Série nekončí, Valaši šesti brankami ve třetí třetině přejeli Drtiče!

Radek Bařina, Václav Trávníček • 19.03.2009

V s e t í n – Fantazie! Ve druhém čtvrtfinálovém utkání byli hokejisté Vsetína sedmnáct minut od vyřazení, přesto se jim podařil málo vídaný obrat. Během třetí dvacetiminutovky nastříleli šest branek, čímž z „rozhodnutého“ stavu 1:3 udělali doslova rozhodnutý stav 7:3. Vítěznou branku vsítil veterán Josef Štraub, který tím společně s dalším střelcem Josefem Mikešem oslavil čtvrteční svátek. Série pokračuje v sobotu na ledě Hodonína, kde se rozhodne o postupujícím do semifinále.

- ČF čt 19.3.18:00
SHK Hodonín
7:3(1:2, 0:1, 6:0)
Branky a nahrávky: 14. Mikeš (Hrňa), 43. Černý, 43. Hrňa (Podešva), 48. Štraub, 53. Tesařík (Mikeš, Štraub), 51. Ašer (Podešva), 52. Knebl (Klabačka) - 12. Zábranský (Hoza), 14. Komárek (Rapant), 35. Peš (Barták, Zábranský). Vyloučení: 8:12 navíc Peš (HOD) 10 minut OT. Využití: 3:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 2510. Střely na branku: 52:27. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:3, 7:3
VHK ROBE Vsetín: Plšek - Matula, Šimek, Černý, Zavrtálek, Rajnoha, Haschka - Marek (41. Klabačka), Gergela (41. Tesařík), Vaněk - Hrňa, Štraub, Mikeš - Knebl, M. Podešva, Ašer.
SHK Hodonín: Holeš (51. Hubačka) - Březina, Komárek, Pokorný, Hučko, Protivný, Podešva - ČČárský, Obdržálek, Kýhos - Hoza, Rapant M., Zábranský - Barták, Peš, Matušek - Surový, Průdek

Do utkání Vsetína s Hodonínem vstoupili mnohem aktivněji hráči v zelenožlutých dresech. Ve 3. minutě našel při přesilovce Hrňa přihrávkou z rohu Ašera, ten ale z hranice brankoviště nedokázal usměrnit puk mezi tři tyče. I další minuty se odvíjely především před hostující bránou, druhá přesilová hra se ovšem Vsetínu nepovedla a brankové příležitosti se tak diváci dočkali až v 7. minutě. Gergela našel rozjetého Marka, ten však v časové tísni poslal puk jen do gólmana Holeše. Drtiči si svůj první nebezpečnější protiútok schovali až do minuty 9. Ve skrumáži před Plškovou brankou ale Rapant neprostřelil Plška. Následovala nepovedená hodonínská přesilovka, přesně minutu po jejím skončení se ale Hoza v rychlém průniku protáhl kolem Haschky a osamoceně dojíždějící Zábranský poslal Plškem vyražená kotouč do odkryté branky (0:1).

Vsetínskou aktivitu inkasovaný gól neutlumil, za což byli Valaši již po dvou minutách odměněni vyrovnáním. Hodoníská obrana nechala Hrňovi dostatek času vybruslit si před bránu a jeho střelu tečoval Mikeš mimo Holešův dosah (1:1). Radost z vyrovnání ovšem vydržela domácím pouhých 16 sekund. Váhavému Zavrtálkovi uzmul ve vsetínském obranném pásmu kotouč Rapant, poslal jej na modrou Komárkovi a jeho dělovka skončila i s přispěním tyče za Plškovými zády (1:2). Závěr třetiny již přinesl pouze po jednom vyloučení na každé straně a příležitost Obdržálka, který si dojel vlastní střelu odraženou od mantinelu, z úhlu ale na Plška nevyzrál. Přesto odcházeli do šaten spokojeněji Drtiči.

