Vsetín první mečbol nevyužil, série se vrací do Prostějova

Jan Tajzler, Helena Hegeďová • 08.03.2019

Valaši v pátém utkání čtvrtfinálové série toužili stvrdit postup a ukončit vypjaté boje s prostějovskými Jestřáby. Na hře Valachů byl jejich záměr znát, prakticky po většinu průběhu utkání si tvořili herní převahu, jenže branky stříleli Jestřábi. Skóre otevřel hostují Račuk, ve druhé třetině pak Jestřábi dokázali z minima vytěžit maximum, když se prosadil Prokeš. Vsetín se dostal do kýženého kontaktu zásluhou Tepera. Ovšem zlomovou chvíli zápasu se ukázal být závěr druhé třetiny, kdy rozhodčí poslali Valachy do tří a nabídnutou početní výhodu zužitkoval Starý. Když pak na začátku třetí třetiny udeřil podruhé v utkání Račuk, mohli se Jestřábi maximálně soustředit na obranu svého pracně vybudovaného náskoku. Série se tak nyní vrací za stavu 3:2 pro Vsetín do Prostějova, hraje se v neděli od 17:00.

CHANCE LIGA - ČF5 pá 8.3.17:30
LHK Jestřábi Prostějov
2:4(0:1, 1:2, 1:1)

Branky a nahrávky: 38. Teper (Pechanec, Slováček), 52. Kucharczyk (Mikuš, Rác) – 18. Račuk (Dvořáček), 35. Prokeš (Venkrbec, Havlík), 40. Starý (Račuk, Volf), 42. Račuk (Čáp, Žovinec). Rozhodčí: Doležal, Dědek – Lukš, Novák. Vyloučení: 5:9, navíc Kopta (Vsetín) 5+OK., Frolo (Vsetín) 10 min., Šelepněv (Vsetín) 10 min., Pitule (Vsetín) 10 min. – Pšenička (Prostějov) 5+OK. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 4450. Střely na branku: 55:18. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:4.

VHK ROBE Vsetín: Šelepněv – Mikuš, J. Drtina, Slováček, Teper, Frolo, Jeřábek, Hryciow – Karafiát, Kucharczyk, Rác – Jonák, Pechanec, Rob – Kopta, Šilhavý, Hořanský – Březina, Pitule, Vávra.
LHK Jestřábi Prostějov: Neužil – D. Kolář, Čáp, Havlík, Žovinec, Husa, P. Krejčí, Bažant – Žálčík, Račuk, L. Volf – Dvořáček, Pšenička, Hanták – Nouza, Divíšek, Starý – Prokeš, V. Meidl, Venkrbec.

Vstup do utkání se opět řadil mezi ty opatrnější, ale Valaši brzy převzali otěže. Hosté se k puku a k prvnímu přesunu před Šelepněva dostali až v 6. minutě, kdy tam kotouč zavezl Starý a ke střele vyzval Havlíka. Následně se projevily vsetínské snahy o proměnění tečované střely, když Mikuš nahrál Kucharczykovi do mezikruží. Přesnou přihrávku naopak dostal Vávra, proti němuž vytasil Neužil svůj pravý beton. Rychlý protiútok mohl zužitkovat Nouza, ale jeho střelu do zcela odkryté brány Valaši zastavili.

Jestřábi se snažili svého soupeře zatlačit, ale skórovat mohl opět Vávra. Domácí byli lepším týmem, David Dvořáček s Markem Račukem nicméně trestali chybu obránce Frola. Račuk převzal kotouč, projel přes soupeře okolo brankoviště a poslal kotouč nad ležícího Šelepněva. Nejedním střeleckým pokusem mohli domácí v poslední minutě vyrovnat, i přesto se do druhého dějství šlo za jednobrankového vedení Prostějova.

