Valašský boj je u konce, sezona nováčka končí ve čtvrtfinále

Jan Tajzler, Kristýna Zigmundová • 04.03.2018

Vsetínští hokejisté odehráli 4. utkání čtvrtfinálové série proti Karlovým Varům. Valaši toužili konečně prolomit kouzlo brankáře Novotného a před vlastním publikem zvítězit. Podařilo se to jen částečně, Vsetín se za nepříznivého stavu 0:3 dočkal kýžené branky po téměř 180 minutách. Karlovy Vary ovšem dokázaly znovu odskočit na 1:4 a i když Vsetín ve třetí třetině zabral a tvořil si jednu šanci za druhou, stačil už pouze snížit zásluhou Ondřeje Holomka. Sezona tak pro Vsetín končí, nováček WSM Ligy si vybojoval účast v play-off, ve kterém podlehl vítězi základní části. Po utkání se však radovala obě mužstva, fanoušci ocenili Valachy za celou sezonu. Hráči Karlových Varů pak vzdali hold nejen svým fanouškům, ale poděkovali sympatickým gestem i vsetínským tribunám za skvělou atmosféru.

WSM liga - ČF4 ne 4.3.17:30
HC Energie Karlovy Vary
2:5(0:1, 1:3, 1:1)

Branky a nahrávky: 27. Březina (Protasenja), 50. Holomek (Kucharczyk) – 2. Kovačevič (Kohout), 21. Gorčík (Tuominen), 22. Plutnar (T. Rachůnek, Balán), 35. Flek (T. Rachůnek), 59. T. Rachůnek. Rozhodčí: Čech, Fiala – Kotlík, Polák. Vyloučení: 7:6. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 3720. Střely na branku: 33:24. Průběh utkání: 0:3, 1:3, 1:4, 2:4, 2:5.

VHK ROBE Vsetín: Jekel (22. Šurý) – Teper, Janáček, Slováček, D. Krenželok (A), Frolo, Holomek, Žák – Protasenja (C), Kucharczyk, Březina – Markovič (A), Kopta, P. Beránek – Šilhavý, Karafiát, Vávra – Hořanský, Pokorný, Kajaba.
HC Energie Karlovy Vary: F. Novotný – Podlipnik, Šenkeřík, Plutnar, M. Rohan (A), Kovačevič, J. Tomeček – T. Rachůnek (A), Balán, Flek – Stloukal, Kverka, Kohout – Gorčík, Skuhravý (C), Osmík – Vrdlovec, Tuominen, O. Beránek – Šik.

Zápas začali opět výborně hosté. Varům stačilo pouze 1,5 minuty k tomu dát branku. Sabahudin Kovačevič nahodil kotouč na Jekela a ten domácímu gólmanovi propadl za brankovou čáru. Nejvíce mohl následně zahrozit Hořanský, který ale poslal kotouč na pravou tyčku. V 6. minutě se Varům naskytla možnost hrát v početní výhodě. Valaši ale předvedli enormní úsilí a nepustili Vary do větší šance. Následovala přesilová hra pro domácí. V ní dobře kombinovali, Holomek dokonce mohl vyrovnat při střele od modré. Gólman hostí ale zasáhl lapačkou. Vyrovnat mohl i Hořanský, jenž opět ujel obraně Varů. Jeho pokus ale ztroskotal na Novotném. První třetina končila o 4 minuty dříve, protože jeden z domácích hráčů poslal kotouč do osvětlení. Po projetí ledu rolbou se v útoku drželi převážně domácí, chyběl ale potřebný důraz při zakončení. Na druhou stranu mohl zahrozil Kohout, který ještě poslal přihrávku na Plutnara, jehož pokus ale pokryl Jekel. Pár sekund před závěrem třetiny byl faulován Březina a přesilovka se tedy přesunula i do druhého dějství, které pokračovalo hned po závěrečné siréně.

