Vsetín porazil Opavu a posunul se na 12. místo v tabulce

Radek Bařina, Jan Hrbáček • 13.10.2010

Hokejisté Vsetína přivítali po desetidenní pauze na svém ledě druhou Opavu a potřebovali zvítězit. K tomuto cíli nakročili výborně, když po první třetině vedli 2:0 a ve 24. minutě zvyšoval na rozdíl tří branek Robin Ševčík. Právě jeho zásah do černého se ukázal v pozdějším průběhu jako klíčový. Opava se sice dotáhla na domácí dvěma slepenými góly, ale na sedmé vítězství v řadě na Lapači nedosáhla. Vsetín si připsal důležité 3 body a i díky prohrám Techniky Brno a Frýdku-Místku se posunul na 12. místo v tabulce.

- 10.kolo st 13.10.17:30
Hokejový klub Opava
3:2(2:0, 1:2, 0:0)
Branky a nahrávky: 8. Bajtek (Brynecký, Ševčík), 18. Rufer (Kubo), 24. Ševčík (Vaněk, Zavrtálek) - 33. Polok (Kocián), 34. Měch (Grofek, Černý). Rozhodčí: Kusý - Štěpán, Adamec. Vyloučení: 7:6 navíc Dubec (VSE) 5min + do konce utkání - Tichý (OPA) 10 min OT. Využití: 0:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 871. Průběh utkání: 3:0, 3:2.
VHK ROBE Vsetín: Plšek - R. Tesařík, Farda, Kapr, Šafařík, Zavrtálek, Zelenka, od 30. Pelc - Slováček, Dubec, D. Tesařík - Ševčík, Bajtek, Brynecký - Kubo, Vaněk, Rufer - Rapant, Sýs, Dědek.
Hokejový klub Opava: Iláš - Kukol, Tichý, Tůma, Vrábel, Schreier - Grofek, Měch, Černý - Kocián, Polok, Pavelek - Herman, Mlýnek, Chalupa - Wolf, Kříž, Suchánek.

Do utkání proti Opavě nastoupili hráči VHK i s dlouho očekávanou posilou Radimem Tesaříkem. Ten vstoupil na led v první obrané dvojici a již po 23 sekundách hry zamířil na trestnou lavici. Po důrazném souboji u mantinelu mu dal rozhodčí Kusý jasně najevo, jaké zákroky se ve druhé lize pískají. Opavě se tak naskytla možnost přesilové hry. V ní ale Slezan vymyslel jen několik střel od modré, úvodní oťukávanou tudíž fakticky ukončila až 6. minuta. V ní nalezl Slováček před branku najetého Dubce, ten ale usměrnil puk těsně mimo tři tyče. Takřka z protiútoku pálil Černý z blízka na Plška, při domácím brankáři ale stála velká dávka štěstěny.

Prvního gólu se spoře zaplněné ochozy Lapače dočkaly v čase 7:27. Druhá formace VHK zamkla hosty v obranném pásmu a nakonec to byl Filip Bajtek, kdo bekhendem zblízka poslal touš za záda brankáře Iláše (1:0). Vstřelená branka domácí povzbudila a ti tak byli v následujících minutách pány na ledě. Zejména druhá formace Vsetína zle zaměstnávala defenzívu Slezanů, ta ale odolávala. 16. minuta přinesla na led velkou dávku emocí. Po naprosto nevinně vyhlížejícím souboji o puk upadl hostující hráč na led a nepřesný rozhodčí poslal elitního útočníka Dubce, přes velkou nevoli domácích, na trestnou lavici a posléze i do šaten. Pětiminutová přesilovka ale Opavě vůbec nevyšla. Na přelomu 17. a 18. minuty vybojoval Kubo na útočné modré puk a poté beztrestně přidržel hostujícího obránce za dres, čímž umožnil Ruferovi ujet do brejku. Nová tvář v dresu Valachů zakončila únik mazáckým bekhendovým blafákem a Vsetín vedl 2:0. Těsně před koncem třetiny ujel oslabený Vsetín znovu, Slováček ale Rufera nenapodobil. Díky trefám třineckých juniorů ve vsetínském dresu tak skončila první třetina výhrou domácích.

