Vsetín pokořil agilní Štrba

Václav Trávníček, Milan Dvořák • 02.11.2003

Č e s k é B u d ě j o v i c e - Vsetínští hokejisté dnes přes velikou snahu nedokázali zvítězit s posledním týmem Tipsport Extraligy - Českými Budějovicemi a prodloužili tak smutnou sérii bez výhry na čtyři utkání. Přestože Valaši nastoupili s Jiřím Haškem a novou posilou Liborem Pavlišem v sestavě, neubránili agilního a stále produktivnějšího Jihočecha Štrbu, jenž brankou a nahrávkou zápas rozhodl. Čestný zásah žlutozelených zaznamenal Pavel Selingr.

- 20.kolo ne 2.11.17:00
Madeta Motor České Budějovice
3:1(1:0, 2:1, 0:0)
Branky: 14. Bělohlav (Štrba, Babka), 21. Štrba (Bělohlav), 33. Krstek (Ondřej) - 28. Selingr (J. Polák, Vak). Rozhodčí: Jebavý - Pácal, Pospíšil. Vyloučení: 6:11, navíc Kuboš (Vsetín) 10 minut. Využití: 2:0. Diváci: 3859.
Madeta Motor České Budějovice: Kučera - Jasečko, Vomela, Jindra, Babka, Ďurák, Kolda - Šimánek, Fadrný, Rob - Sailer, Štrba, Bělohlav - Ondřej, Kristek, Bartoš - Hřebejk, Kaňkovský, Škoda.
VHK ROBE Vsetín: Biegl - Jaškin, Němec, Vyrůbalík, J. Polák, Kuboš, Frolo - Hudec, Pavliš, Stantien - Hašek, Vak, Selingr - Dubec, R. Hruška (30. Vampola), Mikšan.
Vsetínští hokejisté si uvědomili důležitost zápasu, kdy je případný dnešní neúspěch mohl stáhnout k ligovému dnu, a přijeli na jih Čech připraveni se o cenné body pořádně porvat. Utkání začalo opatrně, ale budějovickým se přes tuhou vsetínskou obranu podařilo několikrát nebezpečně proniknout. Štrba ani Kristek ale štěstí neměli, stejně tak se vedlo i střelcům na obou stranách při vyloučeních Hrušky a Fadrného. Poté se přece jen začali více prosazovat domácí. Důležitých bylo několik minut po přelomu úvodního dějství do druhé poloviny. Nejprve si budějovičtí vyzkoušeli přesilovku po úmyslném posunutí vlastní branky Frola a pouhých devět vteřin po hříšníkově návratu dostali další příležitost kvůli šesti hráčům Vsetína na ledě. Tentokrát se s výhodou přesilovky popasovali lépe, když Bělohlavova rána od modré vypadla Bieglovi z rukavice. Po úvodní brance střetnutí se dění na ledě nijak nezměnilo. Hosté energii svých mladých hráčů vkládali do rychlého bruslení a osbních soubojů, domácí občas Bieglovi zahrozili. Jejich největší šanci zahodil Rob, který z úhlu trefil pouze brankovou konstrukci. Na konci třetiny při hře čtyři na čtyři mohl vyrovnat vsetínský Pavliš, ale Kučera odolal.

Diváci, kteří si na začátku druhé třetiny nepospíšili s návratem na svá místa, přišli možná o klíčový moment střetnutí. Při vyloučení Němce se totiž v čase 20:54 trefil stále se zlepšující Štrba, který se silově prosadil ve skrumáži před Bieglovou brankou k odraženému kotouči a mezi betony hostujícícho gólmana zvýšil na důležitý dvoubrankový náskok. Poté se ale vytratila domácí agresivita v osobních soubojích, vsetínští změnili systém napadání, a rázem si vytvořili výborným bruslením převahu. Stantien, Pavliš ani Selingr však při svých pokusech nedosáhli kýženého vyrovnání. Valaši se zaslouženého snížení dočkali ve hře 4 na 4 při vyloučeních Kristka a Hudce. Při souboji u Kučerovy branky přišel o přilbu obránce Vomela a následnou krátkou přesilovou výhodu při jeho úprku na domácí střídačku využil průbojný Selingr. Velice důležitý byl opět přelom třetiny do její druhé části. Nejhůře v zápase bylo nejspíš domácím při vyloučení Ďuráka v 28. minutě, avšak dokázali se ubránit a chvíli po návratu slovenského beka zvýšili na 3:1. Laxností vsetínské obrany se do brejku dostal Ondřej, který sice Biegla nepřekonal, ale odražený kotouč dokázal do sítě dopravit dojíždějící Kristek. Budějovičtí opět získali pevnou půdu pod nohama a uhájili nadějný stav do následujícího dějství.

Dění na ledě na začátku poslední třetiny mohlo leckomu připomínat fotbalový zápas. Domácí se nechali přitlačit soupeřem ke své brance, nicméně vyráželi do rychlých brejků a vytvářeli si větší šance než tlačící Vsetín. Nejprve Němec těsně minul, následně dvojice Ondřej - Bartoš nedokázala dopravit kotouč do sítě přes výborně zasahnuvšího Biegla. Hostující gólman následně vychytal Bělohlava s Bartošem, aby se přes celé kluziště dál díval na marné dobývání Kučerovy branky. Vsetínské naděje v závěru utkání pak zbytečně sebraly fauly Vampoly a Frola, po nichž měli Jihočeši dokonce 84 vteřin dlouhou přesilovku 5 na 3, ale pojistit náskok se jim nepodařilo.

Jaroslav Pouzar (České Budějovice): S kolegou Caldrem jsme si dali za cíl do reprezentační přestávky dotáhnout bodově sousedy v tabulce, a to se nám povedlo. Dnešní zápas nebyl nejkrásnější, hokej byl upracovaný. Vsetín hrál velmi dobře, dvě třetiny nás tlačil. Naši hráči byli všude o kousek později, ale ve třetí třetině začali víc bruslit a bylo jasné, že soupeř nás neudrží.

Zdislav Tabara (Vsetín): Budějovice se zvedly výhrou ve Znojmě a potvrdil se náš předpoklad, že budou hrát v pohodě. Chtěli jsme zachytit začátek utkání, což se podařilo, ale pak jsme chybovali při střídání a dostali dva góly v oslabení. Přes vedení domácích se hra opticky vyrovnala, měli jsme šance, ale Budějovice náskok udržely.