Přesilovka Valachům ale opět vůbec nevyšla. Krenželokovi přeskočil kotouč hokejku na modré čáře a do úniku se dostal Sebastian Gorčík, který prostřelil Jekela nad ramena. Hned v dalším střídání šli Valaši do čtyř a Michal Plutnar prostřelil Jekela naposledy. V bráně domácích došlo opět ke střídání gólmanů a mezi tři tyče se postavil Šurý. V další minutě mohl korigovat skóre Šilhavý, který měl už Novotného na zemi, ke smůle domácích ale přestřelil. Hned po této akci mohl skórovat Vávra, který se ale nedokázal včas zorientovat v před brankovém prostoru a hosté se tak mohli dostat z pásma. První, kdo prověřil pozornost Šurého byl Kohout, jehož střela se pouze otřela o vnější část brány. Valaši se ale nemuseli trápit dlouho. 27. minuta se stala jedním z milníků dnešního zápasu. Protasenja jel po levém kruhu a nastřelil betony Novotného. Gólman hostí ale odrazil kotouč přímo na hokejku Davida Březiny, který již poslal kotouč do horních pater brány. Při přesilové hře dobře střílel Holomek, jehož stelu ještě tečoval Markovič před Novotným. Gólman hostí ale střelu zneškodnil. Další šanci měl Šilhavý v závěru přesilové hry, kdy nedokázal z bezprostřední blízkosti prostřelil Novotného. Na druhé straně zahrozil Osmík střelou z pravého kruhu. Šurý ale chytil kotouč do náruče. V 31. minutě zahrozil i Karafiát. Z úniku nastřelil betony Novotného, který jen vykopl kotouč na sjíždějícího Markoviče. Kapitán Valachů se už ale ke střele nedostal. Další slibná šance nastala po střele Krenželoka, který zavezl kotouč do pásma. Ze skrumáže před bránou se ale nepodařilo žádnému domácímu hráči překonat Novotného. Navíc byl ještě vyloučen jeden z hráčů hostí a Valaši hráli přesilovku. Přesilovka to byla opět nepovedená. Flek se dostal až na levý kruh odkud zasáhl lapačku Šurého. Síly na ledě se ale díky Kucharczykovi srovnaly. Při hře 4 na 4 ale výborně založil útok Slováček, který zahrozil, a nakonec i nahrál na slibnou teč Beránkovi, který ale mířil nad. Na druhé straně se už při zkrácené přesilové hře mohl prosadit Kverka, který ale poslal kotouč přímo na sedícího Šurého, který ho bezpečně schoval v náručí. Nakonec ale došlo štěstí i Šurému. Rachůnek krásně našel volného Jakuba Fleka, který už od levé tyčky poslal kotouč pod horní tyčku. V závěru druhé třetiny nejprve šli Valaši do čtyř po ataku Kucharczyka na Novotného, a následně šel na trestnou i Beránek za hru v příliš mnoho hráčích. Po odpískání ještě gólman Novotný gestikuloval na Vsetínské fanoušci, které tyto posunky nenechaly klidnými a na ledovou plochu přistála řada předmětů. Nutno ale podotknout, že většina předmětů skončila na domácích hráčích, kteří odcházeli do šatny.

Začátek poslední třetiny začali Valaši v oslabení 3 na 5. Hráli ale výborně, a tak se hosté k pořádnému zakončení vůbec nedostali. Snahy Valchů na snížení byly přerušeny vyloučením Březiny. Přesilovka ale Varům nešla vůbec dobře a nedostali se ke střele. Hned na to byl ale vyloučen Frolo. Ani toto ale nedokázaly Vary potrestat. Třetina se stále nesla ve znamení vyloučení, tentokrát na straně hostí. Přesilovka šla Valachům hned od prvních sekund dobře. Nejprve pálil Slováček a k dorážce si ještě sjel Markovič. Ani jeden ale Novotného v bráně nepřekonal. Valaši ale přesilovou hru následně využili. Na 2:4 snížil Ondřej Holomek, který tvrdou ranou z levého kruhu trefil nepokrytá horní patra. Neskutečný zákrok předvedl následně Šurý. Ten se roztáhl v bráně a hostujícímu Flekovi stačilo pouze zvednout kotouč nad betony. Flek ale nastřelil pouze betony. Šest minut před koncem zápasu si Valaši zahráli další přesilovou hru a v ní se domácímu Holomkovi podařilo zasáhnout tyčku. Pět minut před koncem zápasu se Valaši rozhodli pro hru bez gólmana. Flek poslal kotouč obloučkem na bránu, ale ten jen těsně projel kolem pravé tyčky. Valaši hráli bez gólmana snad nejobětavěji za celou sezónu. Po dvou minutách na ledě byli ale všichni unavení a udělali zásadní chybu při střídání. Hosté tak mohli zůstat v pásmu a prázdnou bránu trefil Tomáš Rachůnek. Zápas tedy skončil 2:5 ve prospěch hostí a Valaši se tímto utkáním rozloučili s letošní sezónou.

