Vsetín padl v Porubě, série se stěhuje na Lapač

Václav Trávníček • 15.03.2015

Hokejisté Valašského hokejového klubu poprvé v letošním play-off prohráli. V neděli večer nestačili na ostravskou Porubu, které ve třetím semifinálovém klání podlehli 3:4 po prodloužení. Série se tak vrací na Lapač, který bude v úterý 17. března hostit čtvrté semifinále. Poruba v něm bude chtít vyrovnat partii, Valaši rozhodnout o postupu do finále. V sérii hrané na tři vítězství vedou po neděli 2:1.

2. liga - SF3 ne 15.3.17:00
HC RT TORAX Poruba 2011
4:3p(0:1, 2:0, 1:2 - 1:0)
Branky a nahrávky:24. Buček (Zachar, Ovšák), 27. Krayzel, 48. Kilnar (Ovšák, Krayzel), 67. Kilnar (Krayzel, Slavík) – 9. Kolařík (Tesařík), 43. Podešva (Vítek, Hruška), 46. Hrazdira (Nedbálek, Ambruz). Rozhodčí: Kika, Volf – Kašík, Holibka. Vyloučení: 8:4, navíc Tesařík 10 min. OT. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 1971. Střely na branku: 35:25. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:3, 4:3.
HC RT TORAX Poruba 2011: Vrba A. – Buček, Javín, Slavík, Puškar, Vajda, Ovšák – Vaněk, Krayzel, Sedlář – Chaloupka, Zachar, Kilnar – Červenka, Pavlačka, Hulva – Vrána.
VHK ROBE Vsetín: Hromada – Tesařík, Hryciow, Nedbálek, Vrba L., Haloda, Grebenjuk, Tichý – Zúbek, Daněk, Kolařík, Ambruz, Hrazdira, Slováček, Kubo, Ondráček, Kývala, Vítek, Podešva, Hruška, Štrbík.

Do zápasu vstoupili aktivněji hosté. Už ve třetí minutě ujel domácí obraně Filip Ondráček, Adam Vrba ale jeho pokus vytěsnil betonem. Na druhé straně se do podobné příležitosti dostal Aleš Kilnar, tomu ale kotouč sjel z hole a nedokázal tak patřičně zakončit. O chvíli později se odražený puk ocitl na hokejce Marka Sedláře, Petr Hromada se ale stačil fantasticky přesunout. Jakub Hulva následně obelhal vsetínského gólmana, černý nesmysl ale k levé tyči uklidit nedokázal. Vsetín svou první přesilovku využil na výbornou. Jan Kolařík si zkušeně obehrál Davida Vajdu na levému kruhu a střelou nad Vrbovo rameno se nemýlil – 0:1.

Vyzkoušet si početní převahu na ledě měli k dispozici také porubští hráči. Ta se však domácímu výběru hrubě nepovedla a ostravské publikum tak vyrovnání neslavilo. Následně mohli diváci sledovat zejména hru ve středním pásmu s minimem šancí. Valaši zvýšili svůj tlak až v další přesilovce, ta se jim ale taktéž nepovedla, jelikož všechny střely dokázal zlikvidovat porubský navrátilec do branky Adam Vrba. Hostující obrana pracovala po celou dobu na jedničku, a i proto šli Vsetínští do šaten s jednobrankovým náskokem.

Na začátku druhé třetiny měli stoprocentní šanci hráči Valašska. Kolaříkovu střelu ještě Adam Vrba vyrazil, k dorážce se ale dostal zcela osamocený František Zúbek, který z pár metrů trestuhodně netrefil odkrytou branku. Na druhé straně tak v početní výhodě tuto promarněnou šanci potrestal RT TORAX. David Zachar našel na hranici levého kruhu Martina Bučka, který zamířil přesně k pravé tyči – 1:1. Následně mohli jít Porubští i do vedení, ale všechny dorážky dokázal zlikvidovat Petr Hromada. V 27. minutě už ale byl obrat dokonán. Luděk Krayzel využil chyby na modré, ujel vsetínské obraně a v oslabení zamířil přesně pod horní tyčku – 2:1.

