 38. Drábek, 42. Fischer (Drábek, Čížek). Vyloučení: 7:6. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 2480. Střely na branku: 20:32. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 2:2, 2:4.
VHK ROBE Vsetín: Plšek - Haschka, Šimek, Rajnoha, Zavrtálek, Matula, Bezouška, Černý - Marek, Gergela, Vaněk - Tesařík, Štraub, Mikeš - Hrňa, Klabačka, Podešva
Draci Pars Šumperk: Maláč - Vrtík, Holík, Osina, Blanár, Sedlák, Ondráček, Novotný, Stejskal, Vymazal, Duba, Novosad, Ambruz, Čížek, Drábek, Fischer, Přikryl, Peška, Žalčík.
Úvod zápasu mezi týmy Vsetína a Šumperka přinesl vyrovnaný a bojovný hokej. Jako první zahrozili ve 2. minutě z rychlého protiútoku Vymazalem hosté, čímž Valachům názorně předvedli, co a kdo bude hlavním nebezpečím pro jejich branku. Následně si oba týmy bez valného úspěchu vyzkoušely přesilové hry, větší vzruch tak přinesla až minuta osmá, kdy po skrumáži před Plškovou brankou nepřehodil ležícího brankáře domácích jeden ze šumperských útočníků. Do třetice už se ale hostující hráči radovali. Dva vsetínští hráči se ve středním pásmu sjeli u jediného hráče hostů, ten pohotově prodloužil puk najetým spoluhráčům, kteří ukázkově vyšachovali zbylého beka Vsetína i s gólmanem Plškem, takže na zakončujícího se Vymazala se smála prázdná brána (0:1).

Hned po půl minutě mohlo být vyrovnáno, Hrňa však v brejku přestřelil Maláčovu bránu. Minuta 12. přinesla faul Pešky, kterého přesně po minutě vyhnal z lavice hanby svým gólem Zavrtálek. Vsetínu se zdařila přesilovková kombinace, na jejímž konci byl právě obránce Valachů, který z mezikruží poslal puk přesně k tyčce (1:1). Vstřelená branka domácí očividně povzbudila a ti byli ve zbytku třetiny nebezpečnějším týmem. Tesaříkovu střelu, nápor Klabačkovy formace i pokus Vaňka z mezikruží však zlikvidoval bezchybný Maláč. Po prvním dějství tak svítil na ukazateli zaslouženě vyrovnaný stav 1:1

Do třetiny druhé vstoupil lépe tým Šumperka, získal územní převahu a po necelých čtyřech minutách hry i vedení. Velký podíl na tom měl obránce Vsetína Černý, jenž svou rozehrávkou našel přímo Peškovu hůl na mezikruží. Hostující hráč ještě nesobecky posunul kotouč Žalčíkovi a ten opět zakončoval do „prázdné“ (1:2). Aktivita hostů neopadla ani po vstřelené brance, jejich další útočné snahy ale končily na obraně Valachů, případně na pozorném Plškovi. Ten se vytáhl především v minutě 27. proti dělovce Stejskala. Domácí poté přečkali šumperskou přesilovku a pozvolna se svému favorizovanému soupeři začali znovu herně vyrovnávat.

Přesně v polovině zápasu se z úhlu řítit na Maláče Tesařík, bekhendem v tísni ale muže s maskou nepřehodil. O pár vteřin později napřáhl na druhé straně z levého kruhu Vymazal a za Plškem poprvé zvonila tyč. Hned z protiútoku ale ujel Marek, byl podražen a rozhodčímu nezbylo nic jiného než nařídit trestné střílení. K němu se postavil Podešva, a byť to v jednu chvíli vypadalo, že mu puk uteče, dokázal černého neposedu zavčasu zkrotit a precizním blafákem nedal Maláčovi šanci (2:2). Stejně jako v prvním případě, i tentokrát dodala vstřelená branka energii do žil Valachů a ti v dalších minutách několikrát nebezpečně zaměstnali Maláče. Ten však v největší šanci zneškodnil Štraubův pokus v oslabení. V 38. minutě ale udeřilo na druhé straně. Hosté podnikli další ze svých smrtících protiútoků, Drábek si chytře počkal na pohyb Plška a poté z úhlu zamíříl přesně mezi jeho betony (2:3). Po dvou třetinách tak byli spokojenějším týmem hosté.

Do závěrečného dějství sice vlétli Vsetínští plni elánu, po minutě a půl hry jim ovšem Šumperští řádně přistřihli křídla. Z náporu Valachů se totiž vyřítilo do přečíslení trio hostujících forvardů a další z jejich ukázkových kombinací skončila Fisherovým přehozením ležícího Plška (2:4). Domácí odpověděli Mikešem, jehož akci ale zakončil Tesařík v obtížné pozici jen do Maláče. Další domácí útočné aktivity hosté perfektní obranou likvidovali již v zárodku, naopak sami znovu orazítkovali konstrukci za Plškem, tentokrát po ráně Stejskala. Na led se poté vloudila nervozita, dlouhá pasáž hry tak byla rozkouskována četnými vyloučeními a osobními souboji.

Až minuta 50. dodala znovu vzrušení z rodu hokejových. Klabačka s Hrňou jeli sami na Maláče, tak dlouho si ovšem přihrávali, až skončili i s pukem za brankou. Domácí ostrostřelec Hrňa si poté zopakoval únik i o dvě minuty později, jeho střelecká hokejka však asi tentokrát zůstala zapomenuta v šatně. Ani jeho věrnému souputníkovi Podešvovi se ve třetí třetině nevedlo o mnoho lépe, předvedl sice krásný slalom přes celé hřiště, svou bombou ovšem rozezvučil jen horní tyč hostující svatyně. Víc šancí již zkušení hosté Vsetínu nepovolili a svou bezchybnou hrou jasně dokazovali zaplněným tribunám, že jsou pasováni na favorita celé soutěže po zásluze. Dvě minuty před koncem si domácí vzali oddechový čas, odvolali brankáře a ihned po vhazování se Mikešem dostali do velké šance. Sám před Maláčem se však vsetínský útočník ještě snažil připravit vánoční dárek jednomu ze svých spoluhráčů, avšak neúspěšně. Víc příležitostí již s přehledem hrající Šumperk Valachům nedovolil a poslední sekundy se tak odehrály především ve středním pásmu. Ve velmi kvalitním zápase tak nakonec zvítězili o chloupek lepší hosté a po zásluze si odvezli do svých domovin tříbodový dárkový balíček.