I ve druhé třetině začali Vsacané aktivněji a jejich soupeř měl pouze ojedinělé útoky a šance. Většinu z těchto rychle vytvořených šancí však zvládala blokovat obrana domácího týmu. Zblízka zakončoval Slováček a dvakrát to zkoušel Rob. Okolo 27. minuty začali hosté zlepšovat dvou obrannou hru a už Valachy nepouštěli do tolika zakončení. Domácím se i přes tyto komplikace dařilo držet v blízkosti prostějovského brankoviště. Důležitost tohoto souboje dokládaly i potyčky v Neužilově blízkosti. První vyloučení však přišlo až těsně před polovinou zápasu, kdy byl za vysokou hůl potrestán Žálčík. Nejnebezpečnější akci ale měli Prostějovští právě po návratu Žálčíka na led, když s Račukem vytvořil dvojici, která se dostala do přečíslení.

Při hře 4 na 4 neproměnili Teper ani Karafiát, jakmile se Jeřábek s Žovincem dostali na led, zamířil druhý jmenovaný v přečíslen do útoku. Kotouč se zastavil na vsetínském brankáři. To už se ale nestalo v další akci Jestřábů. Toto přečíslení dva na jednoho proměnil Radek Prokeš střelou do odkrytých horních pater brány. A Valaši stále troskotali na Neužilovi. Až na Jakuba Tepera. Ten v další přesilové hře snížil z individuální akce, při které po přihrávce Antonína Pechance zakončil mezi betony. Domácí gól nabudil, a tak mohl minutu a půl před koncem druhé třetiny vyrovnat Slováček nebo Hořanský. Závěr druhé dvacetiminutovky také zpestřil boxerský souboj Kopty s Pšeničkou. Po další sérií vyloučení se v přesilovce 5 na 3 trefil Jan Starý, jehož střela Šelepněvovi propadla mezi betony.

Valaši byli v plném počtu, když Marek Račuk v úvodu třetí třetiny tečoval nahození Zdeňka Čápa. V útočném pásmu však byli opět více viděni Vsetínští, kterým se nedařilo překonat soupeřova brankáře. Jednu z velkých šancí měl Březina, když v mezikruží střílel z první. Tento pokus byl následován dalším pěstním soubojem, o který se tentokrát postarali domácí Pitule a hostující Krejčí. K dalším potyčkám se schylovalo v Neužilově brankovišti poté, co se v něm Valaši ve zmatku snažili zakončit. Necelých devět minut před koncem snížil náskok Jestřábů Radim Kucharczyk.

Vsetín pokračoval ve svém tlaku do branky, ale zdálo se, že štěstí nepřeje. Střela Šilhavého se odrazila od betonů a jen těsně minula hokejku zcela volného Kucharczyka, který by mohl dorážet. Jonák zase z těsné blízkosti trefil pouze gólmana. Ve stejném duchu se hra táhla až do poslední minuty, ve které to Valaši zkusili bez Šelepněva. Konkrétně tedy hráli v šesti proti čtyřem. Šestice držel Prostějov pod tlakem, brzdila je však obrana, gólman a také branková konstrukce, což v důsledku znamená, že série se po výhře Jestřábů opět stěhuje na jejich led.

Trenér LHK Jestřábi Prostějov poskytne ohlas po ukončení série.

Luboš Jenáček (VHK ROBE Vsetín) - Mně se to těžko hodnotí, protože moc takových zápasů jsem neviděl. Myslím si, že dneska ten zápas hrubě nezvládli rozhodčí a hrubě ho ovlivnili. To ale ani nemá smysl cokoli hodnotit. Hrát hokej chtělo jen jedno mužstvo, a bohužel tomu mužstvu, našemu, to nebylo umožněno, protože tam je tolik zákroků za hranou. Je to play-off, člověk to bere, je to tvrdší, to je ale někde jinde. Teď jsme se vrátili o 20 let zpátky do období někde, když se hrálo v Naganu. Samý krosček, sekání, držení. To přesně jsme svědky v celé této sérii. My se s tím ale vyrovnáme a určitě budeme na neděli připravení. Do Prostějova pojedeme vyhrát. To prostředí nám tam vyhovuje a kluci jsou hladoví.