SDO: Olomouc byla nad síly Valachů, na Lapači vyhrála 5:1

Radek Bařina • 15.11.2014

Další porážku si na své konto připisují starší dorostenci VHK Vsetín. Olomouci dokázali být relativně vyrovnaným soupeřem pouze v první třetině, kterou prohráli 1:2. Od prostředního dějství už se hrálo pouze na jednu bránu a jen díky dobře chytajícímu Bechnému a pozorné obranné práci Valaši až do 50 minuty drželi hratelný stav. Pak ale v krátkém sledu dvakrát inkasovali a o výsledku bylo definitivně rozhodnuto. Olomouc tak po zásluze odváží z Lapače tři body.

ELSD - 21.kolo so 15.11.12:00
HC Olomouc
1:5(1:2, 0:1, 0:2)
Branky a nahrávky: 13. Lainka (Kovář) – 5. Štefka (Říčka, Jeklič), 10. Horák (Šoustal), 27. Horák (Spurný), 50. Štefka (Beutl), 50. Jeklič (Říčka, Štefka). Rozhodčí: Vaněk – Dopitová, Valentík. Vyloučení: . Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: . Střely na branku: . Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:5.
VHK ROBE Vsetín: Bechný – Bártek, Richter, Weintritt J., Vítek, Vodák, Rýpar – Abazaj, Toman, Dubnický, Lainka, Humplík, Gharibyar, Weintritt M., Jochymek, Kovář, Janošek
HC Olomouc: Šoustal – Zabloudil M., Kališ, Štefka, Štreit, Metelka, Klvaňa, Beutl, Škoda – Heža, Spurný, Jeklič, Zabloudil Z., Horák, Marek, Říčka, Husták, Malý, Beier, Kuba

Úvodní minuty extraligového utkání staršího dorostu mezi Vsetínem a Olomoucí přinesly oboustranně opatrnou oťukávanou. O vzruch, a rovnou gólový, se tak postarala až minuta 5. Jeklič ve středním pásmu vypíchl puk, Bechného sice nepropálil, dojíždějící Říčka ale posunul touš na osamoceného Jana Štefku a ten zblízka neměl problém uklidit puk do odkryté brány. Domácí mohli o minutu později vyrovnat. Michal Weintritt proslalomoval celé kluziště, gólmana Šoustala ale zblízka neprostřelil.

S přibývajícími minutami se začala aktivita stěhovat na hole Hanáků. Díky ní si v polovině třetiny vykoledovali přesilovou hru a tu následně využili. Jiří Horák se u vlastní branky chopil puku, po pravém křídle s ním pronikl až do útočného pásma a střelou z úhlu na vyrážečku zaskočil Bechného. Vstřelená branka hosty ještě více povzbudila a ti v dalších minutách zle zatápěli domácí defenzívě. Ve 13. minutě však z čista jasna udeřilo na opačné straně. Kovář po vhazování ve středním pásmu šikovně obskočil protihráče, přistrčil puk Petru Lainkovi a ten i s trochou štěstí procedil puk pod Šostalovou vyrážečkou do brány. Ve zbytku třetiny byli hosté aktivnější, dobře pracující defenzíva VHK je ale pustila do minima šancí a ty pochytal spolehlivý Bechný. Přesto byli po dvaceti minutách spokojenější týmem Olomoučtí.

Ve druhé třetině jsme sledovali hru na jednu bránu. Hosté si hned ve 23. minutě vykoledovali přesilovou hru a jako olomoucká početní výhoda pak vypadal i zbytek třetiny. Valaši, v čele s Bechným ale statečně odolávali. Ve 25. minutě přestáli velký závar před svou brankou, když Zdeněk Zabloudil nedokázal usměrnit puk za záda již ležícího Bechného, na sklonku 27. minuty ale nakonec přeci jen kapitulovali. Mohlo za to hrubě nepovedené střídání, po němž se za zády vsetínských hráčů zjevil osamocený Jiří Horák, který následnou precizní bekhendovou kličkou nedal Bechnému nárok.

O chvíli později mohl zvýšit agilní Jeklič, bombou z pravého křídla ale Bechného nepřekonal a neúspěchem skončila i řada dalších olomouckých pokusů o zvýšení náskoku. Vsetínští se v těchto fázích zápasu zmohli jen na vyhazování puku ze svého pásma, nic víc jim Hanáci nedovolili. Stále ještě hratelnou dvougólovou ztrátu ale Valaši až do druhé sirény udrželi, přestože hráli řadu oslabení. Na opačné straně hřiště se Šoustal nudil. Snad jen závar vyvolaný Kovářovou formací ve 36. minutě ho mohl lehce vylekat, domácí z něj ale nevybojovali víc, než svou první zápasovou přesilovku – a ta se jim vůbec nepovedla. Po čtyřiceti minutách tak prohrávali s Olomoucí 1:3.

Do třetího dějství vstoupili domácí se zjevnou snahou pokusit se se zápasem něco udělat. Olomouckým se ale dařilo útočné snahyVHK zdárně eliminovat a i nadále pevně drželi otěže zápasu ve svých rukou. Definitivní uklidnění do řad Hanáků mohla vnést 45. minuta, Horák však v přečíslení 2 na 1 střelou po ledě Bechného nepřekonal. Potvrzení hostující výhry tak přinesla až minuta 50. Domácí se dostávali do nadějné příležitosti, nechali si však touš vypíchnout. Ujal se ho Jan Štefka, který se následně v plné rychlostí prohnal kolem vsetínských beků a střelou na vyrážečku překonal Bechného.

O půl minuty později dal konečnou podobu výsledku Matic Jeklič . Ten zakončil rychlý hostující výpad nechytatelnou dorážkou. V závěru zápasu se domácí snažili alespoň o kosmetickou úpravu výsledku, v největší šanci ale Janošek z mezikruží neprostřelil Šoustala. Olomouc si tak po výhře 5:1 odváží ze Vsetína zasloužené 3 body.