Sparta zlomila Bieglovo kouzlo, Vsetín v dohrávce prohrál

Aleš Koňařík • 21.01.2003

V s e t í n – Bieglova neprůstřelnost se zastavila na hranici 300.minut a ukončila ji Leškova teč Bělohlavovy střely. Vsetín také poprvé v novém roce na Lapači prohrál, když vyrovnaný duel převážil na stranu Sparty útočník Michal Broš. Domácí, kteří celý zápas dotahovali, již na branku ex-vsetínského útočníka nenalezli odpověď. Čest domácích střelců zachraňovali proti Spartě obránci Polák a Ptáček, pro něhož to byla první extraligová branka v kariéře.

- 34.kolo út 21.1.17:00
HC Sparta Praha
2:3
33. J. Polák (Vak), 48. B. Ptáček (Jaškin) - 31. Leška (Bělohlav), 38. Ujčík (Leška, Ptáček), 51. Broš (O. Malinský). Rozhodčí: Šindler - Kostka, Český. Vyloučení: 5:7. Využití: 1:0. Diváci: 4581.
VHK ROBE Vsetín: Biegl - Luža, Frolo, Jaškin, B. Ptáček, Němec, J. Polák - Kacíř, Gardoň, Streit - Kucharczyk, Stantien, Vampola - Kotásek, Vak, Ambruz.
HC Sparta Praha: Bříza - F. Ptáček, Jiruš, Nedvěd, Srdínko, Jan Hanzlík, O. Malinský - Ujčík, Leška, Bělohlav - Kratěna, Broš, Tomajko - Vondráček, Žemlička, Havelka. Trenéři: Hadamczik a Konečný
Sparťanští hokejisté začali v dohrávaném utkání na pohled sebevědoměji, jenže během několika minut se aktivita přestěhovala na vsetínské hokejky. Bříza byl v plné permanenci, a především akce agilního Ambruze volala po gólu. Vsetínský útočník však na Břízu nevyzrál ani opakovanou dorážkou, z chytré Gardoňovy přihrávky mířil Streit těsně vedle klece.

Neujaly se ani dvě pohledné stahovačky Kucharczyka, resp.Ambruze. Vsetín byl v útoku dlouho živějším mužstvem, Spartě dělalo rychlé bruslení domácích hráčů problémy, chyběla však přesná finální přihrávka a zakončení. Sparta se pokusila vysunout forčeking, vytěžila jednu přesilovku, jenže i Biegl byl stejně jako jeho protějšek stoprocentní.

Druhá část se však odehrávala spíše podle sparťanských not. Hned z kraje třetiny vyslali na Biegla jedovaté projektily Havelka a Ujčík. Výpady hostů se staly častějšími a nebezpečnějšími, v 25.zabránil Leškovi ve skórování s pomocí faulu Luža, po spolupráci s Brošem přetáhl bekhendový blafák obránce Nedvěd. Gól visel ve vzduchu, ačkoliv se poprvé radovali vsetínští hráči. Předčasně, Gardoňova teč Jaškinovy střely byla posouzena jako hra vysokou holí. Z takřka následné akce profitovala Sparta, Bělohlavovu střílenou přihrávku usměrnil jemnou tečí za Bieglova záda Leška.

Beiglova domácí neprůstřelnost se tak zastavila na hranici 300.minut. Vsetín odpověděl poměrně záhy, vyloučený Malinský strávil na trestné lavici pouhých osm vteřin. Vak vybojoval puk pro obránce Poláka, který propálil vše, co mu stálo v cestě. Obrat měl na hokejce Kacíř se Stantienem, tentokrát se už Bříza překonat nenechal.

Poslední slovo měli v prostřední části hosté. Střelec první branky Leška poslal přesnou příhru nedůrazně krytému Ujčíkovi, kterému stačilo jen nastavit hůl a Sparta opět vedla.

Vsetín rozhodně nehodil flintu do žita a dále bojoval s maximálním nasazením. Střelecké štěstí se ale domácích hráčů nedrželo, Streit v souboji s Břízou selhal i opakovanou dorážkou a většina dalších střeleckých pokusů jen neškodně pleskala o zadní hrazení. Přesto se vsetínské mužstvo dočkalo vyrovnávací branky, byť trochu kuriózní. Ránu obránce Jaškina vyrazil Bříza vysoko nad, puk se pomalým obloučkem snášel za jeho záda, až jej na brankové čáre dostrkal směrem k vyrovnání další obránce Ptáček.

Jenomže o možnost získat alespoň bod se domácí připravili vlastní otevřenou hrou. Sólo Ujčíka ještě Biegl chytil, pak si ale se vsetínskou pětkou pohrál Brošův útok, sám jeho šéf dorazil za Biegla Malinského pokus od modré.

Závěr Vsetínu nevyšel podle jeho představ, vyloučen byl sice Nedvěd za hrubost, Sparta si už těsné vítězství zkušeně pohlídala.

Zdislav Tabara: „Bylo to nadprůměrné utkání, hráli jsme dnes od počátku aktivně, neměli jsme co ztratit. Bohužel pro nás byl v brance Bříza, který Spartu držel. Dostali jsme zbytečné diskutabilní branky, nicméně Sparta dnes byla ve střelbě lepší."

Alois Hadamczik: „Nedivím se, že Vsetín doma tolik vyhrává, předvedl skvělý výkon s dobrým bruslením a nasazení. Kromě první třetiny jsme hráli dobrý hokej, na to, že máme 9 hráčů mimo hru jsme s výkonem spokojeni. Například první formaci s Ujčíkem a Bělohlavem jsme poskládali až těsně před zápasem."