Starší dorost na Spartu v prvním čtvrtfinále nestačil

Radek Bařina • 13.03.2012

Domácím neúspěchem skončilo první čtvrtfinále ELSD mezi VHK a Spartou. Hosté se na Lapači předvedli ve výborném světle a po celý zápas byli hokejovějším týmem. Vsetínští sice bojovností dokázali soupeřovy kvality částečně neutralizovat, nedokázali si ale poradit s Martinem Réwayem. Právě největší hvězda sparťanského dorostu dokázala třemi góly během druhé třetiny odpovědět na vsetínské srovnání a velkou měrou se tak postarala o to, že první výhra v sérii poputuje do hlavního města. Druhé utkání je na pořadu ve čtvrtek od 16:00 v Praze.

ESD - ČF1 út 13.3.18:00
HC Sparta Praha
4:7(1:2, 2:3, 1:2)
Branky a nahrávky: 7. Ščotka (Mikula), 23. Mikula (Zvonek), 30. Zvonek (Šiafutdinov, Neuwirth), 60. Zuzaník (Stodůlka) - 3. Matějček (Hemr), 6. Matějček (Vacek), 24. Réway (Matějček), 28. Réway, 35. Réway (Simon), 45. Kliment (Réway), 55. Březina (Simon, Matějček). Rozhodčí: Dědek - Kašík, Wesley. Vyloučení: 9:13 navíc Pokorný, Pulkrab (oba SPA) 10min OT. Využití: 2:2. V oslabení: 0:0 Diváci: 1110. Střely na branku: 45:45. Průběh utkání: 0:2, 2:2, 2:4, 3:4, 3:7, 4:7.
VHK ROBE Vsetín: Svoboda - Žabčík, Hryciow, Vašíček, Zuzaník, Svozílek, Ščotka - Zvonek, Neuwirth, Stupka, Forch, Stodůlka, Helešic, Kuchařík, Grygar, Šiafutdinov, Mikula.
HC Sparta Praha: Neužil - Kliment, Keller, Kolář, Slavíček, Vacek, Březina, Bílek - Hemr, Réway, Bartoš, Brém, Pokorný, Pulkrab, Preševa, Matějček, Simon, Abdul, Procházka.

První čtvrtfinále play-off ELSD mezi Vsetínem a Spartou odstartovala šance domácího Šiafutdinova. Ten se od mantinelu proháčkoval až na mezikruží, jeho střelu ale vytěsnila vyrážečka Neužila. Ani hosté se nechtěli nechat zahanbit a na rozdíl od Vsetína proměnili aktivní nástup v brzkou branku. Martin Matějček spíše jenom nahazoval puk od mantinelu na bránu, ten ale, naneštěstí pro vsetínského brankáře Svobodu, minul jeho lapačku a zastavil se až v síti. Vstřelená branka hosty uklidnila a zároveň povzbudila k aktivní hře. Ve čtvrté minutě sice nevyužili svou první přesilovou hru, v čase 5:54 se ale přesto radovali podruhé. Vacek vybojoval puk v rohu, poslal přesný pas najíždějícímu Martinu Matějčkovi a ten z blízka bez problémů uklidil puk do odkrytého kouta branky. Radost však Sparťanům vydržela pouhých sedmnáct sekund. Po vyhraném buly v útočném pásmu napřáhl Jan Ščotka a jeho skrytou ránu objevil Neužil až v síti.

Hned po rozehrávce sahali domácí dokonce po vyrovnání. Přečíslení dva na jednoho jim ale překazil hlavní rozhodčí, který upřednostnil vyloučení ex-vsetínského Pokorného na deset minut za nesportovní chování. V dalších minutách byl na Lapači k vidění bojovný hokej. Sparťané působili hokejovějším dojmem a drželi Valachy v bezpečné vzdálenosti od své klece. Ve třinácté minutě vybruslil výborně hrající Réway z rohu do střelecké pozice, Svobodovo rameno ale domácí zachránilo. Na druhé straně se dostal z čista jasna do velké šance Stodůlka, z mezikruží ale Neužila nepropálil. V sedmnácté minutě neuspěl při přesilovce ani Kuchařík. Ten dostal přihrávku zpoza brány, z bezprostřední blízkosti ale na brankáře v rudém nevyzrál. A protože se, přes tutovku Simona, neprosadila v přesilovce ani Sparta, odcházely oba celky do kabin za stavu 1:2.