O tři minuty později Vsetín rozebral porubskou obranu a před brankovištěm se ocitl František Zúběk, ten ale v rozhodující chvíli zamířil mimo. Zanedlouho zkoušel zpoza branky překvapit Hromadu Adam Červenka, vsetínský brankář ale nedovolil domácímu útočníkovi skórovat. Při hře čtyři na čtyři se v obrovské příležitosti objevili Vsetínští. Ondřej Slováček přihrával před bránu Davidu Hrazdirovi, který nastřelil pouze tyč Vrbovy branky. Navýšit skóre pak mohl Jan Chaloupka, ten ale poslal kotouč jen do výstroje Petra Hromady.

Začátek závěrečné periody patřil opět hostům. Závar před brankou se nejprve pokoušel vyřešit David Vítek, jeho střela se ale následně odrazila od betonu přímo k Janu Podešvovi, jenž poslal v otočce kotouč k levé tyči – 2:2. Za necelé dvě minuty si ale vzali hosté své vedení ze začátku zápasu zpět. Michal Nedbálek našel na druhé straně kluziště naprosto volného Davida Hrazdiru, který se střelou pod víko nemohl nemýlit – 2:3. Srovnat mohl vzápětí Jan Chaloupka, porubský útočník ale zamířil z blízkosti těsně nad břevno.

Na nerozhodný stav zápasu se ale nemuselo čekat dlouho. Milan Ovšák se prodral do útočného pásma a nabídl kotouč Aleši Kilnarovi na pravý kruh, z něhož se porubský útočník trefil přesně do protipohybu Petra Hromady – 3:3. Čtyři minuty před závěrečnou sirénou se nechal zbytečně vyloučit Marek Sedlář a dal tak Valachům obrovskou možnost rozhodnout o vsetínském postupu. Nejprve pálil mimo Josef Daněk, poté kotouč minul jen o centimetry levou tyčku Vrbovy branky po střele Davida Hrazdiry. RT TORAX ale oslabení i konec třetiny zvládl a utkání tak muselo jít do prodloužení.

Jak rychle prodloužení začalo, mohlo také rychle skončit. Po pár vteřinách se dostal před branku Jan Kolařík, ten ale v rozhodující chvíli upadl a celý porubský mančaft si tak mohl oddechnout. Na druhé straně pak měl na holi čtvrtý gól Poruby Luděk Krayzel, ani ten ale neuspěl. Rozhodnout mohla také dvojice David Zachar – Jan Chaloupka, proti nim ale vyniknul valašský Petr Hromada. Sedmá minuta se už ale stala Vsetínským osudnou. Po chybě v hostující obraně zůstal před brankou osamocený Aleš Kilnar, jenž přehodil ležícího gólmana – 4:3.

RT TORAX tak po dramatickém utkání plném zvratů doslova vydřel první bod v sérii a semifinále se tak stěhuje znovu na vsetínský Lapač, kde se bude hrát již toto úterý 17. března od 17:30 hod.

Tomáš Sršeň (HC RT TORAX Poruba 2011): Jsme rádi za vítězství a série ještě neskončila. Pro mě je velký favorit Vsetín, má ještě dva mečboly, ale my budeme dále bojovat.

Luboš Jenáček (VHK Vsetín): Takový je hokej. Odehráli jsme výborný zápas, pravý zápas play-off. Ze začátku jsme měli hru pod kontrolou, nepouštěli jsme Porubu moc do nějakých velkých šancí. Měli jsme i hluchá místa, soupeř otočil na 2:1, my zase na 2:3 po výborné pasáži ve třetí třetině. Po šedesáti minutách hry byla remíza spravedlivá. V prodloužení jsme mohli my rozhodnout, mohli jsme se radovat. Nakonec rozhodla Poruba a série jede dál. Myslet si, že zvítězíme 3:0, je možné, ale říci nám někdo předem, že po třech zápasech povedeme v sérii 2:1 a budeme hrát doma o postup, bereme to všemi deseti. Můžeme se těšit na další výborný zápas v úterý a uděláme vše pro to, abychom rozhodli.