Druhé dějství začala krátkou hostující přesilovkou pět na tři. Ta ale zůstala nevyužita. V pokračující hře pět na čtyři, se již hosté skoro radovali, Radim Tesařík ale na brankové čáře dokázal zaskočit za překonaného Plška. O pár desítek sekund později vyslal Dan Tesařík do brejku Dědka, toho ale výborným zákrokem vychytal Iláš. Z akce ovšem rezultovala přesilová hra VHK a těsně po jejím skončení Vsetín skóroval. Po Zavrtálkově nahození sice neuspěl dorážející Vaněk, přiřítivší se Ševčík ale uklidil puk nekompromisně pod víko (3:0).

Tříbrankový náskok domácí ukolébal. Netrvalo dlouho a dostavil se opavský trest. Ve 30. minutě ještě Kocián z blízka přestřelil, v čase 32:22 ovšem bylo sníženo. Přetrvávajícího zmatku v obranném pásmu VHK využil Polok, který šikovným šťouchnutím poslal puk mezi Plškovy betony (3:1). O 58 sekund později už to bylo jenom o branku. Z hrubky v rozehrávce obránců vznikla rychlá kombinace Opavy na jeden dotek, kterou zakončil pohotovou ranou po ledě Měch (3:2). Hned v zápětí se navíc Slezanu naskytla možnost přesilovky, ta ale branku ani vyloženější šanci nepřinesla. Ve zbytku třetiny byl k vidění rychlý hokej, obrany ovšem dominovaly, skóre tak již zůstalo nezměněno. Po 40. minutách vedl Vsetín 3:2.

Do třetí dvacetiminutovky vstoupili mnohem aktivněji domácí. V minutě 43. zastavila Pelcovo nahození až tyč Ilášovy svatyně. O chvíli později připravil agilní dorostenec Slováček tutovku Bajtkovi, ten ale z blízka neuspěl. Nevyužita skončila i přesilová hra VHK. Střed třetí třetiny vůbec přinesl sérii vyloučení. Třikrát seděli za katrem hráči Opavy, jednou domácí. Ani jeden z celků ale v přesilovkách nevymyslel víc, než střely od modré. S těmi si ovšem dobře chytající gólmani dokázali poradit.

S přibývajícími minutami se hostující hokejisté stále zoufaleji pokoušeli probít k domácí brance, Valaši však v těchto fázích utkání bránili výborně a Slezan si prakticky nedokázal vytvořit kloudnou příležitost. Necelé tři minuty před koncem si trenér Suchánek vzal oddechový čas, i po něm se ale Opavané jen marně probíjeli s pukem přes střední pásmo. Až v samém závěru se Opava nastěhovala před Plška, jediné ohrožení domácí klece ale přišlo až dvě sekundy před koncem. Centr do skrumáže před brankou však domácí dokázali odvrátit. Vsetín tak v dramatickém utkání zaslouženě porazil Opavu 3:2. Přerušil tak její 6 zápasovou vítěznou sérii a sám ukončil nelichotivou řadu tří proher.

Juraj Jurík (Vsetín):"Jsme samozřejmě rádi, že jsme po tak dlouhé době vyhráli za tři body. Za stavu 3:0 jsme měli zápas pevně v rukou, bohužel jsme krátkodobým výpadkem vrátili soupeře do zápasu a pak jsme se až do konce strachovali o výsledek. Přijde mi, že naši hráči ještě nejsou naučeni hrát celých šedesát minut. A když pak dáme soupeři svou chybou nějakou příležitost, on ji potrestá…"

Karel Suchánek (Opava): K zápasu jsme přijeli pozdě a šli na led bez rozcvičení, což se projevilo v první třetině, která se nám vůbec nepovedla a domácí získali náskok. Vsetín hrál dobře, mladí hráči měli dobrý pohyb, naopak my jsme se pořádně nemohli dostat do zápasu. Měli jsme šance na srovnání, ale hrajeme už několik zápasů na pět beků a na stejný zvrat ze skóre 0:3, jako jsme předvedli v minulém zápase s Novým Jičínem, jsme už neměli síly.