V úvodu druhé periody jakoby oba týmy na chvíli zapomněly na bránění. Během dvou minut měly oba celky minimálně po dvou velkých příležitostech. Největší Sparťanskou měl Hemr, který v úniku přestřelil, na opačné straně zase Neuwirth nevyzrál na Neužila. Útočné manévry ukončil čas 22:06 a v něm vyrovnávací branka Vsetína. Josef Mikula se nejlépe zorientoval ve skrumáži před brankou, z blízka procedil puk mezi gólmanovými betony a přiměl tak většinu z tisícovky diváků k výbuchu radosti. Hosty inkasovaná branka nejenže nezaskočila, naopak je vyburcovala ke zlepšené hře. Spatra si tak ihned vynutila tlak a za minutu a půl měla vedení zpátky. Matějček přihrál na útočnou modrou rozjetému Martinu Réwayovi, ten si blafákem vychutnal Svobodu a pak bez problémů zasunul do odkryté branky. Dvě minuty na to se hostům naskytla možnost hry ve čtyřech proti třem a Pražané jí nepohrdli. Martin Réway se chopil puku za vlastní brankou, v poklidu projel celým kluzištěm a pak ho bekhendem uklidil do levého horního růžku domácí klece.

V polovině třetiny si i Vsetín zahrál proti třem a také on tuto šanci využil. Kamil Šiafutdinov poslal přihrávku zpoza brány a Dalimil Zvonek usměrnil puk do odkryté branky. Inkasovaná branka jakoby znovu nastartovala Sparťany. Ti si v následující pětiminutovce vytvořili hned několik velkých šancí, Svoboda ale Valachy držel nad vodou. V pětatřicáté minutě přesto kapituloval a nebyl to nikdo jiný než Martin Réway, kdo mířil do černého. Tentokrát to byl Simon, kdo mu poslal puk do jízdy a vycházející hvězda českého hokeje opět zavěsila bekhendem pod víko. Po brance se hosté zaměřili především na bránění náskoku. Přesto nechybělo mnoho, aby ještě před přestávkou inkasovali. Šiafutdinov byl při svém průniku faulován a hlavní rozhodčí nařídil trestné střílení. Šikovný ruský útočník ale blafákem na Neužila nevyzrál, do kabin si proto hosté odnášeli pohodový, dvoubrankový náskok.

Třetí třetina se již zcela odehrávala pod taktovkou Sparty. Ta, vědoma si svého náskoku, hrála v pohodě a držela domácí na distanc od své branky. Na Valaších se navíc s přibývajícími minutami začala stále více projevovat rezignace. Ta ještě zesílila v pětačtyřicáté minutě. Pražané totiž hráli přesilovku a po deseti vteřinách ji využili. Sražená střela od modré dopadla přímo před Michala Klimenta a ten zblízka uklidil touš do klece.

V padesáté minutě mohl zvýšit Procházka, dělovkou z bezprostřední blízkosti ale trefil jen Svobodu. Na opačné straně neuspěl Neuwirth, jenž nepřetlačil Neužilův beton. Pět minut před koncem se skóre změnilo již do hrozivé podoby 3:7. Simonova prudká přihrávka v přečíslení tři na jednoho, trefila brusli Marka Březiny a od ní se touš nezadržitelně odrazil do brány. Poslední slovo v utkání ale přeci jen patřilo VHK. Josef Zuzaník se uvolnil na útočné modré a poté přesně umístěnou střelou z mezikruží prostřelil brankáře. Po výhře 7:4 se Sparta ujala vedení v sérii 1:0 a už ve čtvrtek může, na vlastním ledě, rozhodnout o svém postupu.

Luboš Jenáček (trenér Vsetína): "Oproti zápasu s Třincem nám bohužel nevyšel začátek utkání. Povedlo se nám snížit na 1:2, byly tam fáze zápasu, kdy jsme měli šance na to, abychom utkání dostali alespoň do remízového stavu a pak by to možná vypadalo úplně jinak. Když to ale zhodnotím celkově, tak dnes byla Sparta lepší. V Praze to samozřejmě bude hodně těžké, nicméně v hokeji je všechno možné a my zbraně rozhodně neskládáme."

Jiří Zelenka (trenér Sparty): "Tak určitě to bylo hodně těžké utkání a jsme moc rádi, že jsme tady vyválčili výhru, která je pro nás hodně důležitá. Klukům se dařilo plnit pokyny, které jsme jim řekli v kabině. Rozhodovala větší vůle po vítězství, byli jsme horlivější po gólech než Vsetín."