I v úvodu dějství pokračoval hlavní rozhodčí v praktikování přísného metru a tak se stalo, že 22. minuta přinesla Hodonínu dlouhou přesilovku čtyři na tři, vyšperkovanou 43 sekundovou přesilou dvou mužů. Branku domácích ovšem paradoxně nejvíce ohrozil Pavel Marek, od jehož brusle odražená střela jen těsně proklouzla kolem levé Plškovy tyče. Po skončení hostujících přesilovek převzali znovu iniciativu hráči v zelenožlutém. Zavrtálkova rána v početní výhodě domácích ale prosvištěla těsně kolem Holešovy tyčky, o dvě minuty později pak neuspěl kanonýr Knebl, který ani nadvakrát nepřekonal pohotového Holeše. Do střelecké listiny se nedokázal zapsat ani Marek v minutě 27., nepovedlo se mu totiž přehodit ležícího brankáře SHK.

Pod tlakem hrajícím hostům nezbývalo často nic jiného, než se uchylovat k nedovoleným zákrokům, Mikešovo přesilovkové zakončení z voleje ale zastavilo Holešovo břevno a krátkou dvounásobnou přesilovku sehráli domácí mizerně. V minutě 35. ovšem z ničeho nic udeřilo na straně druhé. Hosté, kteří působili sebevědomým a mnohdy až profesorským dojmem využili toho, že domácí obránci nestihli vystřídat a po dlouhém zámku našel Barták přesným křížným pasem hůl najíždějícího Peše a ten z blízka bez problémů zakončil do odkrytého kouta branky (1:3). Poslední minuty třetiny pak přinesly zejména nervozitu na hřišti i v hledišti, po druhém dějství tak panovala na zaplněných ochozech vsetínského zimáku neveselá nálada.

Jestliže po dvou třetinách věřili hostující hráči ve zdárné dokončení série v nejkratším možném čase, třetí třetina je dokonale vyvedla z omylu. Domácí trenér totiž přeházel útoky a vsetínští hráči připravili spolu se svými fanoušky Drtičům dokonalé peklo. Ve 42. minutě ještě vsetínský Martin Podešva z úhlu neuspěl, o minutu později ovšem putoval na trestnou lavici hodonínský Ondřej Podešva za napadení a domácí se dočkali důležité kontaktní branky. Holešovu riskantní rozehrávku zastavil na modré Černý a jeho následná střela změnila před hostujícím gólmanem směr a prošla až do sítě (2:3). Hned o pár sekund později předvedl krásnou kličkovanou, jako by živou vodou politý, Haschka, jeho slalom však skončil střelou mimo tři tyče.

Drtivý tlak Valachů pokračoval a po Pokorného faulu přišlo i kuriózní vyrovnání. V souboji o kotouč se v rohu za Holešovou brankou setkaly hole jednoho z hostujících beků a domácího Hrni, načež černý nesmysl vzlétl do vzduchu, otřel se o horní síťku Holešovy svatyně, přeskotačil po břevně a své nevídané putování zakončil nárazem do Holešových zad a odrazem za brankovou čáru (3:3). Ani po vyrovnání nepovolili domácí v náporu a již za minutu a půl strhli vedení na svou stranu. Forčekující Štraub obral v rohu o kotouč hostujícího obránce, vybruslil si před bránu, mazácky obešel Holeše a s přehledem zasunul touž do sítě (4:3).

Otřesení Drtiči si vzali time out, ten jim ovšem příliš nepomohl. Ve 49. minutě ještě Klabačkova rána skončila pouze na Holešově masce, hned v minutě následující ale předvedli ukázkovou kombinaci na jeden dotek Štraub Mikeš Tesařík, po jehož střeleprošel puk skrz betony přemisťujícího se Holeše do sítě po páté (5:3). O 50 vteřin později to již bylo o tři branky. V přesilovce zůstali před bránou Martin Podešva a Jakub Ašer, načež puk po střele druhého jmenovaného skončil na místě neznámém a po signalizaci brankového rozhodčího se hlavní přiklonil k názoru, že kotouč překročil brankovou čáru a bylo to 6:3. Zdeptaný Holeš poté opustil své místo v brance, jeho náhradník Hubačka si však ještě nesáhl na puk a už ho musel lovit ze sítě. Klabačkovu nepovedenou střelu si před brankou našel Knebl a přesným zakončením po ledě přivítal novou tvář v hodonínské svatyni (7:3). Závěr zápasu se již dohrávaly oba týmy v poklidném tempu s vědomím, že se tato čtvrtfinálova série bude hrát na tři utkání. Po zasloužené výhře 7:3 si tak Valaši prodloužili, minimálně do soboty, sezónu.