Vsetín podlehl ve vyrovnaném zápase Karviné

Ondřej Konvičný • 23.01.2013

Vsetínští zajížděli v tomto kole do Karviné, která byla v tabulce jen o skóre za zelenožlutými. Hned v úvodu se do vedení dostali domácí, ve třetí minutě překonal Plška Blatoň. Na další gól se pak čekalo do půlky utkání, za hosty srovnal kapitán Vaněk. O osudu zápasu rozhodla dvojnásobná přesilovka domácích na konci druhé části, nejprve domácí posunul do vedení Mikšan a v dohrávané výhodě vstřelil branku Ivan. Ve třetí části přidaly oby týmy po jedné brance a Karviná se tak posouvá tabulkou před Vsetín. Ten bude moc napravit své zaváhání v sobotu, kdy přivítá první Havířov.

2. liga - 35.kolo st 23.1.18:00
SK Karviná
4:2(1:0, 2:1, 1:1)
Branky a nahrávky: 3. Blatoň (Samiec, Saliji), 38. Mikšan (Javín, Luka), 39. Ivan (Mikšan, Javín), 47. Ivan (Mikšan, Luka) - 33. Vaněk (Zúbek), 46. Vaněk (Zúbek). Rozhodčí: Fiala - Vengřín M., Záviský. Vyloučení: 12:7 Využití: 2:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 340. Střely na branku: . Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1, 3:2, 4:2
SK Karviná: Iláš (Smolka) - Javín, Deutsch, Kowalczyk, Zajac, Vnenk, Sznapka, Krause - Luka, Moravec, Holý, Ivan, Mikšan, Rosůlek, Samiec, Blatoň, Saliji, Badžo.
VHK ROBE Vsetín: Plšek (Hromada) - Žabčík, Vrba, Vrána, Tichý, Vodák, Tesařík, Hoďa, Bezuška - Zúbek, Mikšovský, Vítek, Hruška O., Vaněk, Brezáni, Holík, Kajaba, Šiafotdinov, Bajtek, Štrbík, Kývala.

Utkání začalo svižně a ještě než se diváci stačili rozkoukat padl první gól. Hostující strážce klece Lukáš Plšek nejprve sice vyrazil ránu Garipa Salijiho z bezprostřední blízkosti, puk se ovšem dostal k Davidu Samiecovi, který jej posunul na Jana Blatoně a ten ho zametl pod horní tyč brány hájené valašským brankářem. Brzy poté mohlo být srovnáno. Dominik Krause předvedl hrubou chybu ve středním pásmu a umožnil Danielu Vaňkovi vydat se na samostatný nájezd. David Iláš byl ovšem pozorný a svůj tým podržel. V sedmé minutě vypálil z úhlu David Mikšan a od hostujícího brankáře se kotouč opětovně odrazil, tentokrát před Marka Ivana, který na něj vyslal svižnou dorážku, která však za jeho zády neskončila.

Stejně dopadly i ofenzivní pokusy hostí během jejich přesilové hry. Snaha o vyrovnání byla patrná i v dalším dějství úvodní dvacetiminutovky. Nejvýraznější šancí bylo bleskové dobruslení nahozeného puku Filipem Bajtekem. Ten svou aktivitou překvapil Iláše a výsledkem bylo, že se puk kutálel v brankovišti, ale nakonec skončil mimo tento prostor. Efektní jízda Vladimíra Luky spočívající v úspěšném prokličkování kolem čtyř hráčů také přímo volala po skórování, ale proti byl ten pátý Juraj Tichý, který nekompromisně uťal nejen tuto parádu, ale rovněž první třetinu.

Druhou periodu odtartovali lépe svěřenci Viktora Hlobila, konkrétně aktivitou v přesilové hře hýřící Petr Hruška. Ani jeden z jeho pokusů za zády gólmana Baníku ovšem neskončil a proto se ke své další příležitosti dostal opět domácí Luka pádící sám na Plška, kterého sice překonal, ale touš se odrazil od tyče zpět do hry. Následovala pasáž vyplněna nepřesnostmi, avšak zhruba v polovině zápasu se opětovně objevily zajímavé šance. Nejprve René Kajaba promáchl před prázdnou brankou, a když ani toto varování nepřineslo zvýšení domácí ostražitosti, do vyložené akce se dostal i Vaněk. Toho na poslední chvíli fauloval Zdeněk Deutsch. Jeho sportovní přečin, odměněný zaslouženým dvouminutovým trestem, byl po několika vteřinách potrestán vyrovnávajícím gólem ve třiatřicáté minutě. Během vsetínského tlaku Iláš neudržel puk a ten mu vypadl k Danielu Vaňkovi, který jej pohotově doklepl za brankovou čáru.