Luboš Jenáček (VHK ROBE Vsetín): Dnes to mělo opět podobný scénář. Opět jsme dostali z první střely, nebo spíše z prvního nahození, gól. To určilo ráz utkání, kdy se Vary uklidnily a hrály, co potřebovaly. Hrály zezadu z hodně defenzivní hry a čekaly na naše další chyby, které se vždycky dostaví. Byly efektivní v zakončení, daly góly a odskočily na 3:0. Pak už to bylo samozřejmě hodně těžké, nicméně si myslím, že kluci zaslouží absolutorium za to, že se na to nevykašlali a dřeli do úmoru, dřeli do konce a nic nevzdali. Nakonec se ještě podařilo ten zápas udělat, když jsme dali na 3:1. Škoda toho gólu na 4:1, tam jsme si nepohlídali Fleka. Na druhou stranu Rachůnek to udělal velmi dobře. Byli to v podstatě ti rozdílová hráči, kteří jim tu hru řídili. Pak jsme dali ještě na 2:4, měli jsme tam dlouho ve třetině power play, ale už nám nepřálo štěstí a možná už nebyla ani síla na srovnání. Nicméně jsme rádi alespoň za to, že si lidi mohli dvakrát zakřičet. Zklamání je ale velké, takhle jsme si tu sérii nepředstavovali. Chtěli jsme být výsledkově mnohem vyrovnanějším soupeřem, Vary ale měly gólmanskou jedničku na svém místě, Novotný podal výborný výkon ve všech utkáních a bylo strašně těžké dát mu gól. My jsme protočili tři gólmany a určitým způsobem byl ve hře i Jarda Pavelka, ale Hradec má samozřejmě své zájmy, své play-off a tím, že nastoupil proti Jihlavě, tak už za nás nemohl hrát. Jinak tady měl Jarda oba domácí zápasy být. To je ale kdyby a kluci se v bráně snažili, jen byli možná trochu přemotivovaní nebo nervózní a až tak jim to nevyšlo. Myslím si, že na tomto postu měly Vary hodně navrch. I hráčsky je to ale výborný tým, který má za cíl postoupit do extraligy, ale v dnešním hokeji je brankář 60% výsledku. Soupeři gratulujeme k postupu a osobně si myslím, že mají mladý sympatický tým a zasloužili by si minimálně baráž.

Tomáš Mariška (HC Energie Karlovy Vary): Bylo to nesmírně těžké utkání. Věděli jsme, že poslední krok bude hodně těžký, stejně jako ta předchozí utkání. Domácí opět předvedli velmi houževnatý a kvalitní výkon. Opravdu jsme ze sebe museli vydat maximum a já můžu před našimi hráči jen smeknout za to, co tady předvedli a jak dokázali všechny ty neskutečně těžké zápasy v celé sérii zvládnout. Myslím si, že jsme byli o kousek hokejovější a šli jsme si za tím. Byli jsme obětaví, byli jsme týmoví a rozdílovým faktorem byl podle mě výborný výkon brankáře Novotného. Děkuji fanouškům za atmosféru, jakou tady vytvořili, a děkuji hlavně hráčům.