Vsetín oplatil Porubě porážku a míří do čela tabulky!

Tomáš Kopecký, Helena Hegeďová • 29.10.2016

Vsetínští hokejisté zdolali ve šlágru kola před zaplněným Lapačem ostravskou Porubu a svého dnešního soupeře vystřídali v pozici lídra druhé ligy. Ostravané tak poprvé v sezóně prohráli v základní hrací době. Základem úspěchu byla první třetina, která nabídla z obou stran opatrný hokej, byli to však právě Valaši, kteří si vypracovali po krásných kombinacích dvoubrankový náskok. Po čtyřiceti pěti minutách vedli zelenožlutí již o čtyři branky a zdálo se, že je rozhodnuto. Hosté se ještě vzchopili a snížili na 2:4, poslední slovo měl však Vojtěch Šilhavý, který korunoval vítězství trefou do prázdné branky. Dvěma brankami se v utkání blýskl René Kajaba.

2. liga - 14.kolo so 29.10.17:30
HC RT TORAX Poruba 2011
5:2(2:0, 1:0, 2:2 )

Branky a nahrávky: 12. Kajaba (Čuřík, Šilhavý), 19. Ostrčil (Kolařík, Kucharczyk), 35. Pokorný (Vávra), 46. Kajaba (Čuřík, Šilhavý), 60. Šilhavý (Žák) – 46. Ballner (Kafka), 57. Flašar (Kafka). Rozhodčí: Slavka – Maloušek, Maťašovský. Vyloučení: 4:9, navíc Tichý 10 min OT. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 2884. Střely na branku: 29:21. Průběh utkání: 4:0, 4:2, 5:2.

VHK ROBE Vsetín: Hromada – Mojžíš, Ostrčil, Janáček, Hryciow, Žák, Stuchlík, Vrba, Weintritt – Kucharczyk, Vávra, Kolařík – Pokorný, Čech, Abdul – Čuřík, Šilhavý, Kajaba – Zúbek, Daněk, Hořanský.
HC RT TORAX Poruba 2011: Čech (od 46. Kubáň) – Kuťák, Puškár, Flašar, Tichý, Puzič, Rudl, Bail, Adamik – Ballner, Kafka, Piecha, Smrčka, Vaněk, Tomčák, Sedlář, Orság, Seidler, Slováček, Zachar.

Více práce měl v úvodu domácí gólman Hromada, hosté se totiž snažili na svého soupeře vlétnout a šňůru střel vyslali jako první. Domácí se do šancí dostali hlavně z brejků, přičemž Poruba ve svém herním projevu poněkud znervózněla a oba týmy se hledaly. Jako první se osmělil Vsetín, který dokázal svého soka sevřít v pásmu, což dokázal proměnit také na první branku. Krásnou kombinaci na jeden dotek předvedl Vojtěch Šilhavý s Jakubem Čuříkem a Reném Kajabou, který jen nastavil hokejku do přihrávky a tečoval do protipohybu gólmana. Navýšení měl na hokejce Daněk, trefil se do náruče Čecha. Na druhé straně se do úniku dostal Zachar, jeho vychytal gólman Hromada.

Vsetínu dobře rozehranou partii překazila hra v oslabení. V početní výhodě stál před odkrytou brankou Kafka, pas na něj nebyl přesný a ke střele z dobré pozice se tak nedostal. Ve vsetínském kádru byl vidět také navrátilec Abdul, který na sebe mimo jiné natáhl faul. V přesilové hře se po pravém křídle prohnal Kolařík, stahovačkou dostal puk k sobě a zakončil mezi betony, které Čech včas sklapl. Na střelu Radima Ostrčila, který stejné místo trefil z mezikruží přesně, už gólman Poruby nestačil.