Následně mohlo být na fryštátském zimním stadionu ještě smutněji, ale Radek Holík s Mário Brezánim příležitost nájezdu dva na jednoho promarnili. Totožně však dopadlo i přečíslení karvinských Moravce s Lukou s tím rozdílem, že jeden z beků jejich rozehrávku zachytil a ani tedy neumožnil ohrožení vlastního gólmana. Když už se zdálo, že se do konce druhé třetiny nestane nic zásadního, domácí dokázali svou skvělou bilanci v přesilových hrách. V osmatřicáté minutě využili dvojnásobnou výhodu, když Miroslav Javín vypálil od modré, puk se od zadního mantinelu odrazil zpět před bránu, kde už na něj číhal David Mikšan a trefil odkrytou valašskou klec. Hosté se ještě nestačili ani řádně otřepat a v oslabení čtyři proti pěti jim domácí uštědřili další gólový políček. V minutě devětatřicáté autor předchozího gólového záseku Mikšan najel po pravém křídle do útočného pásma a před brankou našel přesným pasem Marka Ivana, který se nemýlil a navýšil vedení svého týmu na dvě branky. Na této skutečnosti do konce této fáze zápasu nic nezměnily ani šance Adama Mikšovského, Deutsche či Blatoně s Pavlem Kowalczykem.

Začátek třetí třetiny mohl přinést zdramatizování zápasu. Domácí byli po dvou nesmyslných zákrocích posláni do tří, ale Valaši se sami po hloupé chybě o poskytnutou výhodu připravili. Podruhé se jí ale již vyhli a při vyloučení Kowalczykově v šestačtyřicáté minutě snížili zásluhou svého agilního kapitána Daniela Vaňka dorážejícího za Iláše střelu svého spoluhráče Františka Zúbka. Již v minutě sedmačtyřicáté si ale skvěle fungující spolupráci zopakovali Mikšan a Markem Ivanem a bylo z toho obnovení náskoku Karviné o dva góly.

V této části utkání měla její družina jasně navrch, což dokumentovaly obrovské šance Blatoně (promáchl skvělou příhru Salijiho), Marka Holého (v samostatném úniku Plška nevymíchal) i Lumíra Rosůlka (minul odkrytou polovinu branky). Když posléze hráči Vsetína nevyužili ani druhou přesilovku pěti proti třem, začal se jejich osud v dnešním utkání pozvolna naplňovat. Tyč nastřelená Zúbkem a další zpackaný nájezd dvou na jednoho to pouze potvrdily. Vítězství za tři body tak Baník opětovně přiblíži

Aleš Flašar, trenér Karviné: Byla to třetí překážka v podobě třetího domácího zápasu, kterou jsme chtěli přeskočit. Čekali jsme velmi ambiciózní a bruslařský tým, což se potvrdil, protože hráli opravdu dobře. I když na druhou stranu, na to jak jsou to mladí kluci, tak moc filmovali a rozhodčí jim to žral. My jsme se s tím vyrovnali a zlom nastal, když jsme hráli přesilovku pět na tři a poslali jsme tam kombinovanou pětku zkušených hráčů, kteří to zužitkovali. Bylo to těžké utkání a jsem rád, že jsme to zvládli.

Viktor Hlobil, trenér VHK: my jsme dneska chtěli hrát na čtyři lajny, abychom mohli hrát aktivně, protože tady je velké hřiště a chtěli jsme, aby nám zbyly nějaké síly. Bylo to vyrovnané utkání a my jsme pak dostali gól ve třech a hned na to ve čtyřech. Po tom už jsme neměli vůbec šťávu a "drajv" na to, abychom otočili. Domácí hráli velmi dobře a je vidět, že je to zkušené mužstvo. My máme hráče mladé a je vidět, že od těch vašich se mají ještě co učit.