Úvod do druhé periody opět zachytila Poruba, ale nenechala se zahanbit ani vsetínská formace vedena Šilhavým. Souhrou se blýskla také dvojice Vávra – Kolařík, které se daří již několik zápasů za sebou. Poruba nabídla Valachům přesilovou hru 5 na 3. Tato hra v početní výhodě však nebyla z pohledu domácích vůbec povedená, ke střelám se dostávali minimálně. Při vyrovnaném počtu hráčů pálil od modré Tichý, Hromadovi střela nadělala problémy, domácí gólman nevěděl, kde kotouč má.

Vsetínu se naskytla možnost reparátu při další přesilovce 5 na 3. Hned v jejím úvodu se do pravého horního rohu mohl trefit Ostrčil, po přihrávce Kolaříka však nemířil úplně přesně. Vyloučení Kucharczyka pak způsobilo, že se hra stáhla především do útočného pásma Ostravanů. Po návratu vyloučeného Zachara vyslal Pokorný do úniku Kolaříka. Střela příklepem vsetínského forvarda v bráně neskončila. Dominik Pokorný se však chopil kotouče a od levé tyčky jej zasadil do vzdálenějšího horního rohu. Valachům se opět naskytly možnosti přesilových her, ve kterých působili dobrým dojmem.

Jednu přesilovou hru si Valaši přenesli také do třetí periody, její začátek také úměrně této situaci vypadal. Vsacané se drželi v útoku, Adamíka obral o kotouč Kolařík a vystřelil na vyrážečku. René Kajaba pak neměl problémy s trefením odkryté klece po skvěle mířené nahrávce Jakuba Čuříka. Kajaba touto střelou vyhnal z branky Čecha a mezi tři tyče se postavil Kubáň.

Impuls v podobě výměny v brankovišti vedl k prvnímu gólu hostů z Ostravy. Střela Davida Ballnera šla přesně k levé tyčce. Hosté se nadále nevyhýbali faulům, přesilovky Valachů oplývaly sebevědomím, kombinace však úspěšné nebyly. Při vlastním oslabením se dostal do šance Vávra s Kucharczykem, ale až příliš si dávali přednost. Vsetínu se dařilo i v oslabení. Přes obranu domácího celku se například neúspěšně snažil prodrat nejlepší střelec Ostravy - Zachar. Stejně jako první gól Poruby, přišel z ničeho nic i druhý přesný zásah hostů. Patrik Flašar si najel na pravé křídlo a lehkým nahozením zaskočil a překonal Hromadu. Hosté se konci uchýlili k power-play, ve které kotouč do prázdné brány dopravil Vojtěch Šilhavý.

Luboš Jenáček (VHK ROBE Vsetín): Minulý zápas proti Porubě jsme nezvládli po všech stránkách, a proto jsme tu porážku chtěli doma odčinit. Věděli jsme, že na tento vrchol úvodní části soutěže přijde hodně lidí, a proto jsem rádi, že se nám to podařilo. První třetinu jsme měli hodně dobrou, dali jsme dva góly a další také mohli přidat. Ve druhé části se to trošku rozbilo, nevyužili jsme přesilovky 5 na 3, ale když jsme přidali třetí a čtvrtý gól, tak zápas směřoval ke zdárnému konci. Byla tam ještě menší komplikace, kdy jsme obdrželi dvě branky a Poruba ožila, ale pohlídali jsme si to a zápas tak dovedli do vítězného konce.

Tomáš Sršeň (HC RT TORAX Poruba 2011): Dnešní utkání jsme hlavně kvůli druhé třetině zaslouženě prohráli. Myslím si, že úvodní třetina byla, co se týče hry, vyrovnaná, ale bohužel jsme tam nevyužili naše přesilovky a soupeř nám unikl o dva góly, zápas byl však stále otevřený. Ve druhé třetině jsme bohužel nehráli disciplinovaně, dohromady jsme se nechali vyloučit na 12 minut a to rozhodlo. Soupeře to nakopne a ať už dá gól nebo ne, je zkrátka více na puku, začne si věřit a dostane se hodně do hry. Pak už s tím bylo hodně těžké něco udělat. I když jsme se ve třetí třetině snažili, tak na výhru to nebylo a musíme se z toho hodně poučit.